Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Aptauja: melnie stārķi

Redakcija

Autors • 30.07.2013.

Burtu lielums

Vai jūs dabā kādreiz esat redzējuši melno stārķi (varbūt zināt pat tā ligzdošanas vietas), un kādas ir jūsu domas, kāpēc to skaits pēdējos gados ir tik krasi samazinājies? – vakar jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.

Madonietis Sergejs:
– Melno stārķi esmu redzējis Praulienas pusē, bet tas bija visai sen – bērnībā. Tad man varēja būt septiņi, astoņi vai desmit gadu, bet tagad tos neesmu redzējis jau gadus četrdesmit. Īsti pat neatceros, vai tā bija melno stārķu ģimene vai tikai viens stārķis. Taču par to, ka tas bija melnais stārķis, gan esmu pārliecināts. Kā šodien atceros, ka teicu mammai: „Skaties, kur lido melnais stārķis!"

Mārtiņš no Jumurdas:
– Esmu tos redzējis Jumurdas pusē, kur melnajiem stārķiem bija ligzda, bet pēdējos gados tie vairs nav redzēti. Būtu jādara viss, lai melno stārķu populāciju Latvijā saglabātu. Šorīt LNT raidījumā „900 sekundes" stāstīja par to, ka tam tiks veltīta īpaša uzmanība. Astoņi Latvijas melnie stārķi ir aprīkoti ar satelītraidītājiem, lai sekotu to ceļam uz ziemošanas vietām un atpakaļ. Varbūt tas palīdzēs noskaidrot, kurās vietās stārķi varētu būt saindējušies ar pesticīdiem, jo mežu izciršana nav vienīgais faktors, kāpēc tik strauji samazinās šo reto putnu skaits.

Pēteris no Mētrienas:
– Es tos dabā neesmu redzējis. Pie mums ir ļoti daudz balto stārķu, bet, cik zinu, melnais stārķis ir rets putns, kas ligzdo klusās un grūti pieejamās vietās. Lai tie neizzustu, droši vien ir jāuzskaita to ligzdošanas vietas un tur jāierobežo saimnieciskā darbība.

Madonietis Aldis: – Melno stārķu Latvijā kļūst arvien mazāk, līdz ar to arī redzēt tos var aizvien retāk. Savulaik pret tiem izturējās ļoti saudzīgi. To ligzdošanas vietas tika noteiktas kā aizsargājamais kvartāls, tika aizsargāta katra zināmā šo putnu ligzda. Turpretī tagad mežus izcērt uz visām pusēm, un melnajiem stārķiem mainās barības bāze. Turklāt tie dodas uz ziemošanas vietām, un mēs nezinām, cik no tiem laimīgi atgriežas Latvijā, kāpēc daļa pa ceļam pazūd.

Gints no Kusas: – Dabā tos neesmu redzējis. Būtu jau ļoti labi, ja izdotos novērst melno stārķu bojāeju un šie putni mūs priecētu arī turpmāk.

Aptauju veica ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px