Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Karameļu darbnīca ietur pauzi

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 07.01.2021.

Karameļu darbnīca ietur pauzi
Burtu lielums

SIA "Madonas karameles" veikaliņš Rīgas ielā 1 ir slēgts, uz durvīm uzraksts, ka pieņem pasūtījumus, un norādīts tālruņa numurs. Janvārī karameļu ražošana nenotiek, jo decembrī saldumu saražots lielākos daudzumos.
Šis būs astotais gads, kopš Madonā Lindas un Arņa Blaževiču ģimene izveidoja saldumu ražotni, bet piektais, kopš tika atklāta "Karameļu darbnīca", kas iekļauta gan Madonas novada, gan Vidzemes tūrisma piedāvājumā.

Iepriekš piesakoties, ikviena interesentu grupa varēja pagatavot un iesaiņot līdzņemšanai savas karameles – izvēlēties jebkuru no pieejamajām garšām (apelsīns, banāns, cidonija, ķirsis, plūme, upene, zemene, ābols u. c.) un veidot konfektes.
Tagad, ārkārtējās situācijas apstākļos, uz šāda veida aktivitātēm var tikai noraudzīties fotogrāfijās, jo darbnīca ir slēgta līdz laikam, kad viss atgriezīsies ierastajās sliedēs.
– Kāds bija pagājušais gads saldumu ražotājiem? – jautāju SIA "Madonas karameles" valdes loceklim Arnim Blaževičam. Viņš atklāja: – Gads nebija no vieglākajiem. Kopš 2020. gada martā sākās pandēmija, ārkārtējā situācija ar ierobežojošajiem pasākumiem valstī, arī mūsu karameļu darbnīcā visas skolēnu ekskursijas ar karameļu gatavošanu tika aizliegtas. Kādu laiku bija klusums. Cītīgākie karameļu darbnīcas apmeklētāji vienmēr ir bijuši skolēni, kas parasti brauca ekskursijās no Latvijas malu malām, un noslogotākie ekskursiju mēneši parasti bija maijs un septembris, pērn tā nebija. Pagājušajā gadā tūrisma uzņēmumi lielā mērā izjuta un turpina izjust, kā pandēmija visu kustību un vajadzību pēc pakalpojumiem apstādina. Vasarā, kad pulcēšanās nosacījumus mīkstināja, mūsu karameļu darbnīcu atkal apmeklēja ģimenes, bērni darbnīcā izgatavoja savas karameles – ar nosacījumu, ka būs ne vairāk kā 10 cilvēku. Mūsu darbība jau lielā mērā balstās uz karameļu darbnīcas piedāvājumu –
atbrauc interesenti, noklausās stāstu par ražotni, karameļu gatavošanu, darbojas paši, pēc tam arī iepērkas veikaliņā. Arī pasūtījumi Ziemassvētkiem un Jaungadam, kas parasti sākās jau septembrī un oktobrī, pagājušajā gadā parādījās tikai decembra sākumā. Protams, to ietekmēja epidemioloģiskā situācija, aizliegums rīkot pasākumus, līdz ar to ārkārtējā situācija atsaucās arī uz ražošanu un pieprasījumu pēc mūsu produkcijas.
– Samērā tukšs un kluss laiks. Decembrī, kā ierasts, saražojām daudz karameļu produkcijas, domājot, ka uz svētkiem saldumus vajadzēs. Taču – nevajag tik daudz dāvaniņu, apsveikumu, ja reiz daudzi sēž mājās, – secina uzņēmuma īpašnieks.
Vai uzņēmums turpina darbu patlaban, gada sākumā? Uz to Arnis Blaževičs atbildēja: – Decembrī saražojām tādu daudzumu, ka pietiks ilgākam laikam. Tāpēc gada sākumā varam atļauties neko neražot un veltīt laiku savās mājās nepadarītajiem darbiem. Iepriekšējos gados bija tā, ka decembrī "Madonas karameļu" produkcija tika realizēta, bet janvārī vajadzēja strādāt, lai atkal saražotu. Šobrīd noliktavā viss ir, ražošanā ieturam pauzi, gaidot, kad tiks izpārdots saražotais.
Vai tā ir dīkstāve? Darbnīcas saimnieks pauda: – Pagājušā gada martā mēs saņēmām dīkstāves pabalstu, pēc tam pastrādājām uz maiņām – vienu mēnesi Linda, otru – es. Tie bija klientu pasūtījumi, un prece no noliktavas tika piegādāta klientiem. Tad sapratu –
