Nu jau būs apritējis vairāk nekā mēnesis, kā SIA “Montāžnieks DE” Madonas struktūrvienība ir mainījusi atrašanās vietu — pārcēlusies uz kādreizējās SEB bankas filiāles gaišākām un plašākām telpām.
SIA "Montāžnieks DE" Madonas filiāle tika izveidota 2004. gada pavasarī. Jau pavisam drīz – 24. aprīlī – apritēs 20 darba gadu jubileja, kopš "Montāžnieks DE" uzsāka darbību arī Madonas filiālē.
Uzņēmējs Andris Raščevskis atceras, ka, lai kļūtu par filiāles vadītāju, bija jāiztur konkursa atlase: – Jau pirms tam biju ar logiem strādājis, bija zināma ražošana, pats veicu logu ielikšanu. Visam esmu izgājis cauri, man "virtuve" ir labi zināma, un tas nospēlēja lomu – nebija mani īpaši jāapmāca.
Andris Raščevskis smejas, ka viņu skar personības dalīšanās, jo viena puse – "Montāžnieks DE", otra – SIA "Ravex", kas dibināta 2006. gadā.
– Lielais "Montāžnieks" izsprieda, ka pašam nav izdevīgi uzturēt pilsētās visu mašinēriju, štatus, labāk dot iespēju šo jomu pārvaldīt filiālēm, un mēs to paši simtprocentīgi pārvaldām – dzīvojam no tā, ko nopelnām. Strādājam pēc franšīzes principa. Uzņēmums SIA "Ravex" piedāvā "Montāžnieka DE" produktus, nodarbojas ar logu, durvju un vārtu konstrukciju pārdošanu, montāžu un remontu. Uzņēmumā strādā montāžas brigāde, kas profesionāli veic augstas kvalitātes montāžas darbus arī agrāk liktajiem logiem.
Mainās laiks un PVC pakešu logi
Daudzīvokļu mājām lielākoties logi jau ir nomainīti, varbūt kādi 5-7 % palikuši vecie.
– Pa šo laiku, kopš strādāju, pakešu logiem jau ir parādījusies ceturtā paaudze. Pienācis laiks, kad, renovējot ēkas, arī pie mums maina pirmos plastmasas logus. Lai cik dīvaini liktos, maina arī divstiklu koka pakešu logus, kas nav kopti. Arī šī ziema parādīja, ka divstiklu vecais logs zaudē savas īpašības, tāpēc iespēju robežās būtu jādomā par trīsstiklu logiem.
Pasūtījumiem bijuši gan kāpumi, gan kritumi, ko apstiprina arī Andris Raščevskis: – Pirmajos gados bija pakešu logu likšanas pacēluma laiks, auga cilvēkresursi, brigādes, bet sekoja 2009. gada krīze, pasūtījumi samazinājās. Arī aizvadītā ziema bija saspringta, kad nācās domāt, kā būs turpmāk. Taču mūsu apkalpes reģions ir liels – Madona, Gulbene, Alūksne, Balvi, iepriekš bija arī Jēkabpils filiāle, ko tagad pārņēma Rīga.
Šobrīd logus maina mājām, ko nopērk jaunie īpašnieki, kas sāk domāt par energoefektivitāti. Klients, pirms ko pasūta, iepazīst piedāvājumu, izšķirsta katalogu, izvēlas vēlamo izmēru, arī krāsu. Katram pasūtītājam ir individuāla pieeja, izprotam vajadzības. Šobrīd ir jāveic daudz logu un durvju remontu, arī garāžu vārtiem vajadzīgs meistars. Remonts jāveic pašvaldību, valsts īpašumiem, jo ir pagājis laiks, nolietotais (ne tikai logi, arī atslēgas, rokturi u. c.) ir jānomaina.
Joprojām vajadzīgi universāli meistari
Daudzi brīnās, kāpēc pats priekšnieks joprojām brauc pie klienta un dara.
– Kā visiem, arī mums ir cilvēkresursu problēmas, un visās nozarēs ir vajadzīgi universāli cilvēki, kas nav šauri specializēti. Piemēram, mūsu meistaram šodien jāliek logi, rīt – durvis, parīt – garāžu vārti, citā dienā – jāremontē atslēga vai jānomaina kādi stikli. Ir jāpārzina dažādas lietas, piemēram, garāžu vārtiem – arī elektronika, elektrība. Privātmājām varbūt ir vienkāršāk, bet industriālajiem objektiem viss ir sarežģītāk, – domās dalās uzņēmuma valdes loceklis.
Uz jautājumu, kur logus ražo, Andris Raščevskis atbild: – Agrāk "Montāžniekam DE" bija sava ražotne, tagad mājām tiek likti gan Latvijā, gan Polijā ražotie logi. Kad aizbraucam uz rūpnīcām Polijā, tad top skaidrs, cik mazi esam, jo tur ražotnes ir milzīgas, kur ražo lielu apjomu produkcijas. "Montāžnieks DE" ir izvēlējies tādu ražotni, kur apmierina, gan cena, gan kvalitāte. Polijā ražotie gan ir vairāk konveijera logi, specifiskos logus pasūtam izgatavot Rīgā.
Labi paveiktais sniedz gandarījumu
Logus parasti maina siltajā laikā, taču novembrī, pirms ziemas bieži vien atmostas "Tūlīt vajag pakešu logus".
Taču Andris Raščevskis neatzīst steigu: – Visam ir savs laiks – pasūta, paraksta līgumu, pēc rēķina samaksā naudu (sākumā var pusi), pēc tam ražotājs izgatavo. Ir svarīga arī logu specifika (balti vai krāsaini, varbūt nestandarta forma); un ir jāgaida. Kad logi jau ir Madonā, tad dodam ziņu klientam, lai brauc pakaļ. Ja izvēlas arī mūsu montāžu, tad vienojamies, kad "taisīt mājās nekārtību". Profesionāļiem, kas strādā gadiem, viena loga izņemšana un nomainīšana aizņem no 2 līdz 4 stundām. Esam gatavi piesaistīt arī jaunus cilvēkus.
Logu licējiem jaunbūve ir kā saldais ēdiens, kad ir jāveic lielāks darba apjoms. Pirms 30-40 gadiem celtajām daudzdzīvokļu mājām nereti nākas ko labot, pielāgoties.
Andris Raščevskis atzīst, ka darbs rada gandarījumu, īpaši paveiktais Tiesu namā Madonā, kur agrāk liktie vecie plastmasas logi tika nomainīti. Arī Bērzaunes baznīcā var aplūkot jaunieliktos arkveida logus.
– Nozarē, kur darbojos, pieredze ir svarīga. Pirms pārbūvēm svarīgi ir konsultēties ar arhitektiem. Ir jābrauc uz vietas, jānovērtē, ko var izdarīt un kas būtu labāk.
Taču tiem privātmāju saimniekiem, kas sūdzas, ka pirms vairākiem gadiem liktais logs vairs netur siltumu, un aicina nomainīt logiem gumijas, iesakām labi aplūkot, vai tas ir jādara. Ja mehānismi nav nodiluši, bieži vien palīdz ieteikums gumijas labi nomazgāt ar siltu ziepjūdeni, noslaucīt un pārklāt ar silikonu. Tad arī vējš cauri nepūtīs.
26.03.2024.