Ar krāšņu daudzkrāsainu mārtiņrožu ziedēšanu, lielākām vai mazākām ziedu "bumbām", kas pamazām saplaukst, SIA "Jaunzemnieki Z" dārzniecībā "Puķu sēta", kopš tā izveidota tagadējā atrašanās vietā, noslēdzas 20. sezona.
Lai arī šo rudens puķu audzēšanā "Puķu sētas" saimniecei Initai Zepai ir uzkrāta bagātīga pieredze, viņa joprojām mārtiņrozes kā dārzniecības produkciju uzskata par lielu loteriju. – Kāpēc loterija? Tāpēc, ka audzēju, loloju, izdodas, uzzied, bet nevienu gadu nezinu, kā man ies. Tas ir tāpat kā loterijā – ceru, ka laimēšu. Vai nu agri uznāk ziema ar salu, vai atkal kā šogad – uznāk koronavīruss, kas ietekmē visu pasākumu rīkošanu un līdz ar to arī puķu iegādi. Katru gadu zinājām, ka novembrī pagastu pārvaldes, kultūras nami parasti iegādājas mārtiņrozes podiņos telpu rotāšanai. Šogad izskatās, ka koronavīrusa ierobežojošie pasākumi nobremzēs arī daudzu pasākumu norisi un rotāšanos. Pa druskai jau mārtiņrožu podiņus nopērk, bet ne tādos daudzumos kā iepriekš. Protams, matus plēst netaisos – kā būs, tā būs. Mēs jau esam izsludinājuši puķu iegādes akciju, palaižam cenas vaļā, lai cilvēki pērk, ved puķes mājās un priecājas par tām, nevis ar asarām tikai noskatāmies uz šo skaistumu, kas nevienam nav vajadzīgs tā, kā dienišķā maize.
Nedaudz mūsu audzētās mārtiņrozes Madonā realizē SIA "Ādere A" veikals Madonā, arī "Sniegaroze". Mārtiņrozes piedāvājam Latvijā ne tikai lielveikalā "Depo", arī "Ziedu servisam", kas piegādā produkciju visā Latvijā puķu veikaliem. Iepriekš ziedus veikaliem vajadzēja, ļoti ceru, ka vajadzēs arī turpmāk, kaut "Covid-19" dēļ nedrīkst ne rīkot ballītes, ne iet ciemos.
Tomēr Inita Zepa domā pozitīvi un dalās cerībā, ka skaistumam un arī ikdienas iepriecinājumam, ne tikai svētkiem rudens rozes – mārtiņrozes – būs vajadzīgas: – Laiks visus šoruden lutina, siltumnīcas nav cītīgi jākurina, tikai tik daudz, lai patrenkātu gaisu. Kā būs ar mārtiņrožu realizāciju, to rādīs laiks.
Krizantēmu sezonā ar ziediem dažādās krāsās, mazāka un lielāka izmēra podos ir pilnas vairākas "Puķu sētas" siltumnīcas. Rudeni prognozē garu un siltu, tā ka šīs puķes mūs kādu laiku vēl priecēs. Inita mārtiņrozes sastādījusi pie SIA "Jaunzemnieki Z" veikala Madonā, lai ir skaisti, lai garāmejot ir, kur piesaistīt acis. Arī salnas vēl pie mums nesola, Arktikas ledāji kūst, tā ka varbūt puķes ziedēs līdz gada beigām.
Sākoties novembrim, ko dēvē par Patriotisma mēnesi, Inita uz valsts svētkiem vēlas uzdāvināt mārtiņrozes arī novada pansionātiem, lai ziedu krāšņums iepriecinātu arī vecīšus.
– Pati uz veco ļaužu mītnēm puķes nevedīšu, bet lai sazinās ar mani un pēc mārtiņrozēm atbrauc pakaļ pansionātu pārstāvji, – tā rosina Inita Zepa.
– Man tās mantas netrūkst, – par puķēm domājot, secina Inita, kas dāsni piedāvā iegādāties krizantēmas par draudzīgām cenām ikvienam puķu draugam.
Ar aprēķinu, lai rudens puķu krāšņums būtu jau no vasaras beigām, "Puķu sētā" krizantēmas ir stādītas dažādā laikā, tāpēc arī zied pakāpeniski, dažas vēl ir tikai pumpuros, dažas – gatavojas raisīt pumpurus. Katrs var izvēlēties savu mīļāko krāsu.
Uz jautājumu, kas ir tie knifi, kuri jāievēro krizantēmu audzēšanā, Inita Zepa sniedz padomu: – Pie krizantēmām ir ļoti daudz darba, viens no tiem – likšana gulēt. Sešas nedēļas tām ir jāguļ, tikai tad tās ir saveidojušas pumpurus un sāk gatavoties ziedēšanai. Pirmās esam likuši gulēt ar aprēķinu, lai uzziedētu augustā. Vēl mums ir dabiski ēnotās, kas zied tagad. Tādējādi krizantēmu sezona tiek izstiepta, sākot no augusta līdz valsts svētkiem. Novembrī valsts svētkiem vairāk uzziedinām baltās un tumši sarkanās krāsas puķes, bet patlaban iecienītākās ir dzeltenās.
Gada tumšajā laikā ļaudis vairāk izvēlas dzeltenās un gaišās krāsas puķes, tāpēc arī to siltumnīcās ir daudz.
Sezona kopumā "Puķu sētai" ir bijusi ļoti intensīva un laba, izņemot pašu sākumu, kad vai nu koronavīrusa ietekmes, vai citu apsvērumu dēļ veikali neņēma atraitnītes. Pēc tam puķes pirka, kā jau ierasti. Pieprasījums ir arī pēc kaķu zāles, ko siltumnīcās sēj pakāpeniski, lai "Depo" veikalos tā būtu vienmēr nopērkama.
Siltumnīcās jau nākamajam pavasarim sastādītas atraitnītes, kas jau grib ziedēt, bet ko dārznieki nepieļauj un visus uzplaukušos ziedus nolasa, lai stādam neatņem spēku pārziemot. Taču pagājušajā sezonā atraitnītes pat neaizgāja ziemošanā, jo nebija ziemas.
– Beidzamajos gados ne tikai ziemas apstākļus, arī visus citus apstākļus ir grūti paredzēt, tāpēc neko nevar saplānot pa datumiem. Nepārtraukti ir jādomā, kā izgrozīties, lai būtu labāk. Dārzniecībā darbs ir visu laiku, nedaudz mierīgāk varbūt ir ziemā, taču kaķu zāles dēļ mazā siltumnīca ir jāapkurina, – secina dārzniecības saimniece.
03.11.2020.