– Vai, piedaloties vēlēšanās, jūs izmantojat pasi vai personas identifikācijas karti (eID)? – vakar jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.
Madoniete Inese: – Es izmantoju pasi, un tā der visos gadījumos. Protams, arī tiem, kam ir tikai identifikācijas kartes, būtu jādod iespēja piedalīties Saeimas vēlēšanās. Labākais risinājums gan būtu elektroniskās balsošanas ieviešana. Tad īpašas vēlētāju apliecības nemaz nebūtu jāizdod.
Agris no Ērgļiem: – Es Latvijā esmu iebraucis no Anglijas. Ja tur esi deklarējis dzīvesvietu, tad piedalīties vēlēšanās nav nekādu problēmu. Par to, vai piedalīšos 12. Saeimas vēlēšanās, neesmu vēl domājis, bet droši vien, ka savu izvēli izdarīšu. Regulāri sekoju, kas notiek Latvijā. Lasu „Apollo", „Delfi" un citas mājas lapas internetā. Anglijā dzīvoju jau piecus gadus, bet, iespējams, kādreiz atgriezīšos arī Latvijā. Vispirms gan ir jāsapelna nauda, lai ģimenei varētu nodrošināt dzīvesvietu un būtu iespējams uzsākt biznesu Latvijā.
Madonietis Modris: – Esmu dzirdējis, ka tagad tiks izgatavotas speciālas vēlētāju apliecības, lai piedalīties Saeimas vēlēšanās varētu arī tie, kam ir tikai eID. Es domāju, ka šādas apliecības tikai sarežģī sistēmu, un tas ir pilnīgi nevajadzīgi. Manuprāt, katram cilvēkam ir jābūt pasei. Protams, arī identifikācijas karte ir laba lieta, jo pasi jau katru dienu līdzi staipīt nevajadzētu, bet tas, ja cilvēks dzīvo bez pases, man tomēr liekas dīvaini. Ja ir nepieciešams bieži izmantot personas apliecinošu dokumentu, tad vajag arī eID. Man ir abi – gan pase, gan eID, un es jūtos ļoti labi.
Madoniete Anita: – Pasei vai kādam citam līdzvērtīgam dokumentam, lai nebūtu jāizdod speciālas vēlētāju apliecības, vajadzētu būt visiem, un vēl identifikācijas karte tiem, kas to vēlas. Arī tad, kad tiks ieviesta elektroniskā balsošanas sistēma, vajadzētu būt izvēles iespējai, kā balsot, lai seniori savu izvēli varētu izdarīt pa vecam – ierodoties iecirknī un nobalsojot. Tas būtu vispareizāk.
Bērzaunietis Guntis: – Man ir pase, un piedalīties vēlēšanās nav nekādu problēmu. Lielākā problēma jau ir tā, kā rast atbildi, par ko balsot. Saeimas vēlēšanās gan domāju piedalīties. Manuprāt, pasei ir jābūt katram cilvēkam. Ja kāds ir izvēlējies tikai identifikācijas karti, tad tās jau ir viņa problēmas.
Aptauju veica ŽEŅA KOZLOVA