– Vai pie jaunās naudas esat jau pieraduši? – vakar jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.
Biruta no Vestienas: – Kur vien var, norēķinos ar karti, jo tas ir daudz ērtāk. Skaidru naudu izmantoju nelabprāt, vienīgi tur, kur ar karti nevar norēķināties. Dažas tādas vietas ir joprojām. Atklāti sakot, iepērkoties mazliet vēl uzmetu aci, cik prece maksā latos, jo tā ir vieglāk salīdzināt un novērtēt, vai tā ir kļuvusi dārgāka vai arī ne. Bet veikalus jau neapmeklēju tik bieži. Kad atbraucam uz Madonu, tad sapērkamies ilgākam laikam.
Madonietis Vladimirs: – Es galvenokārt norēķinos ar karti. Skaidru naudu, cik nu tās ir, mājās tomēr negribu glabāt. Ja norēķiniem arī izmantoju skaidru naudu, tad parasti tās ir mazāka nomināla banknotes. Ja cilvēkiem norēķini ar karti nepatīk, tad jau vispirms ir jānopērk jauns, eiro banknotēm atbilstošs maks. Kāda nauda ir apgrozībā, ar to ir jāsadzīvo. Galvenais – lai tikai nauda būtu.
Jānis no Murmastienes: – Ka tik būtu nauda, tad to vienmēr var iztērēt – gan norēķinoties ar kartēm, gan maksājot skaidrā naudā. Arī jauns maks man nebija jāpērk. Cik nu naudas ir, to itin labi var salikt arī vecajā makā. Vienīgi ir tāda sajūta, ka eiro tērējas ātrāk nekā lati.
Artūrs no Lubānas: – Kāda tur starpība – lati vai eiro, nauda ir un paliek nauda. Arī norēķinos izmantoju gan karti, gan maksāju skaidrā naudā. Arī, saņemot atlikumu, nav tā, ka maks plīstu no sīknaudas. Vēl gan paskatos, kāda ir preces cena eiro un latos. Ir preces, kas bišķīt ir kļuvušas dārgākas, bet tā es nevaru teikt, ka kopumā cenas būtu īpaši mainījušās uz augšu.
Vizbulīte no Aronas pagasta: – Reizēm es norēķinos ar karti, bet pārsvarā tomēr maksāju skaidrā naudā. Līdz šim tas nekādas problēmas nav sagādājis, vienīgi grūti ir pierast pie eiro. No vienas puses, liekas, ka maks ir pilns ar naudu, bet, no otras puses, tad, kad sīknaudu esi saskaitījis, izrādās, ka nekas liels jau tur nav. Arī jaunu maku neesmu nopirkusi, jo iepriekšējais ir gana labs un tajā ietilpst arī jaunās naudaszīmes.
Aptauju veica
ŽEŅA KOZLOVA