Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

“Viss veselīgais ir tepat līdzās”

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 03.08.2023.

“Viss veselīgais ir tepat līdzās”
Burtu lielums

apgalvo Sarkaņu pagasta “Putniņu” saimnieki, kas ir to mūsu novada saimniecību vidū, kuras gatavojas uzņemt  viesus Mājas kafejnīcu dienās. Mājas kafejnīcu dienas “MadonĒšana 2023” notiks nākamās nedēļas nogalē — no 11. līdz 13. augustam.

Māra Dolbes ģimenes mājražošanas uzņēmums Sarkaņu pagastā "Meistars Sarkaņos" ir pazīstams ar plaša sortimenta dabas velšu produkciju veselībai un uzturam, ir iekļauts piedāvājumā "Madonas novada garša". Taču piedalīšanās Mājas kafejnīcu dienās ir izaicinājums, kas prasa izvēlēties ne tikai ēdienus garšas kārpiņām, bet arī veselībai, papildus sniegt arī pievienoto vērtību – jaunas zināšanas, atklājumus un iespaidus.
Iekļaujoties programmā "MadonĒšana 2023", "Putniņos" Māra Dolbes ģimene gatavojas atvērt veģetāro kafejnīcu "Meistars Sarkaņos" piedāvājot veselīgus veģetāros ēdienus, bet kā piedeva būs arī saimnieka interesants pasaules redzējums. Ēdienkarte jau ir izveidota, un viesiem tiks pasniegta zīmola "Meistars Sarkaņos" ozolzīļu kafija, ugunspuķes tēja, nātru nagets un rīsu-lēcu un dārzeņu sacepums, bet saldajā ēdienā – karamelizēts mannas pudiņš. Viss tiks gatavots gī sviestā. Pavārs būs pats saimnieks Māris Dolbe, meita Aiva gatavos nātru nagetus, meita Līva komunicēs ar viesiem, prezentēs uzņēmuma "Sarkaņu dārzs" produkciju, arī dažādus veselīgos sīrupus, ievārījumus u. c.
Vienā reizē mājas kafejnīca "Meistars Sarkaņos" var uzņemt līdz 30 cilvēkiem. Tāpēc arī ieteikums – pieteikties iepriekš uz kādu no laikiem – pulksten 12, 15 vai 18. Vienā no laikiem paredzēta arī garīgā barošana, kad būs saturiski lasījumi, iesaistot arī ciemiņus. Tiem, kas vēlēsies izkustēties, tiks piedāvāts iziet pastaigu taku. Paredzēts arī izbraukt ar katamarānu pa Slāpes ezeru, ja to ļaus ūdens līmenis, kas šovasar ir stipri nokrities.
– Kāpēc veģetārie ēdieni? – jautāju Mārim Dolbem. Viņš atklāja: – Pats esmu veģetārietis nu jau desmit gadus. Izslēdzu no uztura visus gaļas produktus, zivis, olas, līdz ar to Mājas kafejnīcu dienās pasniegšu ēdienus kopā ar sava dzīvesveida filozofiju.
Daudzi nevar iedomāties savu ēdienkarti bez gaļas, prasa, vai tad būs spēks un enerģija. Esmu dzīvs piemērs, ka var labi dzīvot, pārtiekot tikai no tā, kas sezonā izaudzēts, pieejams tepat savā dārzā, sagatavots no dabas veltēm. Kad bija zemeņu laiks, organisms prasīja zemenes, un, tā kā paši tās audzējam, ēdu spaiņiem. Tagad, kad ir gurķu, tomātu, kabaču laiks, tos arī lietoju uzturā, rudenī atkal būs ķirbji, kartupeļi, sakņaugi u. c.
– Pašiem ir dārzs, kur to visu audzējam. Maizi pērkam veikalā, bet arī pats mājās cepu maizi atkarībā no laika un iedvesmas. Gatavojos spiest arī dažādu augu eļļu, piemēram, saulespuķu, mārdadža, auzu, kaņepju u. c.
Māra Dolbes stāsta: – Visu vajadzīgo var atrast dabā, vērīgi paraugoties visapkārt, arī dārzā izaudzēt. Kaut vai novērtēt nātri. Nātres lapu nagets, ko gatavosim, nav gluži kā čipši, bet kā maizes ēdiens. Pievērsīsim uzmanību visam veselīgajam, ko varam no dabas paņemt, arī izaudzēt no sēklām. Drīz taps arī jauni produkti. No sēkliņām iesēju un audzēju sparģeļus, janvārī no sēkliņām sāku audzēt lavandas, kas tagad izstādītas dārzā un jau pastiepušās. Tā kā gatavojam dažādu augu hidrolātus, kas satur ēterisko eļļu, ir iespēja iegūt eļļu, kas ir daudz aromātiskāka, var būt pamats jauniem produktiem, smaržām. Lavandas aromāts ir viens no pieprasītākajiem. Strādāju, eksperimentēju, meklējot pareizās proporcijas, bāzes eļļas. Labu eļļu it kā ir daudz, bet mani neuzrunā nekas no piedāvātā, ko varētu pievienot saviem jaunajiem produktiem. Tāpēc veltu laiku, lai radītu iekārtu eļļas iegūšanai, kooperējos ar uzņēmumu "Temtogs". Tā būs aukstā veidā iegūta eļļa, ko iegūšu, un bez metāla pieskaršanās. Viss vēl atrodas radošā procesā, bet tas izraisa jaunu ieceru un ideju lavīnu.
Uz jautājumu par to, kas šajā sausajā vasarā dārzā izaudzis, Māris Dolbe mudināja iztēloties ikdienu: – Tas ir darbs, rūpes par augiem. Pamatā dārzā viss ir uzturēts un izdzīvojis tikai ar laistīšanu. Sausums bija liels pārbaudījums, darbojās divi sūkņi, un tikai laistīšana, laistīšana katru dienu. Protams, neiztika arī bez lejkannām. Pēc Jāņiem uzlija, un tagad ik pa laikam uzlīst, dārzs atdzeras, un visi augi atkopušies. No augļukokiem pavasara salnās cieta ķirši, to vispār nebija, mazāk būs plūmju, toties ir jāņogas, upenes, āboli. Atkal gatavosim tik iecienītās pastilas. Sēnes sāk pamazām augt, pirmās salasītās, protams, nonāk sēņu mērcē, bet cerība, ka gailenes tomēr mūsu mežos parādīsies vairāk, būs ko izmantot arī iecienītajam produktam – gaileņu pulverim.

04.08.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px