Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Tiekas tūrisma pakalpojumu sniedzēji

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 22.10.2020.

Tiekas tūrisma pakalpojumu sniedzēji
Burtu lielums

20. oktobra rītā Madonas novada tūrisma pakalpojumu sniedzēji un uzņēmēji pulcējās restorānā „Madonas alus", kur norisinājās Madonas novada pašvaldības organizēta tradicionālā darba sanāksme „Tūrisma brokastis".

Sanāksmes laikā tūrisma pakalpojumu sniedzēji atskatījās uz aizvadīto sezonu – neparasto, pandēmijas skarto pavasari, tūrisma vasaras un rudens sezonu, pieprasījuma tendencēm, klientiem un viņu atsauksmēm. Tika uzklausīti tūrisma saimnieku priekšlikumi un ieteikumi par tūrisma attīstības un sadarbības aktivitātēm.

Kā norādīja Sanita Soma, Madonas novada pašvaldības tūrisma darba organizatore, tūrisma pakalpojumu sniedzēju viedoklis ir svarīgs, lai veiksmīgi saplānotu nākamā gada aktivitātes un pašvaldības atbalsta pasākumus.
Mājīgā gaisotnē, ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus, baudot gruzīnu tradicionālos ēdienus hačapuri un pahlavu, tūrisma pakalpojumu sniedzēji dalījās stāstos par šajā gadā paveikto, iepazinās ar uzņēmumu „Madonas alus".
Uzņēmuma saimnieks klātesošos iepazīstināja vispirms ar alus ražotni, pastāstīja par restorāna izveidi un kā tad šajā gadā „Madonas alum" veicies tūrisma nozarē.
– Process līdz uzņēmuma izveidei bija ilgs, darot radās dažādas idejas gan alus ražotnes izveidē, gan telpu atjaunošanā. Svarīgi bija saglabāt ēkas autentiskumu, radīt ražotnes apmeklētājiem iespēju redzēt, kā notiek alus ražošana, – atklāja uzņēmuma saimnieks Rolands Zaharovs. – Arī ekskursiju vadīšana pēdējo gadu laikā ir kļuvusi pieprasīta, tāpēc mainu programmu, vērojot, kā apmeklētāji uz to reaģē, kas viņiem liekas interesants. Pagājušajā gadā ļoti daudz tūristu ieradās no Krievijas, tāpat ražotni iepazīt ieradās tūristi no Vācijas, arī divas grupas no Amerikas. Savukārt šogad ir izteikts vietējo tūristu apmeklējums, vairākas grupas ieradās arī no Igaunijas. „Covid-19" liedza ārzemju tūristiem ceļot, savukārt mūsu pašu iedzīvotājiem bija plašas iespējas apskatīties dzimto zemi. Pēdējos divos trīs mēnešos uzņēmām ap divsimt tūristu mēnesī.
Uzņēmumā „Madonas alus" aizvadīta ļoti darbīga sezona, un kopumā tā vērtējama kā izdevusies.
– Īpaši daudz viesu uzņemts BBQ vasaras restorānā, kur apmeklētājiem tiek piedāvāta gruzīnu virtuve gruzīnu pavāru izpildījumā. Kopš jūlija vidus, kad tika atvērta virtuve, visas vasaras brīvdienas, arī nelabvēlīgākos laikapstākļos, cilvēku pieplūdums bija jūtams. Diemžēl pat esam bijuši spiesti atteikt, jo nav bijis iespējams visus apkalpot. Drošāk ir pieteikt apmeklējumu, rezervēt galdiņu, jo joprojām ir liels pieprasījums. Šis bija ļoti interesants gads, un nebijām gaidījuši tādu interesi, – uzsvēra Rolands Zaharovs.
Kā norādīja „Madonas alus" saimnieks, aizvadītajā gadā sezona bija saīsināta, savukārt šogad sezona netiks pārtraukta arī ziemā.
