Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Aptauja: Lieldienu tradīcijas

Redakcija

Autors • 14.04.2014.

Burtu lielums

Kādas Lieldienu tradīcijas tiek turētas cieņā jūsu ģimenē? – vakar jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.

Meirānietis Juris: – Lieldienas ir svētki visai ģimenei. Protams, ciemos atbrauks mazbērni no pilsētas un arī bērni, kas turpat blakus dzīvo. Tiks paslēptas Lieldienu zaķa izdētās olas, lai mazbērni varētu tās meklēt un arī atrast. Parasti notiek arī olu kaujas, un arī tajās vairāk veicas mazbērniem.

Stasis no Rīgas: – Tiks ievērotas visas tradicionālās Lieldienu tradīcijas. Ciemos atbrauks bērni un mazbērni. Arī olas tiek krāsotas pēc sentēvu metodēm, izmantojam sīpolu mizas, slotiņas, šo to iegravējam. Lieldienu rītā vispirms notiek olu ripināšana, bet pēc tam vakarā sarīkojam olu kaujas, lai pārliecinātos, kuram trāpījušās stiprākās olas.

Madonietis Imants: – Teikšu atklāti – es svinu tikai Jāņus un Jauno gadu. Kad bērni bija mazi, tika krāsotas Lieldienu olas, izšūpojāmies šūpolēs, lai vasarā odi nekostu, bet tagad – vairs ne. Ko tur viens daudz piesvinēsi. It īpaši, ja bērni un mazbērni ciemos no turienes, uz kurieni daudzi latvieši ir aizbraukuši, varēs ierasties tikai 28. aprīlī.

Madoniete Velta: – Protams, tiks krāsotas olas – sīpolu miziņās, arī zeķītē, klāt pieliekot pūpoliņus, putraimus, kādus zariņus, jo tad sanāk visādas, bet ar krāsām gan nekrāsoju. Nekas jau nav skaistāks par olām, kas krāsotas, izmantojot dabiskos materiālus. Kādreiz darīju tā, ka olas sīpolu mizās pavārīju nedaudz, tad vēl mizas pieliku klāt, līdz ar to sanāca gan gaišākas, gan tumšākas. Arī olu kaujās iet visādi. Ir, kas ar vienu olu uzvar visus. Tas, kuram izrādās stiprākā ola, ir atkarīgs gan no olas čaumalas stipruma, gan no dažādiem knifiņiem – kā un kādā virzienā olas tiek sistas.

Ilze no Ošupes pagasta: – Pieturamies pie pārbaudītām Lieldienu tradīcijām. Olas krāsojam sīpolu mizās, tāpat sarkano galda biešu novārījumā, kad tās sanāk smuki violetas. Protams, pieliekam arī izkaltētus āboliņa ziedus un citus siena smalkumus. Lieldienas, protams, nav iedomājamas arī bez šūpošanās. Katrā ziņā Lieldienas ir jauki, priecīgi svētki.

Aptauju veica ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px