Novada zemnieku saimniecību īpašnieki un lauku uzņēmēji 20. februārī pulcējās Ērgļu saieta namā, lai sirsnīgā gaisotnē tiktos “Lauksaimnieku ballē 2026”. Šogad lauksaimnieku pasākuma moto bija “Iedvesmas stāsti”. Kopā sanākot, varēja gūt jaunu enerģijas lādiņu, iedvesmu jaunajai sezonai, bet nominētie lauku saimnieki saņēma pateicību par ieguldījumu lauku attīstībā.
Iepriekšējos gados lauksaimnieku balles tika sarīkotas Degumniekos, Cesvainē, Sauleskalnā, Varakļānos, Madonā. Šis bija sestais gads, kopš pirms lauku darbu sezonas sarīkota "Lauksaimnieku balle "Iedvesmas stāsti"".
Pasākumu rīkoja Madonas novada pašvaldība sadarbībā ar Latvijas lauku konsultāciju centra (LLKC) Madonas biroju un Ērgļu apvienības pārvaldi.
Madonas novada lauksaimniekus pagodināja arī zemkopības ministrs Armands Krauze, pateicās lauksaimniekiem par darbu, par izturību, īpaši pēc pagājušā gada lietavu pārbaudījumiem, un prognozēja, ka pēc kārtīgas ziemas vajadzētu būt kārtīgai vasarai.
Ministrs novērtēja Elvīras Utinānes paveikto AS "Lazdonas piensaimnieks" un par mūža ieguldījumu viņai pasniedza ZM medaļu "Par centību".
Lauku saimniekus uzrunāja Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs. Novērtējot lauku attīstībā īstenotos LEADER projektus, viņš vēlēja, lai katrs lauku saimnieks ir līderis savā saimniecībā, savā pagastā un nozarē.
Pasākuma organizatore, LLKC Madonas KB vadītāja Aija Vīgnere, pateicoties par uzņemšanu Ērgļos, atzina: – Ērgļi patiešām ceļ spārnos, Ērgļu vārds izskan pirmais saistībā ar Briežkalnu, ceru, ka lauksaimnieki atcerēsies Ērgļus saistībā ar kādu labu iedvesmas stāstu.
Uzrunājošs bija iedvesmas stāsts par Ļaudonas pagasta "Vecdieviņu dārziem", kur saimnieko Aiga Reinbaha un Juris Prusakevičs. Viņu ikdiena paiet, rūpējoties par dažādiem ogulājiem, augļu kokiem un cidonijām. LAD Viduslatvijas reģionālās lauksaimniecības pārvaldes vadītāja Gunta Žilde, novērtējot "Vecdieviņu" īpašnieka Jura Prusakēviča ģimenes paveikto, sacīja: – Esat īpaša bioloģiskā saimniecība, kura tik interesanti un radoši strādā augļkopībā, lai radītu savu produkciju. Mēs, lauksaimniecības pārvalde, ar prieku skatāmies uz jūsu stādiem un vēlam, lai salna šogad iet garām.
Madonas novada pašvaldības Pateicību pasniedza Cesvaines ZS "Akmeņkrogs" saimniekam Aivaram Tētam un dēlam Kalvim. – Ir liels gods sveikt tieši jūsu ģimeni un īpaši par tehnikas sadaļu, – sacīja Agris Lungevičs.
Aivaram Tētam savā saimniecībā nācies strādāt ar dažādu lauksaimniecības tehniku, tāpēc, nodarbojoties ar remontdarbiem, viņš izprot tehnikas dvēseli. Kalvja sirdslieta ir autosports, jaunietis piedalās dažāda līmeņa sacensībās un ir saņēmis daudz godalgu.
Madonas novada fonda atzinību nominācijā "LEADER projekti lauksaimniecības produktu pārstrādē" fonda vadītāja Jogita Baune pasniedza Liezēres pagasta SIA "LANCORI" valdes loceklim Viktoram Abramovam par izturību un mērķtiecību.
– Ir vērts audzēt un arī pārstrādāt ķiplokus, lai pievienotā vērtība būtu pēc iespējas lielāka. Uzņēmums "LANCORI" darbību uzsāka 2019. gadā, kad padevās laba ziemas ķiploku raža, tika uzrakstīts pirmais LEADER projekts, – uzsvēra Jogita Baune, piebilstot, ka šajā saimniecībā par spīti nogurumam, vēlmei reizēm visam atmest ar roku, tomēr ar kopīgiem ģimenes pūliņiem ir paveikts milzu darbs un te ražotie ķiploki padara mūsu ikdienu virtuvē vienkāršāku.
