26. aprīļa rītā, kad Madonā, Saieta laukumā norisinājās pavasara Stādu gadatirgus, bija novērotas prognozētās salnas, vietām, kā teica stādu audzētāji, pat līdz ‑4 grādiem.
Toties Stādu tirgus no tā necieta – piedāvājums bija ļoti bagātīgs – augļukoki, ogulāji, košumkrūmi, ziemcietes, sīksīpoli un pat ģimenes sīpoli, vasaras ķiploki, kā arī lilijas, rozes, mārtiņrozes. u. c. Savukārt mājražotāju un amatnieku produkcijai bija atvēlēta Valmieras iela, sākot no kultūras centra.
Sezonu uzsākot, ar plašu piedāvājumu dārziem, apkārtnes krāšņumam bija sabraukuši stādu audzētāji, dārznieki no Latvijas novadiem.
Kā pastāstīja Madonas novada Centrālās administrācijas Attīstības nodaļas vecākā speciāliste uzņēmējdarbības atbalsta jomā Monta Ananiča, kopumā gadatirgū piedalījās 187 tirgotāji, no kuriem – 83 stādaudzētāji, 55 mājražotāji, 49 amatnieki. No Madonas novada piedalījās 33 tirgus dalībnieki. Lielākoties tirgotāji ieradās no Vidzemes, Latgales. Tālākie braucēji bija no Bauskas, Tukuma, Rīgas.
Daudzi izteicās, ka šis ir atraitnīšu tirgus, jo skaisti ziedošas atraitnītes piedāvāja par 0,60-0,70 eiro/gab. Tā kā laiks bija tik salts, lielākoties pirka salcietīgākos augus, atraitnītes, ziemcietes, jo vasaras puķu un dārzeņu stādi nekur nepazudīs, varēs pirkt un stādīt visu maiju.
Kā ierasts, uz Madonas Stādu tirgu bija atbraukušas daudzas pazīstamas stādaudzētavas – "Pīlādži", "Vīksnas", "Sprogas" u. c., pie kurām drūzmējās rinda. Ābeļu kailsakņus varēja nopirkt par 16 eiro, podos – par 20 eiro, ogu krūmus – par 6-7 eiro, zemeņu stādus – par 0,50 eiro/gab. Rozes stādi maksāja pārsvarā 15 eiro. Bija pircēji arī persikiem, aprikozēm, kas podos maksāja līdz pat 35 eiro.
– Pavasaris ir sazaļojis, uzziedējis, būtu jāsāk kustēt, bet cilvēki vēl gausi, pēta, laikam sabijušies no salnām. Kaut gan ir pēdējais laiks stādīt daudzgadniekus, kamēr zemē ir mitrums, – atzina privātsaimniecības "Sentiņas" pārstāvis no Riebiņu novada.
– Mūspusē 26. aprīlī bija milzīga salna – agri rītā viss balts, skaists, "ka prieks". Taču mārtiņrožu stādus pērk, lai arī iesakām vēl padomāt, pirms izstādīt dobē, – raksturoja Mārcienas pagasta "Dārziņu" saimnieki Iveta un Viktors Laškovi.
– Pa kādam tomāta stādam jau nopērk, bet var saprast, ka cilvēki vēl nogaida, lai pāriet salnas, par tomātu šķirnēm interesējas, bet vēl nepērk. Ja arī kādu stādu nopērk, saka, ka paturēs mājās siltumā, un tikai tad, kad salnas vairs neapdraudēs, izstādīs, – sacīja uzrunātā Regīna Makovska no Kalsnavas.
– Drīz jau varēs izstādīt, pārsegt ar agrotīklu, jo ir jāsaudzē, jāapsedz, ja dzird par salnu tuvošanos, – piebilst Regīna Makovska no Kalsnavas, ko pazīstam kā tomātu šķirņu kolekcionāri, kas ar stādu audzēšanu nodarbojas jau vairāk nekā 30 gadus. Viņa stāsta, kā no dažām sēkliņām ir pārbaudījusi daudzas šķirnes, līdz izvēlējusies savējās. Viņai ir bijušas arī tomātu kolekcijas izstādes, arī novada bibliotēkā. Uz jautājumiem par tomātu, paprikas, gurķu stādu audzēšanu viņa vērtēja: – Šopavasar jau apstākļi bija par daudz vareni, jo ziemas tikpat kā nebija, siltos un saulainos laikapstākļos stādi tika sadzīti augumā. Pavasara Stādu tirgu un Kartupeļu svētkus apmeklēju regulāri, tā jau ir kā tradīcija.
