Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Ir sulas spiešanas pakalpojums, ābolu šogad maz

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 18.09.2025.

Ir sulas spiešanas pakalpojums, ābolu šogad maz
Burtu lielums

Šogad, ieskatoties Madonas uzņēmumos, kas piedāvā sulas spiešanas pakalpojumus, var just, ka piegādātās ražas, ko var pārstrādāt sulā, ir maz.

Spēcīgās pavasara salnas daudzviet nosaldēja ābeles, lietavas nepatika arī citām dārza kultūrām.
– Var just, ka lauksaimniekiem grūts gads, jo pavasara salnās ziedoši augļukoki nosala, vasarā applūda lauki. Vasaras ābolu nebija, arī rudens un ziemas ābolu ir maz. Saprotu, ka gads ir slikts, un cilvēki, kas saistīti ar laukiem un ražu, pārsvarā sūdzas.
Taču tie, kam ir kas izaudzis, meklē iespējas, lai nodrošinātu krājumus ziemai. Tie, kam ir ābeles ar āboliem, var priecāties. Šogad āboli apkārt nemētājas, atved uz sulu spiestuvi visus sakritušos ābolus, arī to izmērs liecina, ka gads nav bijis āboliem labvēlīgs, – sacīja uzrunātais SIA "Sulu Box 2" īpašnieks Kaspars Ribikausks".
Uzņēmums darbojas ceturto gadu, bet Madonā Raiņa ielā 56 sulu spiestuve strādā trešo gadu.
– Sulai atvestie āboli ir kā nu kuram, ir labāki, ir švakāki, bet sulai jau der. Šogad ābolu sulu novērtēsim, – sacīja Nikolajs Martišs, kas klientus apkalpo spiestuvē Madonā. Viņš strādā jau trešo gadu un zina stāstīt, ka pagājušajā gadā ābolu, ko atveda pārstrādei sulā, bija ļoti daudz. Šogad ir dienas, īpaši lietainās, kad atbrauc tikai daži klienti. Cilvēki stāsta, ka dārzi ir patukši, ka varbūt sulai atvedīs ziemas ābolus, kam nav tirgus skata.
– Šodien atveda četrus maisus ābolu, sanāca 51 litrs sulas. Ābolu šķirnes atšķiras, ir sulīgāki āboli, kur no viena standarta maisa sanāk pat 22 litri sulas. Ja āboli ir pārgatavojušies, miltaini, tad tur nekas labs nesanāks, – secina Nikolajs.
Parasti klientam nav jāgaida, kamēr ābolu sula tiek izspiesta un safasēta. Ābolus pieņem, darbinieks pieraksta klienta tālruņa numuru un tad, kad sula izspiesta un safasēta, piezvana, lai ierodas pēc produkcijas. Nekādas rindas nav, un, ja vien ir, no kā sulu spiest, var to darīt.
Sulai var atvest ne tikai ābolus, bet arī bumbierus, sagrieztus ķirbjus, cidonijas, burkānus, ja kāds vēlas un piegādā izejvielas, var sagatavot arī sulu ar apelsīnu, ingvera piedevu.
Sulu spiešanas pakalpojumu piedāvā arī SIA "Olimps" Madonā, Bērzu ielā 6. Te sulu spiešanas pakalpojumus veic jau vismaz desmit gadus.
Īpašnieks Māris Stabulnieks atklāj, kāpēc savulaik ir uzsācis spiest sulu. – Tāpēc, ka ir iekopts komercdārzs – 7,5 ha platībā, kas atrodas 45 km no Madonas – Maurānos. Tur aug ābeles. Bija āboli, sākām sulu spiest savām vajadzībām, vēlāk izlēmām piedāvāt šo pakalpojumu arī citiem. Arī mums šogad ābeles ziedēšanas laikā cieta no salnām, ābolu ir maz, procentuāli – kādi 15 % no tā, kas varēja būt.
Pagājušajā gadā ābeles bija pilnas ābolu, šogad – tukšais gads. Tas ir ļoti jūtams. Ja pagājušajā gadā uz sulu cehu augļus jau veda augusta beigās, šogad ir septembra vidus, bet sulas izspiests salīdzinoši maz. Ja, piemēram, dažus maisus ābolu atved tikai viens klients, tad nav rentabli iekārtu darbināt.
Plakātā uzskatāmi parādīts, no kā var spiest sulu. Pārrunājam, ka var jau sulu spiest arī no smiltsērkšķiem, cidonijām, ja ir raža. Var no burkāniem, kas attiecīgi nomizoti un sagatavoti, sagrieztiem ķirbjiem u. c. Plūmes, kam ir kauliņi, un bietes, kas krāso, gan nepieņem.
Izrādās, ka var arī no gurķiem un tomātiem.
Īpašnieks saka, ka no gurķiem sulu spiest nav nācies, bet no tomātiem gan, un ir garšīga sula.
– Ir jābūt vismaz 60 kg izejvielas, lai būtu vērts darbināt iekārtas. Te ir uzstādīta jaudīga firmas "Niko" sulu spiešanas un pasterizēšanas iekārta. Stundas laikā modernā pārstrādes līnija var sulā izspiest 1,5 t augļu. Šogad jūtams, ka dārzos tukšums, nav, no kā spiest sulu. Uzņēmumā cenšos uzturēt vairākas jomas, lai tās cita citu papildina. Sulu spiešanai jau ir tikai neliels brīdis augļu sezonā. Blakus nozares ir malka, briketes, auto remonts.
Kad jautāju Mārim Stabulniekam, kāda sula vislabāk garšo, viņš atbildēja: – No spiestajām sulām vislabāk garšo mikslītis, kur jūtama garšu gamma. Standarta sajaukums ir āboli un bumbieri. Ābolu sula var būt ar burkāniem, vīnogām, ingveru, garšo arī cidoniju sula. Cenšos ziemai sagatavot sulu krājumus, lai nav jāpērk veikalā atšķaidītie sulas koncentrāti.

19.09.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px