– Kas, jūsuprāt, būtu jādara, lai pēc Āfrikas cūku mēra izplatīšanās Latvijā tiktu saglabāta cūkkopība? – jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.
Jānis no Saikavas: – Kamēr netiks izšautas visas mežacūkas, nekā nebūs – slimības izplatīšanos neizdosies apturēt. Mežacūkas būtu jāizšauj bez jebkādas žēlastības.
Zinta no Liezēres: – Pie mums viss tiek darīts, lai visas nozares iznīcinātu. Katrā ziņā izskatās, ka notikušais saimniecībā „Rukas" Krimuldas novadā nav nekas cits kā kaitniecība. Manā jaunībā pēc kara par kaitniecību sūtīja uz tālām zemēm. Bet tagad kaitniecība ir daudzos jautājumos, un par to nekas nav.
Vilis no Liezēres: – Saglabāt cūkkopību Latvijā būs ļoti grūti. Jānoskaidro, kas īsti notika Krimuldā. Ja tā ir kaitniecība, jāatrod vainīgie un jātiesā. Nav arī citas izejas, kā izšaut mežacūkas. Kā mežacūku ierauga, tā medniekiem ir jāšauj.
Madoniete Biruta: – Vajadzēs pielikt lielas pūles un būs jābūt dikti akurātiem, lai Latvijā saglabātu cūkkopību. Turēt vai neturēt cūkas mājsaimniecībā ir katra izvēle. Sava gaļa, kā mēdz teikt, ir garšīgāka. Turēt savu ruksi nav nekāda vaina, vienīgi ir jābūt ļoti uzmanīgiem, un arī nevienu svešo nedrīkst laist kūtī. Arī agrāk nevienam ciemiņam kūti nerādīja. Tad baidījās no ļaunas acs, tagad jābaidās no ļauniem baciļiem.
Viedokļus uzklausīja
ŽEŅA KOZLOVA
25.01.2017.