Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Paši audzē, paši gatavo un tirgo

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 02.10.2025.

Paši audzē, paši gatavo un tirgo
Burtu lielums

Ošupes pagasta saimniecībā “Akmeņsala” divu hektāru platībā audzē cidonijas un smiltsērkšķus. Piemājas dārzā ir iestādītas arī upenes.

Saimnieki – Anita un Vilis Čoderi – jau daudzus gadus produkciju no pašaudzētām ogām un augļiem gatavo mājas apstākļos. Paši arī savus produktus realizē, apmeklējot tirdziņus.
Mājražošanā ir izmēģinājuši no ogām saražot dažādu produkciju, bet pārsvarā no ogām spiež sulu, kā arī gatavo sīrupu.
"Kartupeļu svētkos" piedāvājums bija plašs – smiltsērkšķu sula, smiltsērkšķu eļļa, upeņu sula bez cukura, priežu pumpuru sīrups, cidoniju sīrups utt. Vēl nav sezona, bet ražas gados Čoderiem ir irbenes sula, vilkābeles sīrups.
Sezona ir tikko sākusies, bet tirgū pēc veselīgās ogu produkcijas ir liels pieprasījums. Īpaši labs noiets bija "Kartupeļu svētkos".
– Mums visa bija par maz, visu izpirka, mājās devāmies tukšām kastēm. Varbūt tāpēc, ka daudzi jau mūs pazīst un novērtē visu dabisko, – atklāj saimniece.
Uz jautājumu, kāda raža šajā lietainajā vasarā izauga, Anita Čodere pastāstīja: – Arī mūsu pusē lielās lietavas dārzus un tīrumus noslīcināja, un dārzeņu tikpat kā nav. Mums arī no biškopības šogad ir maz ienesuma, medus bija ļoti maz, bitēm lietainajā vasarā nebija, ko darīt. Pat cidoniju raža, salīdzinot ar citiem gadiem, bija mazāka, iespējams, pavasarī pie vainas bija salnas, ziedi apsala, varbūt nepatika liekais mitrums. Toties smiltsērkšķi, ko mēdz dēvēt par oranžo zeltu, deva labu ražu, ogas ir lielas. Lai tiktu pie sulas, jāveic vesels process – smiltsērkšķu zarus ar ogām nogriež, saldētavā sasaldē, pēc tam no saldētajām ogām labāk atdalās sula. Daudzi dod priekšroku smiltsērkšķu sulai bez cukura, bet ir arī smiltsērkšķu sīrups, smiltsērkšķu eļļa.
Mūsu mājražošanas apjoms nav liels, bet pietiek, lai varētu produkciju aizvest uz tirdziņiem. Braucam uz ikmēneša tirgu Madonā, Viļānos, bijām arī Lubānā. Visur ir savi klienti, kas novērtē dabisko, nepasterizēto smiltsērkšķu sulu. Ogas no saldētavas izņemam un spiežam sulu pēc vajadzības.

03.10.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px