Resursu sadārdzinājuma dēļ SIA "AIVA G" siltumnīcās Barkavas pagastā nesteidzas iespējami agrāk uzsākt jauno sezonu, lai agrāk iegūtu siltumnīcu gurķu ražu. Gurķu un tomātu sēšana stādiņu izaudzēšanai vēl plānota tikai marta sākumā un vienā atsevišķā apkurināmajā siltumnīcā, kur viss ir sagādāts un apkure tā saucamajā lociņu mājā nodrošināta.
Sazinoties ar SIA "Aiva G" valdes locekli Silviju Gruduli, aicināju pastāstīt, vai šajā sniegiem bagātajā ziemā jau notiek gatavošanās pavasarim.
– Protams, jau plānojam, sēklas ir nopirktas, un viss nepieciešamais dēstu izaudzēšanai siltumnīcu vajadzībām ir sagādāts, taču situācija, kādā dzīvojam, liek nesteigties ar sēšanas laiku. Kurināmā, konkrēti šķeldas, cena ir palielinājusies par 50%, līdz ar to siltumnīcu kurināšanu esam nolēmuši uzsākt iespējami vēlāk. Protams, mūsu situāciju nevar salīdzināt ar to, kur apkurināšanai izmanto gāzi. Pirmo uzsāksim apsildīt tā dēvēto lociņu māju, kur kādreiz audzējām zaļos sīpollociņus, tagad to vairs nedarām, bet sējam sēklas dēstu audzēšanai. Gurķu stādi labvēlīgos apstākļos izaug ātri. Cerams, izdosies tos izstādīt marta beigās, un tad, ja būs piemēroti apstākļi un pavasaris mūs aplaimos ar gaismu un sauli, pirmie gurķi varētu būt realizācijai uz Lieldienu laiku aprīļa vidū. Sākotnēji gurķiem paredzēto platību šogad samazinājām par trešo daļu, jo tie prasa lielu siltumu un kurināšanu, līdz ar to lielāku kurināmā patēriņu, kas sadārdzinātu produkcijas pašizmaksu. Jo – cik tad maksātu pirmie gurķi?
Savukārt tomātiem atvēlēto platību palielinājām, jo tiem nevajag tik siltas telpas, un, ja naktī siltumnīcās ir plus 12-15 grādu, tad augšana neapstājas. Vienu gabalu vispār samazinām, tagad to neapkurināsim; ja iepriekš sākām apstādīt aprīlī, tagad to darīsim maijā. Kaut kur jau ir jāietaupa. Līdz ar to cilvēkresursu tik daudz nevajadzēs.
Sēklas ir pasūtītas jau pagājušā gada rudenī, un šopavasar pēc lēmuma samazināt gurķiem atvēlēto platību trešā daļa iegādāto gurķu sēklu paliks citiem gadiem. Sēklas saglabā savu dīdzību, noderēs nākamajam gadam. Sēklu cena arī ir nedaudz palielinājusies (atkarībā no šķirnes), par 1-2%, bet ne 5-6%, kā sākumā baidīja. Varbūt savs labums, ka bijām laikus veikuši sēklu pasūtījumu – pagājušā gada rudenī. Ja pasūtījumu atliktu uz pavasari, kas zina, kāda būtu cena, jo visām cenām ir tendence pieaugt, īpaši pavasarī. Dārgāki kļuvuši arī minerālmēsli, kas paredzēti augu barošanai.
Šopavasar gurķu un tomātu stādus realizācijai mazdārziņu saimniekiem neaudzēsim, jo stādu audzēšana sadārdzinās. Diemžēl visi apstākļi mainās. Taču bez gurķiem un tomātiem nepaliksim.
Ja runā par elektrības izmaksām – mums ir līgums ar "Enefit", kas ar mazajiem patērētājiem nelauza līgumu un nepalielināja elektrības cenas.
25.02.2022.