Šosvētdien jau Pirmā advente. Diena, kad iededzam pirmo svecīti Adventa vainagā un sākam gaidīt Ziemassvētkus. – Vai jūsu mājās Adventa laikam tiek pievērsta uzmanība, vai gatavojat Adventa vainagus un dedzināt sveces? – vakar vaicājām Madonas ielās sastaptajiem cilvēkiem.
Nadežda no Madonas: – Adventa vainags noteikti būs, kā katru gadu, un arī pirmā svece tiks iedegta. Esmu jau nopirkusi svečturi ar četrām svecēm, vēl tikai jāuzpušķo. Tāda ir tradīcija, un mēs pie tā arī pieturamies.
Inese no Varakļāniem: – Tas ir Zie-massvētku gaidīšanas laiks, un, protams, pie tā tiek īpaši piedomāts. Arī vainagu katru gadu darinām – pašu gatavots tomēr ir pavisam citādāks nekā pirktie, tur ir klāt tavas paša domas. Starp citu, vainagu labāk ir gatavot no priežu zariem – skujas tik ātri nenobirst. Šodien man ir brīvdiena, un tieši nodomāju, ka jāaiziet līdz mežam pēc zariņiem.
Rita Blaua no Madonas: – Man ar Adventu saistās nepatīkams piedzīvojums – aizdegās vainags un no tā laika vainaga manās mājās nav. Sveces, jā, padedzinu. Bet, no vienas puses, es to uztveru drusku kā tādu ārišķību. Arī baznīcu neapmeklēju, taču dzīvoju pēc baznīcas, pēc kristīga cilvēka principiem. Bet tā jau skaisti, kaut kur ieej un viss sapušķots, taču pašreizējos laikos ir gandrīz vai jājautā: cik tas viss maksā?
Lienīte no Cesvaines: – Jā, es kaut kur lasīju, ka šosvētdien jau ir Pirmā advente. Un parasti jau arī Adventa vainags tiek darināts pašu rokām. Tā ir sirsnīgāk un mīļāk. Mums māja turpat pie meža, var salasīt zariņus, kādus vien vēlies.
Aija no Praulienas: – Jā, šim laikam pievēršam īpašu uzmanību. Kopīgi ar mazbērniem (mums viņi ir pieci) darinām Adventa vainagus. Tā kā esam katoļi, ejam uz baznīcu, arī pirms svētkiem, lai bērni saprastu, par ko runa šajos svētkos. Bet vainagu gatavošana mums ir vesels rituāls – kopīgi ejam pēc zariem, arī čiekuriem, bez tam katram ir jāatnes kaut kas īpašs, lai savā vainagā ieliktu. Un ko katrs ir izdomājis, tā viss notiek. Šogad vectēvam un mazdēlam pirmdienā iekrīt vārdadiena, tad šī kopā pulcēšanās, kas notiks nedēlās nogalē, būs vēl līksmāka.
Aptauju veica BAIBA MIGLONE