Kā jums šovasar veicas ar ievārījumu, kompotu, saldētu ogu sagatavošanu ziemai? — vakar jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.
Aina no Liezēres pagasta: — Vēl jau nav izmantoti visi pagājušajai ziemai gatavotie krājumi. Taču arī šogad no ogām spiedīsim sulas. Visvairāk, gatavojot krājumus ziemai, izmantojam jāņogas, kā arī meža avenes. Sēnes šovasar gan neesmu vēl atradusi. Mūsu pusē ir ļoti daudz izcirstu mežu, un sēnēm jau nav kur īsti vairs augt. Būs jābrauc ciemos pie meitas, kur vēl ir daudz mežu.
Anita Laima no Sarkaņiem: — Tā kā vairs nestrādāju, dārzā cenšos izaudzēt visu nepieciešamo — kartupeļus, dārzeņus, salātus, bet ogas, pārsvarā zemenes (tās man ļoti garšo), nopērku un savāru ievārījumu. Vēl gribu salasīt mellenes un izvārīt no tām ievārījumu. Savukārt sēnes jābrauc lasīt uz Praulienu, tur ir labas sēņu vietas.
Aija no Rīgas: — Protams, ejam uz mežu un lasām ogas. Šogad ir gan mellenes, gan lācenes. Esmu rīdziniece, un tās lasu Ādažu poligonā. Esmu nobaudījusi arī gailenes, pārējās sēnes gan vēl nav laimējies atrast. Skatos, jūsu pusē daudzi ir aizrāvušies ar melleņu grābšanu. Taču mēs tā nedarām. Mellenes lasām ar rokām tā smuki — pa odziņai vien. Tad tās ir tīras un ļoti labi var uzglabāt saldētavā, bet lācenītes — medū. No lācenēm var izlasīt kauliņus, salikt saldētavā, un ziemā tēja sanāks labu labā.
Solvita no Barkavas: — Esmu bijusi jau lācenēs un ar lielu piepūli salasīju trīs litrus. Protams, esmu savārījusi arī zemenes un salikusi ķiršu kompotus. Mellenes gan lasām tikai pārdošanai, tās mūsu ģimenē kaut kā nevienam īsti neiet pie sirds. Tāpat ziemai sagatavojam arī sulas, želejas. Dzīvot laukos un neko nesagatavot ziemai — tas būtu vienkārši smieklīgi.
Ināra no Ošupes pagasta: — Pagaidām esmu savārījusi ķiršus, bet vēl būs arī avenes, brūklenes, dzērvenes. Parasti krājumus sagatavojam vienai sezonai, bet gadās, ka kāda burciņa ievārījuma paliek arī nākamajai sezonai.
Aptauju veica ŽEŅA KOZLOVA un OĻĢERTS SKUJA