– Kā jūs domājat, vai valstsvīriem un politiķiem, uzrunājot tautu svētkos, runas būtu jāsaka „no galvas", kā to savulaik vienmēr darīja bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga vai kā nupat 4. maijā – Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns, vai tomēr var arī ieskatīties „špikerī"? – vakar jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.
Sergejs no Biksēres:
– Ideālā variantā jau labāk būtu, ja runas tiktu teiktas „no galvas", bet svarīgi ir arī tas, kas tiek pateikts. Manuprāt, Valsts prezidenta Valda Zatlera 4. maija runa pie Brīvības pieminekļa bija laba un cilvēkiem saprotama. Protams, ja viņš to visu būtu teicis, neskatoties papīra lapās, runājis brīvi, tas izklausītos vēl labāk.
Madonietis Alberts: – Runas, protams, būtu jāsaka „no galvas". Šādi teiktas runas klausītājus emocionāli uzrunā vairāk. Man ļoti patika Daiņa Īvāna uzruna. Viņš ļoti labi norunāja, viņa runa bija ļoti emocionāla. Esmu nesaprašanā, kāpēc viņam liedza uzstāties svinīgajā Saeimas sēdē. Šādu attieksmi Dainis Īvāns nav pelnījis. Tas nav godīgi.
Madoniete Inita: – Īstenībā brīvi teiktajās runās cilvēki vairāk ieklausās, tās paņem vairāk. Cilvēki jau to novērtē, vai runātājs savu sakāmo runā „no galvas" vai lasa no lapām. Katrs arī tad, ja nav tik labs orators, var tomēr pagatavoties un piedomāt, ko un kā teikt.
Madonietis Juris: – Man patika, kā „bez špikera" pie Brīvības pieminekļa runāja Dainis Īvāns. Lai tā norunātu, droši vien tam bija ļoti nopietni jāsagatavojas, bet viņš to, ka savu sākamo ir rūpīgi pārdomājis, atzina jau iepriekš. Man ļoti patika arī tas, ka Lietuvas prezidente, tāpat V. Landsberģis savas runas teica latviešu valodā.
Madonietis Romāns Ližbovskis: – Ja runā vispārējas gudras frāzes, kā Valdis Zatlers, tās var pateikt, neskatoties papīra lapās. Tas ir simt punktu, ka labāk tiek uztvertas brīvi teiktās runas. Tas ir gan emocionālāk, gan izklausās ticamāk. Dainis Īvāns 4. maijā pie Brīvības pieminekļa norunāja ļoti emocionāli, un viņam daudz kur ir taisnība.
Aptauju veica
ŽEŅA KOZLOVA