Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Barkavas siltumnīcās sākusies gurķu ražas novākšanas sezona

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 25.04.2024.

Barkavas siltumnīcās sākusies gurķu ražas novākšanas sezona
Burtu lielums

Barkavā — SIA “Aiva G” siltumnīcās pirmā gurķa svētki bija 16. aprīlī, kad tika novākta pirmā jaunā raža — kā vienmēr gaidīts brīdis ikvienam dārzniekam.

Pašu audzētu gurķu garša šķiet izteiksmīgāka, smarža – aromātiskāka.

Audzē pārbaudītas šķirnes
No lielā šķirņu klāsta "Aiva G" siltumnīcās audzē īsos gludos gurķus ‘Katrina F1', kas ir gadu gadiem pārbaudīta šķirne, un lauka gurķus SV4097 F1.
Abas šķirnes ir ļoti ražīgas, vien visu laiku ir jābūt uzmanīgiem, lai pamanītu, kas stādiem kurā brīdī ir vajadzīgs.
Gurķi siltumnīcās aizņem 0,2 ha, tomāti – 0,3 ha. Pirmais stādītais tomātu gabaliņš jau ir ziedos, un, ja visi apstākļi būs labvēlīgi, maija beigās un jūnija sākumā jau garšosim arī Barkavā izaudzētos tomātus. No tomātu šķirnēm iecienītas ir ‘Encore', ‘Bolzano' u. c.
SIA "Aiva G" siltumnīcu saimniece Silvija Grudule atceras, ka ar gurķu iespējami agrāku sēju vairs nesteidzas, taupot apkures izmaksas: – Iesējām februāra beigās, un pirmos gurķus sagaidījām un novācām pat divas nedēļas agrāk nekā plānots. Marta vidus un beigas un Lieldienu laiks bija ļoti labvēlīgs, saulains, pateicīgs siltumnīcu kultūrām.
Produkcijas apjoms plānots tā, lai ražu varētu realizēt vietējā tirgū. Vairumtirdzniecības bāzēs organizētais iepirkums neapmierina – cena ir zema.

Sava veida brīnums – darbinieki
Ja februāra beigās Silvija Grudule kā problēmu minēja darbinieku trūkumu, tad aprīlī dalījās priekā, ka siltumnīcās jūt jaunas darbarokas: – Pateicoties sadarbībai ar NVA Madonas nodaļu un saņemtajai informācijai, pēc ilgiem laikiem izdevās nokomplektēt sezonas strādnieku pilnu komandu, kas ir mūsu novadnieki. Pat sava veida brīnums – pieteikušies bija ļoti daudz pretendentu, pat no Dobeles zvanīja un interesējās par darbu.
Kad guvām ieskatu, kā strādā Barkavas siltumnīcās, sastapām arī jaunās darbinieces – Meldru Valdbergu no Kusas, Karīnu Salenieci no Varakļāniem un Kadriju Jauģieti no Barkavas. Kaut siltumnīcu dārzniecībā ir iesācējas, viņas centīgi veic visus plānotos ikdienas darbus.
– Priecājos, ka izdevies sameklēt sezonas darbu tepat Barkavā, "Aiva G" siltumnīcās, – iespēju novērtēja Kadrija. Viņa ir mācījusies Barkavas pamatskolā, beigusi Madonas Valsts ģimnāziju. – Darbam siltumnīcās ir sava specifika, taču katru dienu ir savi darbi, kas jāpadara, piemēram, rīts iesākas ar gurķu ražas nolasīšanu, – stāsta Kadrija, piebilstot, ka viss, ko un kā darīt, tiek ierādīts. Meitenes praktiskajos darbos skolo gan Biruta Foršņova, kam ir 17 gadu darba pieredze, gan siltumnīcu īpašniece Silvija Grudule.
Meldra Valdberga atzīst, ka nepatīk darbs ar papīriem, bet siltumnīcās, lai arī nav pieredzes, visu var apgūt, darot vai palūdzot padomu. Galvenais, ka var redzēt darba rezultātu, jo sākumā stādi bija tik mazi, tagad – jau pārauguši cilvēka augumu. Viņa atklāj, ka savulaik ir mācījusies arī Barkavas lauksaimniecības skolā.
Karīna Saleniece uz darbu Barkavas siltumnīcās brauc no Varakļāniem. Jārēķinās ar ceļu, nokļūšanu līdz darbam, kas sākas 8 rītā. Pirmie bijuši zemes darbi, stādīšana, tad kopšana, stādu piesiešana, tomātu pazaru izlaušana… Jau gūta pirmā pieredze un iemaņas, un ikvienam laikus paveiktam darbam ir sava nozīme.

Raža no siltumnīcām uz veikalu
Barkavas siltumnīcās audzētie gurķi jau ir nopērkami "Aiva G" veikalā pie siltumnīcām, Lubānā, Varakļānos pie saviem sadarbības partneriem un Madonā tirgotavā, veikalā "Beta" u. c.
Lai atpazītu produkciju, SIA "Aiva G" marķējums ir tikai uz kastēm.
Plānots atjaunot gurķu izcelsmes uzlīmes, kaut arī veikalos ir informācija, kur gurķi ir audzēti.
Taujāta par cenām, Silvija Grudule atzina: – Beidzot cenas ir tādas, kādām ir jābūt – atbilstīgas pavasarim, kad ir daudz darba un jānodrošina siltums. Apkures izmaksas siltumnīcām, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir nedaudz samazinājušās, elektrības cena gan ir augsta, bet ūdens maksā pat ļoti dārgi – gurķus laistām ar dzeramo ūdeni. Būs jāatrod laiks, lai dotos ar iesniegumu pie "Madonas ūdens" vadības par ūdens izmaksu samazināšanu tehniskajām vajadzībām.

26.04.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px