– Galvenais, lai arī šajā pavasarī ir iespēja satikties stādu audzētājiem un dārzu saimniekiem, kam stādi ir vajadzīgi, – sarunā uzsvēra biedrības "Dēstu tirgus "Zaļie pirkstiņi"" valdes priekšsēdētāja Agrita Aivare.
Stādu tirgotāji piedāvā reģionālas izcelsmes vietējos klimatiskajos apstākļos audzētus augļukoku, dekoratīvo koku, krūmu, puķu, ogulāju u. c. stādus, un būtu grūti iztēloties, ka tirgus pavasarī būtu slēgts.
– Mēs nezinām, kā "sametīsies kauliņi" un izvērtīsies situācija ar "Covid-19", un nekādus pasākumus rīkot nevar. Tomēr mums ir jābūt priecīgiem, ka kopš ārkārtējās situācijas beigām ar 7. aprīli ir atļauta āra tirdzniecība līdz 20 dalībniekiem. Protams, no uzņēmējdarbības viedokļa tirgus pienesums nav tik būtisks, lai tas skaitītos biznesa projekts, taču spēks ir tradīcijām, – atzina Agrita Aivare.
Pavisam drīz – 21. maijā – apritēs gads, kopš Madonā pie SIA "Ādere A" ir atklāts biedrības "Dēstu tirgus "Zaļie pirkstiņi"" labiekārtotais tirgus laukums. "LEADER" projekts īstenots ar ELFLA un Madonas novada pašvaldības finansiālu atbalstu. Protams, neviens nevarēja paredzēt, ka "Covid-19" situācija un tirgus organizēšanas noteikumi Madonā vairāk aktualizēsies tieši šajā pavasarī.
Aizvakar pievērsties stādu tirgus laukuma "Zaļie pirkstiņi" darbības un ar tirgus organizāciju saistītajiem jautājumiem tika aicināti arī Madonas novada pašvaldības darbinieki. Uz sarunu ieradās Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, vietnieks Ivars Miķelsons, pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, piedalījās arī SIA "Unisports" valdes loceklis Ivars Petzāls un biedrības "Dēstu tirgus "Zaļie pirkstiņi"" pārstāvji un aktīvisti.
Uz jautājumu par noteikumiem SIA "Ādere A" stādu tirgus laukumā Agrita Aivare komentēja: – Valdības noteikums – maksimāli tirgū var uzturēties 20 tirgus dalībnieku, teritorijai ir jābūt norobežotai, pārdevējiem jābūt ar sejas maskām un jābūt redzamā vietā uzrakstiem par epidemioloģiskās drošības noteikumiem un atbildīgo personu par noteikumu ievērošanu. Ja ir runa par ietilpību, Madonas pilsētas dome nāk pretī un atjauno zemes nomas līgumu, kas bija spēkā līdz 2020. gada beigām. Esmu apzinājusi, ka vietējo stādu tirgotāju ir maksimums 18-19. Attiecībā uz tirgus nojumēm –
tās ir biedrības biedriem, kuri audzē un tirgo stādus.
– Biedrība "Dēstu tirgus "Zaļie pirkstiņi"" apvieno 10 dalībnieku, kuri veica Eiropas naudas piesaisti, lai tirgus mājiņas tiktu uzstādītas. Tirgus statuss lauksaimniecības preču tirgošanai mums jau ir kopš 1994. gada, un biedrībā ir dažas kundzes, kas visus šos gadus audzē un realizē dēstus. Kad beidzas dēstu tirgošanas sezona, esmu atvērta sarunām par jebkādas pašražotās produkcijas tirgošanu šajās mājiņās, kas tad ir tukšas, – sacīja Agrita Aivare.
Praksē redzam, ka tirgus laukums ir norobežots un ierobežots, bet ir svarīgi, ka tajā būs vieta atļautajam tirgotāju skaitam. Protams, automašīnām ir sava vieta, un brīvāks stāvlaukums ir dzelzceļa malā pie pieminekļa politiski represētajiem.
Vaicāta par iespējām tirgot dēstus, ļaudoniete Ilze Barūkle atzina: – Šobrīd viss, kas svarīgi tirgotājiem, pamazām sakārtojas. Ceru, ka no valdības puses nesekos jauni tirgus ierobežojumi un mēs, stādu audzētāji, varēsim nodarboties ar to, kas patīk, pamazām ļaudis varēs tikt pie stādiem, lai sastādītu dārzus. Reāli nekādi gadatirgi jau šopavasar netiek rīkoti, un stādinieki jau nav tik svarīgi, lai par viņiem uztrauktos. Katram tomēr ir savi klienti.
23.04.2021.