Ja jaunu uzņēmumu var salīdzināt ar bērnu, par ko nepārtraukti ir jārūpējas, jāizlolo un jāpalīdz izaugt līdz patstāvībai, tad gada dzimšanas diena jau ir lieli svētki. Varakļānu kafejnīcai ar nosaukumu "Grāmatnīca" oktobrī aprit pirmais gadiņš, un kafejnīcas kolektīvam šajā laikā izdevies sevi apliecināt ar to, ka "Grāmatnīcai" jau ir savi klienti, uzņēmums rīko brančus, meistarklases, klāj arī banketu galdus un dodas izbraukumos.
Atskatoties uz šo laiku, kafejnīcas vadītāja Inese Urka, kas darbu uzsāka jau ar pieredzi sabiedriskās ēdināšanas jomā, atzīst: – Pirmais kafejnīcas "Grāmatnīca" darba gads paskrēja ātri. Pats sākums vienmēr ir svarīgs, jo "jāiekaro vieta zem saules", jāparāda, ko protam un spējam, kā arī daudz jāmācās. Gājis ir dažādi, bet tagad varu teikt, ka vēlmes jau ir materializējušās un var iet soli pa solim uz priekšu. Pirmajā gadā patiešām daudz mācījāmies, eksperimentējām, piedāvājām varakļāniešiem ko jaunu – branču jeb vēlās brokastis, kas tomēr neiegājās, piparkūku, pankūku, suši darbnīcu. Sākumā atsaucība bija neliela. Taču nesen rīkotajā burgeru dienā bija negaidīti daudz interesentu, spējām tik piecept bulciņu. Katram uzņēmumam ir ļoti svarīgi atrast arī labus, profesionālus darbiniekus, un tagad tas ir izdevies. Ikvienai virtuvei svarīgs ir pavārs, un mums ir divas pavāres. Arī kafejnīcas telpās izvietotie grāmatu plaukti gada laikā jau ir iemantojuši uzmanību, kļuvuši piepildītāki, jo kafejnīcas apmeklētāji arī uzdāvina pa grāmatai, un mums ir prieks, ka par grāmatām ir arī interese. Interjerā izvietota kārtējā gleznu izstāde – šoreiz tie ir Varakļānu mākslas skolas pagājušā gada absolventu darbi.
Kafejnīcas "Grāmatnīca" izveidošanas vēsture ir ievērības cienīga – tāpēc, ka Varakļānu centrā nedarbojās neviena kafejnīca, piemērotas telpas ēdināšanas uzņēmumam izveidoja un sakārtoja Varakļānu novada dome. Viss sākās ar ideju, ar projektu "Infrastruktūras sakārtošana sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu izveidei Varakļānos", ko projektu konkursā iesniedza Madonas novada fondā. Projekts tika atbalstīts, sekoja remontdarbi, īres tiesību izsole. Pagājušā gada 23. oktobrī kafejnīca "Grāmatnīca" vēra durvis apmeklētājiem.
Ēdināšanas uzņēmumu ar ģimenes atbalstu un iedrošinājumu Inese Urka spējusi padarīt pamanāmu. Viņa savulaik apguvusi pārtikas tehnologa specialitāti, iepriekš strādājusi gan sabiedriskajā ēdināšanā, kā individuālais komersants vadot ēdnīcu Dekšārēs, gan Viļānu novadā uzņēmumā "Briunaļa" par piena produktu ražošanas meistari. Ar idejām daudz palīdz dēls Gatis un vedekla Anete.
Taujāta, ko kafejnīcā "Grāmatnīca" piedāvā, Inese Urka pastāsta: – Piedāvājumu veidojot, ir skaidrs, ka ikdienas ēdienkartē jābūt zupai, otrajam ēdienam, salātiem un saldajam ēdienam. Savārīt un sacept jau var, bet svarīgi zināt, kam un cik daudz gatavot. Esam sapratuši, cik un ko vajag, jo klientu loks ir stabilizējies. Protams, ir dienas, kad atnāk vairāk pusdienotāju, ir, kad mazāk, bet to varam prognozēt. Ja prasa, kas ir mūsu firmas ēdiens, pieprasīts ir deserts – saldais biezpiena krēms ar zemenēm. Klājam banketu galdus ne tikai kafejnīcā (ir vieta 30-40 cilvēkiem), bet arī izbraukumos. Cenšamies, jo uz vietas sēdēt nedrīkst, jāpieņem spēles noteikumi, jādarbojas. Esam braukuši klāt galdus Madonā, bijām arī pasākumā Preiļos. Esam mobili – ja pasākumam būs izvēlēta pils, uzklāsim galdu arī pilī. Piedāvājumā ir arī uzkodu galda klāšana semināru kafijas pauzēm, citiem pasākumiem. Pašvaldības doma – lai Varakļānu pilsētas centrā darbotos kafejnīca, ir īstenota, bet mēs nepadodamies – varam sasniegt augstākas ambīcijas. Tiesa, ir bijis arī kāds tukšāks periods, taču tas paiet, un uzrodas daudz jaunu pasūtījumu. Izpildām visas vēlmes. Vasarā, kad notika Varakļānu novada svētki, atbrauca autobuss ar veģetāriešiem – 50 cilvēku, un mēs atbalstījām viņu vēlmes – pagatavojām veģetāru zupu, pupu plācenīšus, un visi aizbrauca apmierināti. Vasarā viesi varēja izvietoties āra terasītē, no kurienes paveras skaists skats uz skvēru, strūklaku. Protams, apkalpojam arī steidzīgos, kas tikai ieskrien, lai paņemtu līdzi pusdienas kārbiņā.
Viņa piebilst: – Man patīk cilvēku kustība, apziņa, ka mūsu kafejnīcu izvēlas par satikšanās un svinību vietu. Piemēram, atnāk satikties un iedzert kafiju vecāka gadagājuma dāmu kompānija, arī ģimenes ar bērniem. Mums katra diena ir citādāka, katrs pasākums, kas izdevies, ir skaists. Reizēm, kad daudz pasūtījumu, domā, ka ir grūti, bet ir gandarījums, ka esi vajadzīgs. Labie vārdi dod stimulu darboties. Man vienmēr ir paticis, ka spējam radīt vietu, kur atnākt ne tikai paēst, bet arī pabaudīt atmosfēru, pavadīt ilgāku laiku. Patīk, ka jaunieši, kas ienāk, pašķirsta grāmatas, kas mums nav tikai dekorācija. Par to tikko pārliecinājās arī novada bibliotēkas ekskursijas dalībnieki.
Kafejnīcā rīko arī jauno produktu prezentācijas, pagājušajā sestdienā notika iepazīstināšana ar vietējā uzņēmuma "Vara Klāni" alkoholisko dzērienu piedāvājumu, ko turpmāk varēs mūsu bārā izvēlēties.
No malas liekas, ka varakļānieši nav tik ļoti atvērti, vispirms paskatās no malas un tikai tad savējos pieņem, liekas, ka pieņemta ir arī kafejnīca "Grāmatnīca". 23. oktobrī par godu gada jubilejai tiks cepta svētku torte, iespējams, ka tā būs vietējais meistardarbs – "Red Velvet".
15.10.2019.