Gan Ziemassvētkos, gan Jaungadā tradīcija ir celt galdā sautētus
kāpostus, tāpēc gan pēc skābētajiem, gan svaigajiem kāpostiem decembra
nogalē bija lielākais pieprasījums. Pilsētnieki izvēlas arī pupiņas,
ābolus, burkānus un, protams, kartupeļus.
Tā par pieprasījumu stāsta
pašnodarbinātais, kartupeļu audzētājs un dārzeņu tirdzniecības kioska
"Latvijā audzēti dārzeņi" saimnieks Jānis Svilis.
Vaicāts, "Kāds bijis 2020. gads?", madonietis Jānis Svilis atklāj: – Nekādas vainas, dzīvot var, īpaši tie, kam ir pilns pagrabs. Šogad abiem ar sievu Ritu liels prieks – piedzima septītais mazbērns – mazmeita Keita. 2020. gada notikums ir arī tas, ka atvēru savu dārzeņu kiosku, kas ir liels solis – pastāvīga vieta, kur tirgot izaudzētos dārzeņus. Kovida pavasara vilnis pat veicināja domāt, kā realizēt izaudzētos kartupeļus un citus vietējos dārzeņus. Kopš 2. aprīļa Madonā darbojas mūsu ģimenes kiosks ar nosaukumu "Latvijā audzēti dārzeņi". Te nav nekāda importa, viss mūsu zemē audzēts. Tā bija iespēja, kur realizēt dārzeņus, jo ārkārtējā situācija valstī noteica un arvien nosaka, ka tirdziņos nevar drūzmēties. Ja nenotiek tirgus, tad jāveido kas savs. Kioskā zem jumta nekādi laikapstākļi netraucē, vien šāgada īpatnība – jāvalkā maska vai sejas vairogs.
Dārzeņu kioska piedāvājums ir visai bagātīgs: vairāku šķirņu kartupeļi, burkāni, sīpoli, svaigi kāposti, skābēti kāposti, ķiploki, rutki, bietes, ķirbji u. c.; arī medus, mājas vistu olas, purva dzērvenes, pat slotas. Parasti pilsētniekiem mazdārziņos izaudzētie krājumi izbeidzas ap jauno gadu, tad arī pircēju sarodas vairāk.
Protams, viņš atzīst, ka patlaban ārkārtējās situācijas attālinātajā režīmā dzīvo daudzas ģimenes, līdz ar to daudz mazāk realizācijā aiziet gan kartupeļu, gan dārzeņu. Patlaban arī skolu un dārziņu, iestāžu ēdnīcu un kafejnīcu virtuvēm neko nevajag, jo nav klientu, skolēniem piegādā pārtikas pakas. Tupeņu raža šogad bijusi ļoti laba, tā ka kartupeļu pietikšot līdz pat pavasarim, vēl pāri palikšot.
Dārzeņu tirdzniecībā notiek sadarbība arī ar citiem vietējo dārzeņu audzētājiem, atsevišķus produktus piegādā radinieki no Rencēniem.
Kāds ir vēlējums jaunajā gadā? Jānis Svilis nedaudz aizdomājas: – Mazāk jāsūdzas, vairāk jāstrādā, tad būs labi. Ēdiet veselīgāk, vairāk uzturā lietojiet dārzeņus! Gan jau uz pavasara pusi arī viltīgais vīruss atkāpsies.
30.12.2020.