Šogad BMX klubam "Madona" būs jau divpadsmitā dzimšanas diena. Uzsākot darbu jaunajā sezonā, klubs aktīvi mēģina piesaistīt jaunus dalībniekus – īpaši mazos braucējus.
Saulainā un siltā maija pirmdienā sporta un atpūtas bāzes "Smeceres sils" BMX trasē tikāmies ar BMX kluba "Madona" vadītāju Guntaru Ļebedevu, treneri Ventu Štrombergu un kluba pārstāvi Kārli Priedīti, lai sarunā noskaidrotu, kā "Covid-19" pandēmijas laiks ietekmējis BMX sportu.
Treneris Vents Štrombergs stāsta: – 2009. gadā tika dibināta sporta biedrība – "BMX klubs Madona", tā izveides iniciators bija Jānis Kuprans. Tāpat kluba izveidi veicināja fakts, ka 2009. gadā Madonas novada pašvaldība kopā ar Ivo Lakuču un citiem entuziastiem "Smeceres sila" sporta un atpūtas bāzē izveidoja BMX trasi. Gadiem ejot, braucēju kļuva arvien vairāk un vairāk, un tā šobrīd esam izveidojušies par vienu no lielākajiem BMX klubiem Latvijā.
– Kā klubs darbojas epidemioloģisko ierobežojumu periodā?
– Vasarā treniņi notiek "Smeceres sila" BMX trasē, ziemā – Madonas sporta centrā un iekštelpu BMX trasē, bet "Covid-19" piesardzības nosacījumi iekštelpas sportam aizliedza izmantot. Nācās ļoti daudzus treniņus aizvadīt caur tiešsaistes platformu Zoom. Rādīju vingrinājumus, un sportisti tos atkārtoja. Mēģināju, cik nu ir iespējams, izsekot līdzi, piekoriģēt, bet, protams, treniņi caur datoru nav tik produktīvi kā klātienē. Treniņos ziemā uzsvaru liekam uz dziļās muskulatūras attīstību, ātruma un spēka vingrinājumiem. Aizvadot treniņus Zoom platformā, atceros, kā bērni vaicāja: "Kad šī situācija beigsies un kad mēs varēsim kārtīgi trenēties sporta zālē vai trasē?" Protams, bērni bija izslāpuši pēc pilnvērtīgiem treniņiem un kompānijas, tāpēc šobrīd uz āra treniņiem viņi nāk ļoti cītīgi. Tas, ka treniņi notiek BMX trasē, ļauj mums sportot, tiesa, ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus.
Iepriekšējā sezonā sacensības atsākās jūnijā, un sezonu sanāca aizvadīt salīdzinoši produktīvi. Nebija sacensību ārzemēs, nesanāca izbraukt no valsts, bet Latvijas čempionāts un vietējās sacensības notika.
– Kādas ir izmaiņas klubā dalībnieku skaita ziņā?
– Jaunos sportistus trenēju jau trīs gadus. Neteiktu, ka vienā gadā ir krietni vairāk, otrā – mazāk. Esmu novērojis pozitīvu tendenci – pakāpeniski BMX braucēju rodas arvien vairāk un vairāk. Mūsu rindās ir Latvijas vicečempions, Latvijas čempions un 4. vietas ieguvējs, kā arī viens dalībnieks ir izcīnījis 8. vietu pasaules čempionātā un vairākas uzvaras Latvijas kausa posmos. Lai treniņi būtu produktīvi gan pieredzējušiem, gan jauniem braucējiem, nolēmām, ka būs treniņi grupās. Šādi treniņus aizvadām jau gandrīz mēnesi, un visi ir apmierināti.
Šobrīd vairāk vēlamies iesaistīt braucējus vecuma grupā no 4 līdz 6 gadiem, jo tieši šie jaunie braucēji būs tie, kuri vēlāk veidos kluba "mugurkaulu". Tas gan nenozīmē, ka pārējās grupas mūs neinteresē.
– Kādās vecuma grupās norisinās treniņi?
– Mūsu klubā ir BMX braucēji no 4 gadu līdz pat 30 gadu vecumam. Vidējais vecums ir 7-8 gadi. Dalībnieki ir sadalīti divās grupās pēc prasmēm. Vienā grupā ir tie, kuriem pieredze braukšanā ir vairāk nekā 2 gadi, otrā – tie, kuriem tā ir mazāka nekā 2 gadi.
Šobrīd treniņi notiek pirmdienās, trešdienās, piektdienās. Pirmajai grupai treniņš notiek no pulksten 18 līdz 19.30, bet otrajai – no pulksten 19 līdz 20.30. Pusstundā, kas pārklājas, viena grupa atsildās, kamēr lielie jau paši prot iesildīties. Tad, kad beidzu darboties ar mazajiem, pieslēdzos lielajiem.
– Vai ar ekipējumu nodrošina klubs vai tomēr pašiem dalībniekiem nepieciešams sagatavoties?
– Kluba rīcībā ir vairāki BMX velosipēdi, ar kuriem nodrošināt jaunos braucējus, tāpat iespēju robežās varam nodrošināt ar pirmo aizsargu ekipējumu.
– Ar kādām izmaksām tomēr ir jārēķinās?
