Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Tiekas ar uzņēmējiem Madonas novadā

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 03.09.2018.

Tiekas ar uzņēmējiem Madonas novadā
Burtu lielums

Pagājušajā piektdienā Ministru prezidenta Māra Kučinska vizīte Madonas novadā iesākās ar ieskatu Bērzaunes pagasta "Kokapstrādes grupas" (SIA "Latvāņi", SIA "Turbo AK") darbībā, turpinājās ar jaunuzceltās SIA "Junge" konditorejas ražotnes iepazīšanu, kā arī ar AS "Balticovo" Madonas struktūrvienības apmeklējumu.

Ministru prezidentu pavadīja Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas vadītāja p. i. Ilze Vogina, kas pastāstīja par pašvaldības atbalstu jaunajiem uzņēmējiem un jaunu uzņēmumu radīšanai.

Apmeklējot SIA "Junge" jaunuzcelto konditorejas uzņēmumu, tika uzsvērts, ka daļu produkcijas (ābolu riņķus, mafinus, dažādus cepumus un citu) ražo eksportam, to saldētā veidā piegādā klientiem Vācijā un Igaunijā. Iegādātas jaunas iekārtas, taču neviens jauns agregāts nespēj aizvietot roku darbu, kam ir vislielākā pievienotā vērtība. Daudzi ir ilggadēji darbinieki, strādā no uzņēmuma pirmās dienas, tomēr, lai arī runā, ka darbu grūti sameklēt, aicināti darbā, jaunieši ir grūti noturami.
Māris Kučinskis sarunā par darbarokām piebilda, ka "Latvāņos" strādā robots tur, kur varēja stāvēt cilvēks, taču tas atmaksāsies drīz.
SIA "Balticovo" struktūrvienībā Ministru prezidentu iepazīstināja ar jauno projektu vistu brīvai turēšanai, ko plāno īstenot jau šoruden. Arī jaunajā fermā ar pastaigu laukumu vistām un ziemas dārzu būs darbs tikai diviem cilvēkiem.
Uzņēmēji tika aicināti uz tikšanos Madonā, Saieta laukumā 1 (zālē), kur pārrunāt aktualitātes uzņēmējdarbības jomā, diemžēl sarunai pieteicās ļoti maz interesentu. Diskusija ar uzņēmējiem izvērtās par nodokļu politiku, OIK, par darbaroku trūkumu uzņēmumos, kvalificēta darbaspēka piesaisti, par biznesa vidi, bankām un citiem jautājumiem.
Sarunā iesaistījās "Baltic Block" īpašnieks Edgars Šķēle, kas norādīja, ka biznesa vide no resursu pieejamības nav uzlabojusies. Bankas procentus "nenolaiž" zemāk, citviet Rietumu valstīs likmes ir 3-4 reizes zemākas. Uz to Ministru prezidents atbildēja, ka bankas ir privātstruktūras, ko grūti ietekmēt.
– Sabiedrība nesaprot, un mēs kā OIK saņēmēji nesaprotam, kur palika miljoni, kas tika novirzīti OIK samazinājumam. Man ir vienkāršs piedāvājums – piedāvājiet uzņēmumiem atteikties no OIK un izpērciet saistības – tādā veidā varētu ieekonomēt daudz naudas, – par OIK problēmu vēlējās diskutēt uzņēmējs Andris Dombrovskis. Viņaprāt, "būtu vajadzīgs arī jaunais Ulmanis, kas nolikvidē Saeimu, ieliek savus ministrus un valstiski risina jautājumus".
Lauksaimniekus pārstāvēja SIA "LLKC" Madonas biroja vadītāja Aija Vīgnere, novērtējot sadarbību ar valsts finanšu institūciju "Altum", bet vēlējās, lai lauku saimnieku investīciju projektiem atbalsts tiktu piešķirts ātrāk. Tika pārrunāts arī ES atbalsta samazinājums pēc 2020. gada, no ES dalībvalstīm izstājoties Lielbritānijai. Aija Vīgnere ieskicēja arī disproporciju, ka 20% modernizācijas atbalsta paliek mazajiem zemniekiem, bet 80% – lielajiem, bet attīstību vēlas visi.
Tam, ka ir divas problēmas – lauku ceļi un darbaspēks, piekrita arī M. Kučinskis. 




04.09.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px