Varakļānu centrā vietā, kur kādreiz atradās grāmatu veikals, atklāta jauna kafejnīca ar nosaukumu "Grāmatnīca". Ienākot kafejnīcas mājīgajās telpās, acis tā vien pakavējas pie grāmatu plauktiem, kas saglabā interesi par laiku, kad te bija grāmatnīca, bet tagad – smaržo kafija.
Varakļānu novada dome iesniedza projektu Madonas novada fondā "Infrastruktūras sakārtošana sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu izveidei Varakļānos". Projekts tika atbalstīts, jo Varakļānu centrā nedarbojās neviena kafejnīca. Pēc īres tiesību izsoles kafejnīcā uzsākusi darbu pašnodarbinātās personas Ineses Urkas komanda. Kafejnīca "Grāmatnīca" atvēra durvis apmeklētājiem pagājušā gada 23. oktobrī.
Ineses Urkas dzimtā puse ir Dekšāres, viņa ir apguvusi pārtikas tehnologa specialitāti, ir ar darba pieredzi, jo strādājusi gan sabiedriskajā ēdināšanā, kā individuālais komersants vadot ēdnīcu Dekšārēs, gan Viļānu novadā uzņēmumā "Briunaļa" par piena produktu ražošanas meistari. Pēc pauzes nāca piedāvājums piedalīties kafejnīcas īres tiesību izsolē.
– Lai gan izsolē piedalījos kā individuālais komersants, man gribētos teikt, ka esam kā ģimenes uzņēmums. Šis uzņēmums radās tikai ar ģimenes iedrošinājumu, jo bez atbalsta viena nebūtu uzdrošinājusies. Dēls Gatis atgriezās tēva mājās, un abi ar vedeklu Aneti man teica – kāpēc gan nemēģināt? Tad arī radās pēctecības izjūta, ka man ir palīgi. Viņi arī tagad daudz palīdz, rosina jaunas, svaigas idejas. Gatis ar iedzimtu ēst gatavošanas talantu noorganizēja pankūku meistarklasi, Anete pirms Ziemassvētkiem vadīja konfekšu meistarklasi, gatavojot no augļiem un šokolādes īstus gardumus, viņai ir arī citu meistarklašu plāns. Par jaunumiem parasti ziņojam vietnē facebook. Iedrošināja arī meita Agnese, kas mācās, beigs kordiriģēšanas maģistrus, strādā Rīgā, vada arī kori Ķekavā, otra meita Baiba mācās seno mūziku Vācijā, – atklāja kafejnīcas "Grāmatnīca" saimniece.
Projekta ietvaros Varakļānu novada pašvaldība bija nodrošinājusi pamatus – nodeva telpas īrnieka rīcībā, lai kafejnīca varētu uzsākt darbu. – Apbrīnoju un cienu mūsu pašvaldību, jo nezinu otru tādu projektu, kur pašvaldība uzņēmās sakārtot vienu stūrīti, kas atradās bēdīgā stāvoklī, un iznomāja uzņēmējam ar noteikumu – lai pilsētā mēs darbotos ēdināšanas jomā. Virtuvei atvedām plīti, kas man jau bija, tika nopirkta krāsns, daži galdi, trauki jau bija, un mums tagad ir visas iespējas izpausties, – sacīja Inese Urka.
Tā kā kafejnīcas telpas nav lielas, bijusi vēlēšanās tās iekārtot mājīgi, ar apkures kamīna uguntiņu, kas silda, un, ja reiz tā ir vecā grāmatnīca, kafejnīcas dizainam izmantot arī grāmatu plauktus, gleznas. Kad kafejnīca tika atvērta, te bija vietējā mākslinieka Jāņa Salenieka gleznas, tagad, nomainot gleznas, apmeklētāji var skatīt Rēzeknes mākslinieces Martas Rītiņas darbus, kas Varakļānos ir bijusi plenērā.
Arī nosaukums nav bijis ilgi jāgudro, jo, ja kāds prasīs, kur atrodas kafejnīca, tad, pasakot, ka vecajā grāmatnīcā, visiem varakļāniešiem būs skaidrs.
– Kāpēc kaut ko mainīt, ja kafejnīcas stāsts atgriežas pie grāmatām. Iecere arī bija tāda, lai šajā vietā atrastos solīda kafejnīca, nevis tikai ēdnīca. Esmu novērojusi, ka grāmatas nav tikai telpas iekārtojumam, ja kafejnīcā uzkavējas ilgāk, vakarē, tās arī ņem un pāršķirsta, ieskatās, paņem arī uz mājām palasīt. Kāda apmeklētāja ieinteresējās par sinonīmu vārdnīcu, ko ievēroja grāmatu plauktā. Ir arī bērnu grāmatiņas, kas patīk mazajiem. Kad dēla ģimene pārcēlās dzīvot uz laukiem, uz mājām, daudzas grāmatas tika pārvietotas uz kafejnīcu.
Ko kafejnīcā "Grāmatnīca" piedāvā? Inese Urka pastāstīja: – Piedāvājumu vēl veidojam. Tikai tagad sāku saprast, ko vēlas, cik un ko vajag, jo sākumā bija arī kļūdas. Ir ikdienas ēdienkarte, un ir arī pasūtāmā, bet redzot, ka pasūtāmā ne tik ļoti ikdienā tiek pieprasīta, jo ir jāgaida, kamēr pagatavo, top katras dienas ēdieni, kurus var iegādāties pusdienās uzreiz. Vairāk ļaužu darbdienās pie mums nāk pusdienas paēst, bet nekad jau nevar paredzēt, cik pusdienotāju ieradīsies. Piemēram, vienudien bija garšīga baraviku krēmzupa, un pavāre zupu vārīja trīs reizes. Sestdienās un svētdienās nāk tie, kas vēlas kopā pavadīt ilgāku laiku. Tad cepam arī kūkas, ko var iegādāties, var atnākt draugu pulciņš pasēdēt pie tases tējas, kafijas vai glāzes vīna. Klājam arī viesību galdus, un kafejnīcas telpās varam uzņemt līdz 40 cilvēku. Dodamies arī izbraukumā, un lielākais pārbaudījums bija galda klāšana VUGD darbinieku Ziemassvētku pasākumam, kad Varakļānu kultūras namā sapulcējās 150 cilvēku.
Šosvētdien, 27. janvārī, kafejnīca aicina uz vēlajām brokastīm jeb branču, kur piedāvājumā būs mini burgeri, picas, pildīti groziņi un cits. Lielas cerības lieku uz vasaru, kad darbosies āra terase, kad atklāsim grilēšanas sezonu, kad arī mūsu pilsētu apmeklēs vairāk tūristu, kam būs vajadzīgi arī ēdināšanas pakalpojumi.
Kafejnīcas saimniece piebilda, ka pirmajos mēnešos virtuvē strādājusi pati, bet tad atradusi labus palīgus, bez kuriem neiztikt.
25.01.2019.