To, ka uzņēmējiem ir, par ko runāt un izteikties, pierādīja 19. oktobra diskusija kopā ar Ekonomikas ministrijas parlamentāro sekretāru Vilni Ķirsi un Madonas novada domes priekšsēdētāju Andreju Ceļapīteru.
Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības atbalsta un attīstības nodaļa reģiona uzņēmējus jau laikus bija mudinājusi sagatavot jautājumus ekonomikas ministram. Ievadā Vilnis Ķirsis atvainojās, ka ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts Madonā nevarēja ierasties, kā sākotnēji bija plānots. Iepazīstinot ar sevi, viņš pastāstīja, ka ikdienā nodrošina saikni starp Ekonomikas ministriju (EM) un Saeimu, pārsvarā tas ir darbs ar EM likumu lobēšanu. Pirms iesaistīšanās politikā ir bijis biznesa konsultants, palīdzējis uzņēmējiem piesaistīt ne tikai banku, arī struktūrfondu finansējumu.
– Esmu pabijis ierakumu otrā pusē, un tas, ko redzu šajā pusē, bieži vien šokē, – izteicās viesis. Viņa mērķis, piedaloties diskusijā, bija uzklausīt uzņēmēju jautājumus, problēmas, lai kopīgi meklētu atbildes un atrastu risinājumu.
Diskusiju vadīja Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības atbalsta un attīstības nodaļas vadītājs Romāns Hačatrjans, un pirmais jautājums bija par to, vai valsts budžetā būs atvēlēti līdzekļi pašvaldībām uzņēmējdarbības veicināšanai. – Pašvaldībai ir jāsaprot, kurš ir tas sektors, kurā tai ir priekšrocības darboties atkarībā no pieejamās infrastruktūras (ceļi, tūrisms, mežu vai lauksaimniecības resursi u. c.). Lai nesanāk tā, kā pirms kāda laika Ikšķilē, kur gribēja atvērt "Saint-Gobain" rūpnīcu, uzņēmums nopirka zemi, izveidoja būvprojektu, visu saskaņoja, gatavojās būvēt, bet sabiedrība sāka protestēt, un pašvaldība pieņēma lēmumu neizsniegt būvatļauju. Līdz ar to investors aizbrauca no Latvijas uz visiem laikiem ar rūgtuma izjūtu. Tas būtu sliktais scenārijs, un vajadzētu tiekties, lai tā nenotiktu, jau laikus prezentējot iedzīvotājiem, ko attīstīsim. Beidzas iepriekšējais struktūrfondu periods, tiek plānots nākamais (2014.-2020. g.), kad notiek stīvēšanās, kuri būs tie virzieni, kas saņems atbalstu. Viena no prognozēm, ko redz Ekonomikas ministrijā, ir Daniela Pavļuta vīzija par nacionālās industriālās politikas attīstību. Mums ir jāattīsta ražošana, jo Latvijā rūpniecība iekšzemes kopproduktā ir tikai 14% (salīdzinājumam: Eiropā – 26%). Tātad ir jākāpina ražošana visos iespējamajos veidos, un ir mērķis, lai 2020. gadā ražošana sasniegtu 20%, – sacīja Vilnis Ķirsis.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 26.10.2012.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
AGRA VECKALNIŅA foto