Rolands Zaharovs atzina: – Joprojām iedzīvotājiem interesē gruzīnu virtuve, alus ražošana, ekskursijas, kāpēc gan neizmantot iespēju un nepiedāvāt to visu arī ziemas sezonā? Tāpat nevar zināt, kā risināsies viss, kas saistīts ar „Covid-19", nav zināms, vai robežas netiks slēgtas, vai pavāri tiks uz Gruziju un pēc tam atpakaļ. Jau šobrīd maltītes iespējams pasūtīt līdzņemšanai, bet ir dažādas idejas arī priekšdienām, piemēram, ēdiena piegāde uz mājām. Doma par ēdiena piegādi uz Madonu ir bijusi jau ilgu laiku. Madonas novads ir liels, cilvēku izklājums vienmērīgs. Ziema ir mierīgāks periods, ekskursiju krietni mazāk, ir jādomā, kā vēl veiksmīgāk strādāt.
Tūrisma nozarē šis gads bijis izaicinājumiem bagāts, to apstiprināja arī pakalpojuma sniedzēji.
Sporta un atpūtas bāzes „Smeceres sils" vadītājs Gunārs Ikaunieks iezīmēja aizvadīto sezonu bāzē.
– Pavasarī, kad valstī piedzīvojām aizliegumu pulcēties un tika atceltas sacensības, treniņi, pasākumi, „Smeceres silā" tika izveidotas marķētās trases, un tieši šajā gadalaikā bija vērojama vislielākā cilvēku plūsma. Arī vasara bija piepildīta, ierobežojumi mazinājās, vairāk notika sacensības, lai gan, salīdzinot ar citiem gadiem, dalībnieku bija mazāk, jo citviet joprojām bija dažādi ierobežojumi. Turpinām strādāt, lai šajā ziemā būtu sniega depozīts un varētu nodrošināt trases dažādos sarežģītos un mainīgos apstākļos. Šogad neierasti daudz pilsētnieku brauca tieši uz lauku reģioniem. Ņemot vērā pašreizējo situāciju, jādomā, ka arī ziemā iedzīvotāji vairāk izvēlēsies doties nevis uz ārzemēm, bet atpūsties tepat Latvijā. Jācer, ka šogad ziema būs labāka nekā iepriekšējā gadā, bet strādājam, lai trases būtu un iedzīvotāji aktīvi varētu sportot arī ziemā, – pastāstīja Gunārs Ikaunieks. – Ir prieks, ka arvien vairāk cilvēku uzzina par sporta un atpūtas bāzes piedāvātajām iespējām.
Sanita Soma, daloties savā pieredzē, norādīja, ka katram tūrisma pakalpojumu sniedzējam šis gads bijis pavisam citādāks.
– Pirmais pārbaudījums bija pagājušā gada ziema, kad gaidījām sniegu, bet tā arī nesagaidījām un ceļotājus, slēpotājus ar to nevarējām piesaistīt. Pavasaris bija apjukuma pilns, jo nesapratām, kā rīkoties, ko darīt, kas ir atļauts, kas ne. Tas bija pārbaudījumu laiks. Piedzīvojām izmaiņas novada tūrisma piedāvājumā, jo daudzi uzņēmumi vairs neuzņem viesus, citi ir mainījuši darbības profilu, pārkvalificējušies. Manuprāt, ja tāda situācija turpināsies, tā notiks arvien biežāk. Citus gadus tūrisma nozarē ienāca jauni uzņēmēji, bet šogad tādu nebija. Arī to noteikti ir ietekmējusi šī situācija, – atzīmēja Sanita Soma. – Pavasarī cilvēki kļuva aktīvāki staigātāji, devās pastaigās. Novēroju, ka vasara izvērtās darbīga. Ierobežojumu dēļ cilvēki vairāk izvēlējās ceļot pa Latviju, līdz ar to tūrisma nozarē strādājošie bija arī ieguvēji. Daudzi saimnieki gan norādīja, ka nereti cilvēku skaits bija tāds pats kā citus gadus, vienīgā atšķirība, ka bija jāspēj apkalpot mazākas grupas, ģimenes, individuālos ekskursantus, nevis lielas tūristu grupas vienlaicīgi. Šogad tika novērota arī jauna tendence – tirgū ienāca naktsmītnes, kas ir otrās mājas. Booking arvien biežāk varēja pamanīt jaunus uzņēmējus, kas vēra durvis naktsmītnēm. Tāpat bieži tika novērots, ka iedzīvotāji interesējās, kā ar naktsmītņu piedāvātājiem var sazināties bez starpniekiem, lai nodokļi tiktu saglabāti Latvijai. Ir manāmas pozitīvas tendences, un šī tūrisma sezona bijusi izaicinājumiem bagāta.


23.10.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px