SIA "Jaunzemnieki Z" dārzniecībā "Puķu sēta" sezona vēl turpinās, jo siltumnīcās bagātīgi visdažādākajos toņos zied rudens karalienes – krizantēmas, daļa vēl ir pumpuros, jo bija stādītas ar aprēķinu, lai uzziedētu uz Latvijas valsts dzimšanas dienu.
Stājoties spēkā ārkārtējās situācijas nosacījumiem pandēmijas ierobežošanai, no 21. oktobra līdz 14. novembrim puķes kā preci atļauts tirgot, bet lielveikala "Depo", ar kuru dārzniecība "Puķu sēta" sadarbojas jau daudzus gadus, durvis šajā laikā ir slēgtas. Arī kultūras iestādes, kas tradicionāli, sākoties novembrim, ko dēvē par Patriotisma mēnesi, pasākumu laikā mēdz rotāt un dekorēt iestādes un svētku skatuves ar krizantēmām, ir slēgtas.
Dārzniecības "Puķu sēta" saimniece Inita Zepa, līdzīgi, kā tas jau bija pagājušā gada rudenī, rīko sezonas noslēguma krizantēmu izpārdošanas akciju – palaiž cenas brīvībā, lai skaistās puķes priecē un uzmundrina cilvēkus. Viņa dalās savā pieredzē: – Šis jau ir otrais gads, kad rudens ziedēšanas laikā mēs paliekam vieni ar šo krāšņumu – krizantēmu podiņiem siltumnīcās, jo ir pandēmija, ārkārtējā situācija, kas ietekmē arī uzņēmēju darbu. Mēs esam lauksaimnieki, un nekādi dīkstāves pabalsti mums nepienākas. Pēc pagājušā gada pieredzes jau bija diezgan rūgta mācība. Līdz ar to šā gada pavasarī samazināju šo puķu stādīšanas un audzēšanas apjomu. Vasaras vidū jau likās, ka varbūt nevajadzēja samazināt, taču tagad rudenī un šajos lokdauna apstākļos ir skaidrs – viss atkārtojas. Atkal esmu tajā pašā situācijā – ir krizantēmu audzēšanas pieredze, pārbaudīti visi uzziedināšanas knifi, audzēju, loloju, izdodas, uzzied, bet nezinu, kā būs ar mārtiņrožu realizāciju līdz rudens beigām, un bez tā vēl visi dzīvojam ārkārtējā situācijā. Puķu audzētājam viss ir kā liela loterija, jo uzņēmuma veiksmīga darbība ir atkarīga no sabiedrības kustības. Taču kultūras nami ir ciet, pasākumi nenotiek, un nezinu, vai kādam vajadzēs manas sarkani baltās krāsas krizantēmas, kas vēl tikko plaukst. Pagājušajā rudenī dāvināju krizantēmu podiņus pansionātiem, šogad man ir komplekss kādam "uzmākties" ar savām puķēm. Realizācija jau ir uzņēmēja problēma, un katram ar savām problēmām ir jātiek galā pašam. Pa druskai jau krizantēmu podiņus nopērk, bet puķes nav dienišķā maize, kas uz galda vajadzīga katru dienu. Atkal kopš pagājušās nedēļas esam izsludinājuši krizantēmu iegādi par akcijas cenām, jo aktīvā darba sezona tomēr pamazām tuvojas noslēgumam.
Negribētos, lai beidzamais rudens skaistums paliek nenovērtēts "Puķu sētā", bet gan lai tie, kam ir vajadzība, var izvēlēties sev tīkamākās krāsas krizantēmu podiņā.
Tas jau nav nekas jauns, ļaudis ir pieraduši, ka dārzniecībā ir pašapkalpošanās iespēja. – Būšu gandarīta, ja kādam būs prieks par puķīti, nevis ka tā velti noziedēs siltumnīcās un beigās būs jāved uz komposta kaudzi. Bēdīgi, ja tā, jo cerēju, ka situācija nenonāks līdz tam, ka jāver viss ciet. Tagad jūt, ka vismaz daba ir apžēlojusies, devusi siltu laiku, un arī cilvēki līdz ar to jūtas darbīgāki un priecīgāki, atceras arī par skaistumu, ko sniedz puķes, – atzīst Inita Zepa.
Inita rāda, kā saaugusi arī kaķu zāle, ko "Puķu sēta" regulāri piegādā lielveikalam "Depo": – Kopš aizvērts "Depo", tā arī mums plauktos viss stāv. Zaļums, kas neaizgāja realizācijai, jau drīz būs jāizmet. Varbūt vēl kādam vistu fermā zaļbarībai noderētu. Tas ir kviešu zelmenītis, tīra manta, var izlietot pat smūtijiem.
Jautāta, kā vērtē šā gada sezonu, Inita Zepa stāsta: – Pagrūts gads. Neteikšu, ka slikts, bet – ar pārbaudījumiem, mūs kārtējo reizi ir pārbaudījis no visiem rakursiem – gan ar karstumu, gan ar aukstumu, gan ar sausumu, gan ar slapjumu. Likās, ka jau visu esam pieredzējuši, bet nekā, atkal kārtējais vīrusa vilnis klāt, lai būtu, ar ko cīnīties. Esam ķēdītē saslēgti vairāk vai mazāk visi, kas kaut ko dara, un katram ir savas grūtības. Ļoti jau maz to nozaru, ko pandēmijas radītie ierobežojumi neskar. Lauksaimniekiem nav viegli, un nesaku, ka man būtu grūtāk vai vieglāk. Mums nekad nav bijis tā, ka viss ietu kā pa diedziņu, bet katru gadu ir kas cits. Optimismu gan neesmu zaudējusi nevienu brīdi, un ir jāsamierinās, kā ir, ja tu ko audzē. Dārzniecība "Puķu sēta" ir izveidota kopš 2001. gada, tai jau ir 20 gadu. Ar krizantēmām auklējos un kopā dzīvoju jau padsmit gadu. Tās pirmās, ko tirgojam augusta beigās vai septembra sākumā, pa vasaru tiek ēnotas – katru vakaru liktas gulēt, no rīta modinātas. To sāk jau ap Jāņiem, kad mēs mākslīgi radām īso dienu un garo nakti, kas ir liels darbs. Taču, ja neiegulda darbu, nevar panākt agro ziedēšanu. Tās krizantēmas, kas tagad ver pumpurus, ir izjutušas dabisko dienas garumu.
Arī daba katru gadu parūpējas par īpatnībām. To rāda arī Initas novērojumi: – Šogad dabā pazuda augusts. Augusta vietā bija septembris, bet septembra vietā – oktobris. Septembra sākumā fiksēju vienādu gaisa temperatūru – plus 5 grādi – gan dienā, gan naktī. Mēs kurinājām septembra sākumā, ko nekad nebijām darījuši, lai krizantēmas ziedētu. Jau tā maijs bija auksts, bet tad pamazām iestājās vasara, kas ilga divus mēnešus. Tropiskais karstums ārā, bet siltumnīcās vēl trakāk, un augiem tas nepatika.
2.11.2021.