No 7. aprīļa, beidzoties ārkārtējai situācijai valstī, pēc valdības lēmuma dota atļauja strādāt klātienē arī mazajiem veikaliem, protams, ievērojot virkni epidemioloģiskās drošības nosacījumu, tostarp prasību, ka vienam pircējam jāatvēl 25 kvadrātmetru liela platība.
Līdz ar šo lēmumu atcelta atļauja distancētai tirdzniecībai – iepriekš attālināti pasūtīto preču izsniegšanai veikalos.
Nav nekas jauns, ka joprojām jālieto arī sejas maskas, dezinfekcijas līdzekļi, jāievēro arī pircēju plūsmas regulēšana, bet mazie veikali ir sagatavojušies darbam klātienē.
Arī SIA "LEVIO" veikals "Varavīksne" Madonā 7. aprīlī atsāka darbu klātienē, kā tas bija pirms gandrīz četriem mēnešiem. Veikala lielums atļauj tajā vienlaicīgi uzturēties diviem pircējiem.
Veikala "Varavīksne" pārdevēja Natālija Gravāne atklāja, ka pirmajā dienā, kad veikals strādā normālā režīmā, interese bija: – Cilvēki tagad jūtas brīvāk, vairs nevajag piedomāt, ko drīkst un ko nedrīkst pirkt. Pirms kāda laika jau varēja pirkt tikai zeķes, cimdus. Attālinātās tirdzniecības laikā bija jāmācās strādāt citādāk, jāmācās komunicēt pa telefonu, uzzinot vecāku vēlmes pēc bērnu apģērba, izmērus, arī internetu izmantot. Bijām priecīgi, ka mums izdevās, kaut ir bērni ar citādāku augumu, arī dažādu ražotāju precēm izmēri mēdz atšķirties. Bija pircēji, kas tādēļ atteicās no preču attālinātas iegādes. Žēl jauno māmiņu, kas nebija rēķinājušās ar to, ka nebūs iespēju klātienē izvēlēties un sagādāt mazulim drēbītes.
Tomēr ārkārtējās situācijas laikā dīkstāvi neizvēlējāmies, jo saprotam, ka bērni ātri aug, izmēri mainās, viņiem nepieciešams jauns apģērbs, tāpēc arī mēģinājām strādāt attālināti, lai būtu vismaz kaut kāda iespēja nopirkt ziemas apģērbu, jo šogad bija īsta ziema, vajadzēja siltas bikses, jakas.
SIA "LEVIO" valdes locekle Ludmila Puzāka par šo pandēmijas ierobežojumu laiku sacīja: – Veikals "Varavīksne" tirgo preces bērniem – apģērbu, apavus, cimdus, zeķes, rotaļlietas, un grūti iedomāties, ka bērniem domātās lietas nevar klātienē iegādāties. Visu šo laiku no 18. decembra strādājām attālināti, preces varēja pasūtīt ar interneta vai telefona starpniecību un izņemt. Vietējie atnāca pakaļ, bet pasūtījumi jau bija pa visu Latviju, tos sūtījām arī uz Rīgu un Liepāju.
Vai ierobežojumu laiks ir mainījis iepirkšanās paradumus? Uz šo jautājumu viņa pauda viedokli: – Domāju, ka mainīja, jo cilvēki pierod, ka, sēžot mājās, izskata veikalu piedāvājumus, izvēlas preces un pasūta. Vienīgā problēma – apģērba un apavu uzlaikošana.
SIA "LEVIO" valdes locekle Ludmila Puzāka atzina: – Izvēlēties drēbes bērniem un iepirkties internetā nebija problēmu jaunajiem vecākiem. Turklāt attālināti var izvēlēties piedāvājumus no visas Latvijas veikaliem. Vienīgais – kā ar apģērba un apavu uzlaikošanu. Gandrīz četrus mēnešus nebija iespēju klātienē iepirkties tiem, kas neizmanto internetu un attālināti pasūtīto preču iegādi, jo uzskata, ka viss, pirms to iegādājas, ir jāredz, jāpatausta un jāuzlaiko. Fotogrāfijā redzēt ir viens, bet dzīvē var izskatīties arī citādāk. Mūsu veikalam atgrieza atpakaļ tikai divas preces, tas liecina, ka bija norādīti pareizie izmēri. Protams, veikala apgrozījums nebija tāds kā strādājot klātienē. Taču bērniem drēbes un apavi bija vajadzīgi arī stingro ierobežojumu laikā. Tagad ir nomainījusies ziemas sezona, un atkal ir pavisam citas vajadzības. Pirmajā dienā nekādu rindu nebija, ceru, ka cilvēki atkal atgriezīsies un nāks uz veikalu klātienē, bet daļa, iespējams, jau ir pieradusi pie iepirkšanās internetā. Tā jau ir visās krīzēs – kaut ko iegūst, kaut ko zaudē. Ļoti ceru, ka tagad mums ļaus strādāt un pircēji pamazām atgriezīsies pie bērnu preču, apģērbu un apavu pirkšanas klātienē, ka vairs nebūs tādu preču grupu, ko nedrīkst tirgot.
Veikala pārdevēja piebilda, ka veselība ir pirmajā vietā, bet svarīgi arī ļaut normāli strādāt, un vadlīnijas drošai tirdzniecībai taču var izstrādāt.
Savukārt lielajos tirdzniecības centros (ar platību virs 7000 m2) aizvien saglabāsies ierobežojumi un tajos varēs strādāt tikai noteikti veikali – tā vienojās valdība.
09.04.2021.