Pastāvīgās lietavas augusta sākumā pamatīgi bija appludinājušas LVM kokaudzētavas “Podiņi” platības, kur aug selekcionētie meža koku stādi, un tas radīja pamatotas bažas par stādījumu turpmāko izdzīvošanu.
Pirmās prognozes, ka applūdušo platību dēļ vairs nebūs izmantojami aptuveni 80 tūkstoši jauno meža stādu, tomēr nav piepildījušās.
Situāciju komentēja LVM "Podiņu" kokaudzētavas vadītājs Artūrs Plešs: – Intensīvās lietavas sākotnēji radīja pamatotas bažas. Taču lietus ūdens uzkavējās dienu, divas, trīs, bija zonas, kur ilgāk, bet tagad situācija ir normalizējusies. Nav tik traki, kā likās uzreiz pēc lietavām. Dabā viss pakāpeniski līdzsvarojas. Mums ir svaigi meliorēti hektāri, bet, kad ir tik liels nokrišņu apjoms, arī meliorācija neiztur slodzi.
Kokaudzētavā ir atsevišķas zonas, kur lietavās bija vērojams stāvošs ūdens. Viena no lielākajām šādām platībām sasniedza 18 hektārus. Uz lauka augošie egļu, melnalkšņu un bērzu meža stādi bija applūduši, bet, ūdenim aiztekot, nav ietekmēta to kvalitāte. Stādus mežu atjaunošanai varēs realizēt šajā rudenī un nākamajā pavasarī. Audzējam kailsakņus ar uzlaboto sakņu sistēmu, un šie stādi ir dzīvi. Taču būs gatavi kā stādi tikai pie pirmajām salnām.
Viss notiks, kā plānots, stādu nepietrūks, ūdenī pabija salīdzinoši maz stādu uz kopējo miljonu fona. Sākotnējā ziņa, ka "Podiņi" slīkst, tagad jau ir vēsturē. Dramatizējot situāciju, tika pievērsta uzmanība, lai cilvēki ieraudzītu, kas var notikt, ja lietus daudzums sasniedz rekordlielus apjomus. Tas tikai liecina, ka arī mežs ir pakļauts laikapstākļiem, ka mežiniekiem, tāpat kā lauksaimniekiem, šis gads ir izaicinājumu pilns.
Par lielo nokrišņu apjomu liecina arī tas, ka šogad nav izmantotas kokaudzētavā uzstādītās laistīšanas iekārtas. Pērn līdz augustam šim nolūkam tika izmantoti jau 13,7 tūkstoši kubikmetru ūdens. Šogad iekārtas ne reizi nav darbinātas.
Kokaudzētavas vadītājs atzīst, ka kritiska nokrišņu situācija kļuvusi aktuāla tikai jūnija izskaņā, jo līdz tam mēreni siltais laiks un nokrišņi bijuši ļoti vēlami jauno koku attīstībai.
Šogad agrāk nekā citus gadus LVM kokaudzētavā "Podiņi" ir sākusies stādu šķirošana un pakošana.
Artūrs Plešs: – Tas ir tāpēc, ka pavasaris iesākās agrāk, nekā ierasts. Agrāk ievedām kūdru, agrāk uzsākām sēju. Ja parasti mums sezona sākas aprīļa otrajā nedēļā, šogad uzsākām sēt marta otrajā pusē. Neraksturīgi ir arī tas, ka agrāk sākām ņemt stādus no lauka nost. Pēc stādiem ir pieprasījums, un kāpēc gan to nedarīt.
22.08.2025.