– Pirmais ieguldījums varētu būt lielāks, kad pašam jānopērk savs ritenis, kurš, piemēram, mazam braucējam maksā aptuveni 250 eiro. Bruņas jānopērk, kas arī maksā aptuveni 100 eiro, un ķivere arī aptuveni 100 eiro. Pirmais ieguldījums visam ekipējumam varētu būt aptuveni 500 eiro. Bet ritenis jau nekur nepazūd, riteņi mūsu klubā lielākoties ceļo – bērni izaug, un riteņi tiek pārdoti nākamajiem braucējiem.
– Kā laikapstākļi ietekmē treniņu norisi?
– Ja ir vasara un lietus, bet nav vēja un pārāk auksts, tad treniņu vēl var aizvadīt, jo risks, ka bērni saslims, ir ļoti mazs. Pagājušajā nedēļā lija lietus, bija +4-5 grādi, un tad gan treniņus labāk atcēlām un centāmies tos aizvadīt citā dienā. Mums ir arī iekštelpu BMX trase, kas atrodas Cesvaines novada Kraukļos. Šobrīd arī treniņi iekštelpās vēl nav atļauti.
– Runājot par fizisko kondīciju – vai jebkurš bērns var nākt un trenēties?
– Nevienam netiek atteikts. Visvairāk sagaidu to, lai bērnam ir interesanti, lai viņam tas nav uzspiests, lai pašam patīk. Lai treniņi notiek ar prieku un aizrautību, nevis kā apgrūtinājums. Tas ir tas, ko vēlamies redzēt. Mēs šeit neviens nedzenamies pēc rezultātiem. Bērni vienkārši grib pabraukāt ar riteņiem, un, ja, to darot, sanāk sasniegt kādas augstas vietas vai izcīnīt medaļas, tas ir ļoti apsveicami.
– Kādas ir kluba ambīcijas, domājot par tālāku izaugsmi?
– Noteikti saglabāt Latvijas čempionāta posma norisi Madonā. Ir svarīgi, lai šeit sabrauktu sportisti no visas Latvijas, kas mūsu pilsētai ir foršs notikums. Tiek arī atjaunota trases infrastruktūra, tiek uzstādītas jaunas skatītāju sēdvietas. Ir arī iecere par tribīnēm, kas ir šā gada plāns. Trase ir ļoti kvalitatīva un atbilst liela mēroga sacensībām: ir starta vieta kalnā, konkrēts sekciju, virāžu daudzums, platums u. tml.
Šobrīd klubā ir aptuveni 30 dalībnieku ļoti dažādās vecuma grupās, bet liels prieks, ka ir diezgan daudz jauno braucēju. Pie mums brauc arī četras meitenes. Viņām sacensībās ir arī atsevišķa ieskaite katrā vecuma grupā.
Kā jau daudzos sporta veidos, arī BMX viss ir atkarīgs no vecākiem. Ja vecāki ir aktīvi un vēlas bērnu "bīdīt" un atbalstīt sportā, tad kopdarbībā viss arī notiek. Jo, protams, ir jāiegādājas ekipējums, un tās ir zināmas izmaksas, taču bieži vien ekipējums draudzīgi norotē kluba iekšienē. Daļa ekipējuma ir nākusi arī no motokrosa.
Kopumā esam pateicīgi gan bērnu vecākiem, kas atbalsta savas atvases, gan Madonas novada pašvaldībai, kas apmaksā dalības maksu, regulāri sniedz atbalstu klubam.
Sarunas laikā bija novērojams, ka dalībnieki ar lielu azartu piedalījās treniņā. Par savu motivāciju būt BMX kluba "Madona" dalībniekam dalījās arī aizvadītā gada Latvijas vicečempions Nils Kornejs. – Man patīk treniņi, patīk šis sporta veids, šeit ir mani draugi, – smaidot stāsta Nils. – Trenējos vairākos sporta veidos, bet BMX man ir pats mīļākais.
– Cik gadu tu nodarbojies ar BMX, un kādi ir tavi mērķi saistībā ar šo sporta veidu?
– Ar BMX nodarbojos kādus piecus gadus. Man pašam nesen palika 11 gadu. Mans mērķis ir izcīnīt sacensībās pēc iespējas vairāk uzvaru.
– Kas ir tavi elki, kam vēlies līdzināties? Iespējams, Māris Štrombergs?
– Jā, un vēl man ir svarīgs konkurents – Patriks Krauklis, viņu es vēlos apsteigt. Tas ir mans mērķis.
Ar kluba vadības skatījumu dalījās arī BMX kluba "Madona" pārstāvis Kārlis Priedītis: – Prieks, ka Madonas BMX klubs ir manāmi attīstījies. Pagājušā gada nogalē bija krietni mazāk dalībnieku, tagad ir ļoti liela interese. Klubs ir izaudzis gandrīz līdz maksimālajam skaitam. Šobrīd mērķis ir piesaistīt tieši jaunos braucējus, kas ir vecumā no 4 līdz 5 gadiem. Tas ir vecums, ar kuru var sākt strādāt, lai pēc tam cīnītos, teiksim, Eiropas līmenī, bet mēs uzņemam dažāda vecuma braucējus.
BAIBA LEONORA BALODE
25.05.2021.