Uzņēmuma nosaukums "LANCORI" nav itāļu valodā, bet radīts no ģimenes locekļu vārdu burtu salikuma. Ziemas ķiploku šķirnes uzsāka audzēt hektāra platībā. Galvenā uzņēmuma ideja ir pārstrāde, vajadzības gadījumā papildus iepērkot ķiplokus no citiem vietējiem audzētājiem. Patlaban pārstrādes cehā top gan ķiploku pulveris, gan granulas, gan drupināti ķiploki, gan dažādas garšaugu kombinācijas. Saimnieka Viktora moto ir "Ja tu dzīvo laukos, kaut kas ir jāražo!" Viņš ar sev raksturīgo humoriņu aicināja vairāk ēst ķiplokus.
Madonas novada domes Attīstības komitejas vadītājs Aigars Šķēls pateicības vārdus veltīja Barkavas pagasta ZS "Kārkliņi" īpašniekam Ivo Grigorjevam.
Ivo Grigorjevs ir pievērsies graudkopībai un sēklkopībai, apsaimnieko ap 900 ha, darbojas LLKC interešu grupās.
LLKC Madonas biroja balvu vadītāja Aija Vīgnere pasniedza Bērzaunes pagasta ZS "Vašķi" saimniekam Gintam Kāpostam, kurš pēc darba Dānijā ir atgriezies mājās. Uzsāka saimniekot lauku saimniecībā, savedot kārtībā zemes platības, iegūstot bioloģiskās saimniekošanas izglītību un lauksaimnieka profesionālo izglītību, mācoties Barkavas struktūrvienībā. Saņemot atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai laukos, iegādājies kvalitatīvas telītes ganāmpulka pavairošanai. Ar jauno lauksaimnieku atbalsta programmas palīdzību ir iegādāta zeme un palielināts ganāmpulks. Šobrīd Gints apsaimnieko vairāk nekā 200 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, ganāmpulkā ir apmēram 80 ‘Šarolē' tīršķirnes gaļas lopi.
SIA LLKC Meža konsultāciju pakalpojuma centra Madonas nodaļas vecākā mežsaimniecības konsultante Mairita Bondare sveica meža īpašnieku, Ērgļu novada "Dravnieku" saimnieku Ati Priedi, kas neatlaidīgi stāda mežu lauksaimniecībā neizmantojamās zemēs, kopj jaunaudzes.
Pasākumā dzirdējām arī Barkavas pagasta ZS "Eglītes" iedvesmas stāstu. Piena lopkopības saimniecību 1992. gadā dibināja tēvs Valdis Barazinskis. Saimniekošanu pārņēma dēla Ulda Barazinska ģimene, kas 200 hektāros saimnieko ar lielu atbildību, strādā fermā, kurā ir ap 50 slaucamo govju.
Barazinsku ģimene diemžēl pasākumā nevarēja ierasties, tāpēc viņiem veltītās balvas nogādāja mājās.
Paldies par ieguldīto nesavtīgo darbu tika veltīts arī LLKC Madonas biroja konsultantiem. Kādreizējā Agronomu biedrības aktīviste Māra Mežale pateicās speciālistiem, kas neliedz padomu un palīdz lauku saimniekiem.
Vakarā tika godināta arī Antra Diča-Milne ("Mana filmu studija") par uzņemtajiem videostāstiem un Ērgļu saieta nama vadītāja Sandra Avotiņa par viesmīlīgu uzņemšanu.
Ērgļu saieta namā pasākumu atraktīvi vadīja Mārcis Feldbergs, zāli pieskandināja Ērgļu Mākslas un mūzikas skolas pūtēju orķestris, dejoja pašdarbības kolektīvi "Rūdis" un "Trimiņš", kā arī kuplināja sarīkojumu deju priekšnesums, Pindacīša un Tomuļmāte. Par mūziku rūpējās grupa "Ballīšu orķestris".
Ērgļu apvienības pārvaldes vadītāja Elita Ūdre ceļojošo kausu, ko bija rūpīgi nospodrinājusi, nodeva nākamā gada pasākuma rīkotājiem – Sarkaņu pagasta tautas namam "Kalnagravas".
27.02.2026.