– Kādas ir jūsu domas par kūlas dedzināšanu, un vai kūlas ugunsgrēku posts šopavasar ir jau beidzies? – vakar jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.
Līga no Saikavas: – Ja pieturēsies tāds silts laiks, kā šodien, droši vien kūla vēl tiks dedzināta, jo nesakoptu un neapstrādātu lauku ir daudz. Katram savā īpašumā būtu jānopļauj zāle, jāsakopj sava teritorija, tad kūlas ugunsgrēku nebūtu. Šopavasar Saikavas pusē pērnā zāle vismaz lielās platībās netika dedzināta. Varbūt tas ir tāpēc, ka Aiviekste izkāpa no krastiem, pļavas ir mitras, līdz ar to kūlas dedzināšanai bija maz iespēju.
Jautrīte no Liezēres: – Uzskatu, ka to vispār nedrīkstētu darīt, arī mazās platībās – ne, jo uguns izplatība nav prognozējama. Pie lielajiem kūlas ugunsgrēkiem vainojama arī valdības politika, tas, ka pensionāriem nedod līdzekļus zemes apstrādāšanai, kas ar katru gadu paliek aizvien dārgāka. Šogad gan neesmu manījusi, ka Liezēres pusē tiktu svilināta pērnā zāle. Izskatās, ka cilvēki tomēr ir palikuši prātīgāki.
Vija no Kusas: – Mana attieksme ir negatīva. Es nekad to neesmu darījusi – ne agrākos laikos, ne arī tagad. Un arī kaimiņi zemi apstrādā un kūlu nededzina, bet, ja lauki ir apstrādāti, tad jau nav arī ko dedzināt. Kusas pusē visi ir solīdi. Es dzīvoju šosejas malā, un vismaz tur nekas netiek dedzināts.
Sanita no Lazdonas: – Visiem, kas dedzina pērno zāli, vajadzētu atņemt sērkociņus, tad varbūt būtu miers. Lazdonas pusē pērnā zāle šogad gan ir dedzināta minimāli, bet dedzināt nevajadzētu vispār, jo sadeg taču arī dzīvā radība. Daudzi diemžēl laukus neapstrādā, zāli neappļauj, bet pavasarī izvēlas vieglāko ceļu un dedzina kūlu.
Madonietis Vilmārs: – Ja dedzina pērno zāli, tas jādara ar prātu, bet bez prāta to gan nevajadzētu darīt. Nenopļauto zāli vajadzētu svilināt rudenī, nevis pavasarī. Vecvecos laikos grāvmalītes jau vienmēr tika dedzinātas. Pleķīti nodedzināja un bija gana. Nelaime jau ir tā, ka tagadējos laikos ir simtiem hektāru lielas neappļautas platības, un, protams, ja tur uguni piesper klāt, tad var sanākt liela nelaime.
Aptauju veica ŽEŅA KOZLOVA