Oktobra beigās apritēja 10 gadi, kopš Madonā darbu uzsāka Allas Labuces Zobārstniecības kabinets.
Šobrīd Zobārstniecības kabinetā strādā privātprakses īpašniece, zobārste Alla Labuce, higiēniste Vaira Ārīte, zobārsta asistente Vineta Šakina un administratores Evita Krasta, Lelde Ābola un Patrīcija Kuba.
Ar ģimenes atbalstu
– Zobārstniecības kabineta ierīkošanā nekādos projektos neesam iesaistījušies. Pirmo lielāko atbalstu sniedza ģimene. Daudz saimniecisko lietu ir palīdzējis atrisināt vīrs (arī ārsts). Šogad te atvērts arī Jāņa Labuča algologa kabinets (sāpju ārsts). Zobārstniecības kabinetu izveidojām pašu spēkiem un ar vecāku atbalstu. Protams, atbalstu sniedza arī Madonas novada pašvaldība, jo piešķīra telpas, palīdzēja ar uzbrauktuves ierīkošanu, sanitāro telpu aprīkošanu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Pacienti atzīmē, ka problēmas sagādā stāvlaukuma izmantošana, kas ir atļauts līdz 1 stundai, jo vizītes pie zobārsta mēdz būt ilgākas, – sarunā stāsta zobārste Alla Labuce.
Kā viņa atceras, savulaik ģimene izvēlējās mainīt dzīvesvietu no Rīgas uz Madonu, ko joprojām var raksturot kā ģimenēm draudzīgu mazpilsētu. Jau ar pirmajām zobārstniecības kabineta atvēršanas dienām klientu loks strauji auga. Zobārstniecības pakalpojuma cena pa 10 gadiem ir palikusi vairākas reizes dārgāka. Jā, tā nav lēta, tāpat kā citi medicīnas pakalpojumi. Materiālu cenas pieaug, mūs pat iepriekš nepabrīdinot. Taču cenas pieaug visiem pakalpojumiem un precēm. Pa šiem 10 gadiem ir atvērta reģistratūra, modernizēti kabineti, iegādāta dažāda aparatūra, lai pacienti kvalitatīvus zobārstniecības pakalpojumus varētu saņemt šeit uz vietas Madonā, nevis braukt, piemēram, uz Rīgu.
– Uzņēmuma dzimšanas dienā vēlos izteikt lielu pateicību visiem klientiem, kas uzticējuši mums pieskatīt savu zobu veselību. Īpašs paldies tiem pacientiem, kas ir kopā ar mani jau 10 gadus. Paldies par uzticēšanos, sapratni, sadarbību! – Tā Alla Labuce.
10 gadu darba laikā pacientu loks aptver ne tikai Madonas novadu. Brauc pacienti no blakus novadiem – Gulbenes, Jēkabpils, Rēzeknes, arī Daugavpils, tāpat no Rīgas, jo iepatikusies aparatūra – Wand STA nesāpīgā anestēzija, izvēlēts savs zobārsts, ir patīkama atmosfēra un klientiem tiek piedāvāts plašs pakalpojumu klāsts.
Ir vajadzīgi speciālisti
– 10 gadu laikā esam izauguši lielāki. Te ir strādājuši vairāki ārsti, arī jaunie, iegūstot darba pieredzi. Taču dzīvē sanāk tā, ka viņus apmācām, bet ar laiku ārsti apprecas, pārceļas uz dzīvi citās pilsētās, piedzimst bērni. Iesākām strādāt ar divām darba vietām. Ar laiku uzņēmums paplašinājās, tagad ir četras zobārstu darbavietas. Arī pati esmu devusies bērnu kopšanas atvaļinājumos (ģimenē aug četri bērni), bet zobārstniecības kabinets vienmēr ir strādājis.
Patlaban mūsu viena zobārste ir devusies dekrēta atvaļinājumā, dzīvo Rīgā, un zināms, ka atpakaļ vairs nenāks, jo nevarēs izbraukāt.
Vakantas zobārstu darbavietas
– Būšu priecīga, ja iespējami drīzākā laikā sameklēšu zobārstus, kuri vēlētos strādāt Madonā. Šobrīd brīvas ir divas speciālistu darbavietas, bet varētu strādāt pat trīs ārsti. Liekam sludinājumus Latvijas zobārstu asociācijas mājaslapā, portālā ss.lv, primārā ir iespēja atrast zobārstus, kas beidz studijas, kam jau ir diploms un kuri meklē darbavietu.
Speciālistu trūkums zobārstniecībā nav tikai mums, tas ir jūtams visā Latvijā. Ja kāds no mūsu novada jauniešiem vēlas studēt zobārsta profesiju, aicinu, iepriekš saskaņojot, atnākt uz mūsu kabinetu, iepazīties, kā strādājam, varbūt kāds jaunais speciālists pēc diploma iegūšanas te redzētu savu darbavietu. Patīkami, ka arī novada līmenī tiek veicināta jauniešu atgriešanās Madonā, – domās dalās Alla Labuce.
Zobu veselība pasliktinās
Par to atgādināja arī daktere A. Labuce: – Mūsu pacienti cenšas nākt uz regulārām zobu profilakses apskatēm, jo kopumā Latvijā cilvēkiem zobu veselība pasliktinās. Saskaramies ar klientiem ar akūtām sūdzībām, zobu raušana ir daļa mūsu ikdienas.
Ir pacienti, kas higiēnistu apmeklē regulāri, bet, tā kā tā nav obligāta lieta, tad ne visi atceras par profilaksi. Mēs jau pēc pacientu reģistrācijas kartiņām redzam, kas nāk regulāri, saprotot zobu higiēnas jēgu un nozīmi, bet, kas ilgāku laiku nav bijis, atgādinām un uzaicinām.
Arī bērnu zobu stāvoklis paliek sliktāks, caurumiņi veidojas arvien agrākā vecumā, jau 3-4 gadu vecumā ir cauri zobi. Tas ir izskaidrojams ar lielu saldumu patēriņu, un nav jau tā, ka zobus netīra. Tīra, bet visu laiku mutē ir cukurs. Tāpēc vēlreiz atgādinām, cik svarīgs ir gan zobārsta, gan higiēnista regulārs apmeklējums arī bērniem.
Pārsvarā akūtās problēmas
– Šobrīd kā zobārsts strādāju viena, resursu ir tik, cik ir, līdz ar to nevaru pieņemt jaunus pacientus, pārsvarā apkalpoju tikai reģistrētos klientus pēc pieraksta. Izveidojusies pat rinda uz diviem, trim mēnešiem. Ir situācija – viss pieraksts tuvākajā laikā ir pilns, jaunus pacientus nevaru pieņemt, un tiem, kas nav manas privātprakses pacienti, nākas arī atteikt. Protams, mēģinām palīdzēt akūtajās problēmās. Ja ir akūtas zobu sāpes, ar zālēm tās ilgi nenomāksi. Mūsu kabinetā patlaban palīdzība iespējama, ja kāds laikus atsaka savu pierakstu, izveidojas "logs". Saprotams, ka priekšroka ir akūtajām vainām, nekādus lielus zobu labošanas darbus nebūs iespēja paveikt īsā laikā. Protams, cenšos neatteikt un palīdzēt savu iespēju robežās.
Ja ir kas tāds ļoti specifisks, ko pati nedaru, nosūtu pie ķirurga, paradentologa vai endodontista Rīgā. Ir dažādas dienas, arī darbu apjoms. Man grūtākās ir pirmdienas, kad pēc sestdienas, svētdienas ierodas akūtu problēmu pacienti, – situāciju apraksta zobārste.
01.11.2024.