Šogad koronavīrusa izplatība piebremzē daudzas gada nogales aktivitātes. Daudzi pasākumi ir atcelti, nenotiek arī Ziemassvētku tirdziņi, gadatirgi, kur mājražotāji tirgoja savas preces, ko daudzi dēvēja par savas produkcijas noieta ražīgāko posmu.
Ik gadu decembris bija laiks, kad mājražotājiem un amatniekiem, tirgojot savus produktus, ko daudzi izvēlējās Ziemassvētku dāvanām, izdevās mazliet uzkrāt, kā paši smejas, "tauciņus" janvārim un februārim, kas tirdzniecībā skaitās tukšie mēneši. Šis pandēmijas laiks ir grūts visiem, arī tiem, kas savas ģimenes apgādā ar to, ko izdodas ietirgot, pārdodot mājās ražoto produkciju. Reizēm pārņem izmisums, vai vispār ir vērts turpināt, varbūt vienkārši jāietur pauze. Arī nākamo gadu mazie ražotāji, mājamatnieki sagaida ar bažām, nezinot, kā atrisināsies situācija ar kovidu, vai epidemioloģiskā drošība tik ātri uzlabosies, kā gribētu.
Biškopis Tālivaldis Sprūdžs, kas saimnieko Varakļānu novada Murmastienes pagasta ZS "Pļaviņas", sacīja: – Ļoti pietrūkst tā, ka Ziemassvētku laikā notiek tirdziņi. Šogad – klusums. Produkcija ir saražota, bet to vajag realizēt, lai tiktu pie naudas. Agrāk medu iegādājās Ziemassvētku dāvanām, tirdziņos "bizness" notika. Tagad dāvanu nevajag, svētku nebūs? Tiesa, no vīrusa ir jāpiesargājas, bet mazajiem ražotājiem ir jāizdzīvo. Šobrīd rosina vairāk visu pirkt interneta veikalā. Man nav interneta veikala, labi, ja medu iespējams tirgot pārtikas veikalos. "Pļaviņu" medus nopērkams, piemēram, Madonā ZS "Cepļi" veikalā "Lauku labumi", SIA "Madonas patērētāju biedrība" veikalā "Maize". Katru trešdienu esmu Madonā, piegādāju medu klientiem. Labs noiets arī propolisam, kas ir ieteicams kā vīrusu atvairītājs. Taču ir jūtams, ka nav arī ierastās pircēju aktivitātes.
"Meistars Sarkaņos" ir Māra Dolbes ģimenes mājražošanas uzņēmums, kur top plaša sortimenta dabas velšu produkcija veselībai un uzturam: hidrolāti, augu sīrupi, tējas un bezalkoholiskais vīns. Par šo ierobežojumu laiku Māris Dolbe dalās viedoklī: – Katrs laiks iedod savu virzību. Protams, šogad situācija nav tāda, kāda bija citus gadus, ir savādāk. Tā kā mums ir veselību nostiprinoša produkcija, patlaban vairāk strādājam pie mājaslapas, pārveidojam, lai būtu ērtāks formāts saziņai internetā, lai tie, kam interesē mūsu produkcija, to varētu pasūtīt un iegādāties. Tālāk to piegādājam, izmantojot Omniva pakomātu. Tiesa, šogad nav tirdziņu, līdz ar to nav tās sajūtas, kad katrs var savām acīm redzēt, aptaustīt, nogaršot un tad nopirkt. Pagājušajā gadā uz Ziemassvētkiem mūsu produkcijas stends mēnesi darbojās Jēkabpilī. Šogad visi pasākumi, kur pulcētos ļaudis, ir atcelti. Mājražotājiem viss notiek uz izdzīvošanu – iztiek no tā, kas izaudzēts dārzā, vairāk laika pavada mājās, ceļ godā savus krājumus. Protams, interesenti var produkciju pasūtīt vietnē www.meistarssarkanos.lv un iegādāties to tieši no ražotāja. Interneta veikalu gan nevar salīdzināt ar tiešo tirdzniecību, jo cilvēki vienmēr labprātāk pērk, ja preci var paņemt rokās. Apstājies ir darbs ar tūrisma grupām, bet šis "robs" ir piemērots laiks jaunas informācijas, zināšanu apguvei, un mani interesē vēdiskā astroloģija, ko pamazām mācos.
Adītāja Dace Babuka sacīja, ka zeķes, cimdus, šalles tagad vairāk ada radiem un draugiem: – Ko gan izdarīsi, ja reiz tāda situācija izvērtusies. Būs labāki laiki, tad atkal viss ieies ierastajās sliedēs. Kam vajag, tas kādu adījumu pasūta, ir arī mazbērni, kas jāapada. Šis laiks vienkārši jāpārdzīvo.
Nedaudz labāka situācija ir tiem ražotājiem, kas ir specializējušies pārtikas ražošanā. – Situācija ir tāda, ka bezmaz jābrauc klāt uz mājām pie pircēja, jo Ziemassvētku tirdziņi ir aizvērti. Tas jau nav tas, jo Ziemassvētku tirdziņš ir tradīcija, kas, manuprāt, ir vajadzīga. Un nav godīgi, ja atļauj lielajiem veikaliem strādāt, bet mazajiem – ķepurojies, kā gribi, ja esi maziņš. Lielveikalu telpās taču var tirgoties, kāpēc neatļaut tirgoties kādā teltī ārā, svaigā gaisā; protams, ievērojot visus drošības pasākumus – maskās, ar 2 m distanci, – sacīja uzrunātā ķirbju, ābolu, burkānu un cidoniju sukāžu ražotāja Dace.
Ilona Roštoka Madonas filcēšanas darbnīcā "Wool & Harmony" šogad strādā, kad ir pasūtījumi: – Dzīvoju pa mājām ar bērniem, pasūtījumi tiek izpildīti, taču tās sajūtas, tā gandarījuma, kas bija Ziemassvētku tirdziņos, kopējai noskaņai šogad pietrūkst. Protams, tagad viss ir piebremzēts saprotamu iemeslu dēļ. Kam vajadzēs dāvanai, piemēram, pirts cepuri, tas atradīs informāciju, kur to var pasūtīt.
15.12.2020.