Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Lai zivis ūdenī justos labi

Redakcija

Autors • 05.11.2010.

Lai zivis ūdenī justos labi
Burtu lielums

Teicienu ‘'Justies kā zivij ūdenī" parasti attiecinām uz cilvēkiem, kas sevi atraduši un labi pārzina savu darāmo, iejutušies vidē. Savukārt, to, ko zivij vajag, lai ne tikai labi justos, bet arī augtu un vairotos, zina speciālisti. Nesen Ērgļos, uzaicinot uz semināru novadnieku – ihtiologu un vides speciālistu – Māri Olti, varēja uzzināt ne vien par zivju dīķiem un to ierīkošanu, bet arī par zivju sugām, to savstarpējo saderību.

SIA "Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs" (LLKC) Madonas nodaļa 29. oktobrī Ērgļos, Pulgošņa ezera krastā ierīkotajā brīvdienu mājā "Kalmes", aicināja uz semināru. Tā mērķis bija dalīties praktiskajā pieredzē par zivju dīķu veidošanu, zivju audzēšanas iespējām, par ko stāstīja Māris Olte. Savukārt, par ezeru apsaimniekošanu un finansējuma piesaisti zivsaimniecības teritoriju attīstībai runāja biedrības "Kāla ezera padome" valdes pārstāve Vita Eizentāle. – Visu, ko Māris Olte mums ir stāstījis, esam Kāla ezerā īstenojuši. Zivju krājumi ir papildināti vairākas reizes, pateicoties biedrības aktivitātēm un iesniegtajiem projektiem, – uzsvēra Vita Eizentāle.

Par to, kā sekot līdzi projektu konkursiem, kā sagatavot projektu pieteikumus, lai piesaistītu finansējumu, konsultēja SIA "LLKC" Madonas konsultāciju biroja ekonomikas speciāliste Ērika Novožilova.

Ko jaunu varēja gūt no Māra Oltes stāstītā? Uz šo vaicājumu Vilnis Strautiņš, kas saimnieko Indrānu pagasta ‘'Vaidavās", atbildēja:

– Tā nebija lekcija, kas jāklausās piespiedu kārtā, bet gan brīva un nepiespiesta saruna starp visiem, kas mīl dabu un vēlas arī ieaudzēt kādu zivtiņu dīķī. Daudz no stāstītā jau biju dzirdējis, bet seminārs man bija iespēja pārliecināties, ko es zinu (vai nezinu) par šīm lietām, satikties ar līdzīgi domājošajiem. Tādu cilvēku kā Māris Olte jau mums nav daudz, un viņš, bez šaubām, ir eksperts. Skaidrs, ka zivis var audzēt arī mazā piemājas dīķītī, bet nevajag sapņot, ka tas uzreiz pavērs ceļu rūpnieciskajai zvejai. Piemājas dīķī ielaistās zivis bieži vien ir savam priekam. Daudziem tā zivtiņa vai vēzītis paša dīķī ir tikpat kā mājdzīvnieks vai mīļdzīvnieks, un nevajag domāt, ka nu viņš uzreiz ar to naudu pelnīs. Tomēr ir jāzina, kā dīķus pareizi veidot, lai zivis tajos dzīvotu.

Seminārā no Madonas novada piedalījās arī Liezēres pagasta saimniecības "Dzedonas" īpašnieki Gunta un Pēteris Braueri. Taujāts par to, ko no seminārā dzirdētā var izmantot savā saimniecībā, Pēteris Brauers dalījās ieskatā: – Ne ar kādu rūpniecisko zveju un zivju audzēšanu saimniecībā nodarboties nav plānots, bet ir izrakti divi dīķi, un ir jādomā, kādas zivis tur audzēt. Uztvēru Māra Oltes ieteikumu labāk izvēlēties karpas, līņus vai baltos amūrus, nevis karūsas. Noderēja arī stāstījums par to, kā zivju dīķus labāk iekārtot.

Arī Gunta Brauere atzina: – Ļoti interesants seminārs, Māris Olte – saistoša personība, zinošs, labs stāstītājs, ar bagātu vārdu krājumu. Dzirdējām daudz informācijas, bet mums, kā zemnieku saimniecībai, tā noderēs ne tik ļoti, kā zivju lielaudzētājiem. Seminārā vairāk runu bija par ezeru apsaimniekošanu, par kārtīgiem un lieliem zivju dīķiem. Mūsu dīķi nav lieli, tie vairāk domāti atpūtai, nevis zivju audzēšanai rūpnieciskos apmēros, par ko seminārā stāstīja diezgan plaši. Tomēr padomus varēja gūt. Mani interesēja tas, kā attīrīt dīķus no zālēm, ūdensaugiem, kas savairojušies par daudz. Te Māris Olte ieteica ielaist zālēdāju – balto amūru, un zāles pazudīs. Tikai jāskatās, lai dīķis būtu pietiekamā dziļumā, tad zivis varēs pārziemot. Mūsu dīķos agrāk bija ielaistas karūsas un mazās karpiņas, bet ar laiku tās ir gājušas mazumā. Tātad ir jāmācās, kā savus dīķus labāk apsaimniekot.

– Semināra tēma "Jaunu ūdenskrātuvju ierīkošana, esošo apsaimniekošana un akvakultūras dažādošanas iespējas saimniecībā, finansējuma piesaistes iespējas" bija saistoša tiem, kas vēlas nodarboties ar zivkopību plašākā apmērā. Ļoti daudz interesentu bija atbraukuši ne vien no Madonas, Ērgļu un Lubānas novada, bet arī no citiem novadiem, pat Zemgales un Rīgas. Laikam daudzus, kam nav svešs Māra Oltes vārds, interesē viņa pieredze, – sacīja Anita Briška.

SIA "LLKC" Madonas nodaļa plāno vēl šogad rīkot arī pieredzes apmaiņas braucienu interesentiem pie zivju audzētājiem uz Rēzeknes novadu.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

ASTRĪDAS IKAUNIECES foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px