Audzētājs jau audzē savam priekam, bet tirgus ir kā pievienotā vērtība, kas varbūt nav tik tīkama. Arī kalsnavietei audzēšana ir sirdslieta, bet tirgošanās ir neizbēgama.
Uz jautājumu par to, ko piedāvā tirgū, kur nekā netrūkst, Pārsla Toka no Sarkaņu pagasta stāstīja, ka viņai ir saglabātas vecās cūku pupu, cukurzirņu šķirnes, arī ziemciešu šķirnes. Viņai Madonas Stādu tirgū patīk atmosfēra, un, lai arī salnas ietekmē, pavasaris ir klāt, zeme gaida.
– Atraitnītes skaisti zied, pārējās puķes aug siltumnīcās. Tik daudz saules un siltuma bija Lieldienu laikā, visi stādi ir saauguši kā monstri. Daba trako, bet salnu laikā trakums piebremzēsies. Nopirkt un nosaldēt – tas nebūtu gudri. Ir, ko var stādīt jau tagad, piemēram, ziemcietes, zemenes, var papildināt augļudārzu, bet ir vārīgākie stādi, un ir jāpagaida siltāks laiks. Katrs stāds ir dzīvība un vērtība. Vēl jau maijā visa stādu tirdzniecība turpināsies, būs tirgi arī stādu laukumā "Zaļie pirkstiņi" pie SIA "Ādere A" , sāksim jau 2., 3. maijā, – ar stādu piedāvājumu iepazīstināja Ilze Barūkle no Ļaudonas. Viņa sacīja, ka pagaidām ir atraitnīšu tirgus, jo šobrīd nekā cita nevar stādīt, bet citas puķes vēl lai pasildās siltumnīcās.
No Balviem uz Madonas Stādu tirgu ar puķēm, skujeņiem un zaļajiem dārza dekoratīvajiem augiem bija atbraukusi saimniecība "Puķu draugs". Pašnodarbinātie dārznieki dalījās novērojumā: – Madonā Stādu tirgus ir liels, daudzi vispirms izpēta, pircēji pērk pa drusciņai no visa. Ir interese, un mēs Stādu tirgū pie jums neesam pirmo reizi, piedalāmies jau trešo gadu.
Linda Žindiga, kas saimnieko Bērzaunes pagasta "Vašķos", savu piedāvājumu bija skaisti noformējusi ar balto muskaru kompozīcijām: – Visi staigā, sarāvušies, nosaluši, bet kaut ko jau meklē un arī nopērk. Ir dažādas ziemcietes, ir kaut kas no dārzeņu stādiem, augiem griezto ziedu dobēm. Pati jau novācu pirmos pavasara ziedus. Gan sadarbojos ar floristiem, gan pati veidoju augu kompozīcijas, ir savi projekti, kas saistās ar dekorēšanu, noformējumu pārsvarā kāzām. Pavasaris ir skaists ar saviem ziediem, un redzu, ka daudziem patīk viss ziedošais.
Kartupeļus, arī sēklas kartupeļus varēja iegādāties pie Jāņa Sviļa, kas agro šķirņu tupeņus jau ir iestādījis pirmajā siltuma vilnī aprīlī un saka, ka kamēr kartupeļi no zemes nav izlīduši, sals tiem nekaitē.
– Lai arī laiks ir ziemīgs, pērk visu ko, kaut sākumā domāju, ka jāņem tikai tas, kas var augt vēsākos laikapstākļos. Par laimi, atraitnītes jau būsim iztirgojuši. Saliku mašīnā no visa pa druskai, jo domāju, ka šodien, rīt auksts, bet maijā jau būs siltāks, varēs izstādīt nopirktās puķes, garšaugus no podiem paliekošā vietā. Ja stāds aug podā, stādīt var, kad vien vēlas. "Zītaru ziedi" jau ar savām puķēm būs sastopami arī Madonas tirgū, – uzsvēra saimnieks Ilvars Krūmiņš.
Liliju audzētāji no Siguldas par pircēju trūkumu nesūdzējās: – Mūsu lilijas ziedēs daudzos dārzos, ir tikai jānosargā no salnām, jo ‑5 grādu sals ir bīstams.
– Ko tirgū nopirka? – jautāju dažiem apmeklētājiem.
– Tik liels tirgus, ka nemaz nevar visu pārskatīt, kur skatos, redzu tik daudz skaistu atraitnīšu, būs jānopērk kāda, – teica uzrunātā Velta.
– Mēs stādus šoreiz nepirkām, bet bijām pie mājražotājiem, tur gan daudz kā garšīga iegādājāmies, – atklāja Olga.
06.05.2025.