ja darbinieks ir darbā, tad valde nedrīkst saņemt dīkstāves pabalstu. Arī tagad valsts maina noteikumus pa dienām, patlaban neskatās uz apgrozījuma kritumu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, bet salīdzinot ar beidzamajiem trim mēnešiem. Līdz ar to – decembris mums bija labāks nekā novembris, un atkal – nekas nepienākas. Decembrī arī strādājām, veikals darbojās, bet cilvēki tāpat neienāca. Janvārī – svētki pagājuši, karameļu nevajag, tās arī neražojam, jo krājumu pietiks ilgākam laikam. Protams, sadarbības partneri, veikali SIA "Madonas karameles" produkciju ņem un pamazām realizē. Teorētiski janvārī mūsu veikals varētu strādāt, jo karameles ir pārtikas produkts, bet nav jēgas turēt veikala durvis vaļā, ja te iegriežas tikai kāds apmeklētājs. Jau minēju, ka mūsu darbības uzsvars tika likts uz karameļu darbnīcu, nevis uz garāmgājējiem. Arī cilvēku kustība epidemioloģiskās situācijas dēļ Madonā ir krietni samazinājusies. Saziņu ar klientiem nodrošina virtuālā komunikācija, uzņēmumam ir sava mājaslapa (www.karameles.lv).
Arnis Blaževičs novērtēja arī iespēju ģimenes uzņēmumam sabalansēt resursus, kad jāpārdzīvo apgrozījuma kritums: – Apgrozījums karameļu realizācijā ir būtiski krities. Labi, ka mums nav kredītsaistību, nav procentu maksājumu bankai. Varbūt tas skaitās nelaikmetīgi, jo ir ieteikums, ka biznesam vajag izmantot aizdevumu, lai straujākiem soļiem virzītos uz augšu, uz priekšu, bet mums joprojām tas vairāk ir kā hobijs. Patlaban tas ir liels pluss, ka neesam nevienam parādā. Savā ziņā ieguvēji esam arī brīvā laika ziņā – kaut finanses ir mazākas, visu nevaram atļauties, varam laiku izmantot ģimenei, kaut vai lai pieķertos dzīvokļa remontam.
Pārrunājot pozitīvo pagājušajā gadā, Arnis Blaževičs iepazīstināja ar produkcijas jaunumiem: – Pagājušā gada jaunums ir želejveida konfektes uz kociņiem ar zemeņu, ābolu, plūmju, arī smiltsērkšķu piedevām. Linda izmēģināja dāvanu noformējumā briedīšu tēmu. Pērn uzsākām likt lietā "Pharmeko Lettland" ražoto melleņu biezeni.
SIA "Madonas karameles" ir LIAA Madonas biznesa inkubatora klients, beidzamos mēnešus darbojas inkubācijā. Saldumu ražotāji uzskata, ka ir ieguvēji ne tikai uzkrāto zināšanu dēļ, bet arī gluži praktiski. Ir gan iegādātas iekārtas, gan pagājušā gada decembrī, izmantojot LIAA inkubatora grantu programmu, SIA "Madonas karameles" veikala stendos parādījās jauns saldumu noformējums, kas palīdz veidot vienoto kopskatu. Iepakojums izgatavots Rīgā, uzņēmumā "Poligrāfijas aģentūra".
Izvaicāts par šā gada prognozēm, Arnis Blaževičs dalījās domās: – It kā jau ir cerība, ka vasarā vīruss atkāpsies, viss mainīsies uz labo pusi, jo sāksies masveida vakcinācija. Krīzes nāk un iet, domājams, ka šī nevilksies garumā. Taču patlaban vēl situācija ir jāpārdzīvo visiem, un mazie ražotāji jūt, cik grūti realizēt produkciju, nenotiek arī tik ierastie tirdziņi. Mēs savulaik apmeklējām tirdziņus kaimiņu pilsētās – Gulbenē, Balvos, bet nevienā vietā jau tagad nekas nenotiek. Galvenais ir noturēties. Mums trakākais bija pavasara bums, kad viss tika aizklapēts ciet, karameles tirgošanai pat veikali neņēma. Tagad ir tā, ka pasākumi nenotiek, bet veikali strādā, piegādes notiek.

8.01.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px