– Vai ģimenē atceraties un pieminat barikāžu laiku: kāds tas ir palicis jūsu atmiņā? – vakar jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.
Jānis no Bērzaunes: – Atceramies un pieminam tā laika notikumus, skatāmies barikādēm veltītos TV raidījumus. Pirms 22 gadiem arī es biju starp barikāžu dalībniekiem, uz tām devos no Kurzemes – kolhoza „Rojupe" Talsu pusē. Mēs stāvējām Doma laukumā. Toreiz mēs visi bijām vienoti, bet šodien izjūtas nav tās labākās. Domājām, ka dzīve būs labāka, bet ir tā, kā ir.
Madonietis Gunārs: – Par barikādēm zinu tikai to, ko rāda televīzijā. Es domāju, ka barikādēs bija vērts stāvēt. Latvija tagad tomēr ir brīva un neatkarīga valsts. Un tas nemaz nav tik maz. Barikāžu aizstāvji – tie, kas cīnījās par Latvijas brīvību, ir jāpiemin.
Vilnis no Kusas: – Es pats barikādēs nebiju, bet vienmēr, kā jau visi, paskatāmies TV raidījumus un filmas par to laiku. Pārdomājam arī šāsdienas izdarības, to, kas noticis šajos gados: neko jau vairāk mēs nevaram līdzēt. Uz barikādēm bija jādodas un jācīnās par Latvijas brīvību – nemaz citu domu nevarēja būt, vienīgi pēc tam viss varēja būt godīgāk.
Vitālijs no Rēzeknes: – Gribat godīgu atbildi? Pieļauju, ka toreiz varbūt tas bija tā vērts, bet, ja paskatāmies, kas notiek tagad, tas ir pavisam cits stāsts. Toreiz man bija jau 23 gadi, un es mācījos Pleskavā. Man bija draugs, viens no desantniekiem, kuri tajās dienās saņēma pavēli doties uz Lietuvu. Es varu pateikt tikai vienu – viņš no turienes atgriezās ļoti salauzts. Viņam nepatika ne tas, ka viņiem bija dota pavēle ieņemt telecentru, ne arī tas, ka gāja bojā cilvēki. Viņš to redzējis savām acīm. Kā viņš man stāstīja, zem tankiem pieci cilvēki nokļuva pūļa drūzmas dēļ.
Jurijs no Ozoliem: – Pirms 22 gadiem arī es biju uz barikādēm, uz tām devos vairākas reizes. Un tāds Liezērē es nebiju vienīgais. Bija noorganizēts autobuss, ar ko tad arī devāmies uz Rīgu. Šodien es gan domāju, ka tas nebija tā vērts. No vienas puses, mērķis tika sasniegts, Latvija kļuva neatkarīga valsts, bet kas mēs tagad esam? Priekšniekiem ir labi, bet mēs pat neesam barikāžu aizstāvju sarakstā.
Aptauju veica ŽEŅA KOZLOVA