Gan Kartupeļu svētku gadatirgū, gan ikmēneša tirgū pagājušajā sestdienā veselīgo ogu un augļu – smiltsērkšķu un cidoniju – sulu un sīrupu varēja iegādāties pie Anitas un Viļa Čoderiem.
Pircēju netrūka, un gan cidoniju sula, gan smiltsērkšķu biezsula ātri vien tika izpirkta. Ja kāds tirgus apmeklētājs bija ilgāk pagulējis, pie smiltsērkšķu sulas vairs netika. Tas liecina, ka vietējos vitamīnus pircēji novērtē. Īpaši vīrusu laikā, kad ne vien aptiekas produkti stiprina. Labāk, ja ir pieejami smiltsērkšķi, medus un citi veselībai noderīgi labumi.
Tie, kas iecienījuši smiltsērkšķus, zina, ka tos sauc arī par oranžo zeltu vitamīnu satura dēļ (C, E, K, B, P vitamīni, karotīns, folijskābe un citas bioloģiski aktīvas vielas). Cidonijas ieguvušas nosaukumu "ziemeļu citrons" gan pēc krāsas, gan C un B grupas vitamīnu bagātības, un tās Latvijā aug labi, ko nevar teikt par citroniem.
Ošupes pagasta saimniecībā "Akmeņsala" ap 2 ha dārzā tiek audzēti gan smiltsērkšķi, gan cidonijas. Saimnieki izmēģinājuši gatavot dažādu produkciju, bet pārsvarā no ogām spiež sulu, kā arī gatavo sīrupu. Vieni iecienījuši dabisko sulu bez cukura, turpretī citi labāk izvēlas produktu, kur cukurs klātpielikts.
Kad tirdziņā jautāju, kāda raža šajā sausajā vasarā izaugusi, saimnieki sacīja: – Bez ražas jau nepalikām, lai gan vasarā bija tropiskā karstuma un sausuma periods, ik pa laikam daba tomēr apžēlojās, uzlija. Tā ka nevar žēloties, bet jāpriecājas par to, kas izaudzis.
12.10.2021.