Pagājušās nedēļas nogalē – no 25. līdz 27. janvārim – sporta un atpūtas bāzē "Smeceres sils" notika vērienīgs ziemas sporta pasākums "Madonas kauss 2019" orientēšanās uz slēpēm un tā ietvaros – Skandināvijas junioru kauss ziemas orientēšanās sportā. Ziema šogad ir tieši tāda, lai arī pie mums iegūtu pietiekami lielu sacensību pieredzi orientēšanās sportā uz slēpēm.
Sacensības norisinājās sprinta, vidējā distancē un saīsinātajā garajā distancē, kur starp 280 dalībniekiem uz starta stājās sportisti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas, Somijas un Norvēģijas. Elites grupā piedalījās arī 12 Latvijas jaunie orientēšanās sportisti. Uzvaru elites grupās trīs dienu kopvērtējumā izcīnīja somiete Liisa Nenonen un Nauris Raize (Madonas BJSS/OK "Arona").
Paralēli "Madonas kausā 2019" orientēšanās ar slēpēm plaši bija pārstāvēts arī orientēšanās klubs "Arona", "Mežmalas"/Madona.
Pasākumu organizēja OK "Arona" sadarbībā ar Madonas novada pašvaldību. Sacensības vadīja galvenais tiesnesis Gunārs Ikaunieks, distances tiesnesis Jānis Gaidelis. Šāda mēroga sacensības "Smeceres silā" – ziemas orientēšanās uz slēpēm – iepriekš bija 2013. gadā. – Pie mums ir īsta ziema un sniega pietiekami. Tika papildināta jau esošā karte, klāt tika uzzīmēts arī kas jauns, bija daudz jaunu trašu, un ar trasēm apmierināti bija gan sportisti, gan tiesneši. Rezultāti pārsteigumus nesagādāja, jo Skandināvijas junioru sacensībās kopā startēja gandrīz 70 sportistu no visām Baltijas valstīm, kā arī Somijas, Norvēģijas un Zviedrijas. Skandināvi bija ieradušies ar labākajiem šābrīža junioriem un jauniešiem. Protams, mūsējiem savās mājās apstākļi ir zināmi, taču bija arī jauni papildinājumi kartei. Mājinieku statuss mūsējiem noteikti arī deva savu bonusiņu pirmajā dienā, bet apsteigt vadošos un spēcīgos skandināvu sportistus jebkurā gadījumā nav vienkārši. Ir jābūt pietiekami ātriem un precīziem, lai varētu to izdarīt, – komentēja Gunārs Ikaunieks.
Latvijas jaunajiem sportistiem augstvērtīgi rezultāti un trīs godalgas sprintā – sudrabs Emīlam Zērnim un Uģim Beķerim, bet bronza Annai Emīlijai Sutai junioru 18 vecuma grupā. Sprintā trim godalgām mūsējie pievienoja arī vienu ceturto vietu, ko junioru 20 meiteņu konkurencē izcīnīja OK "Arona" pārstāve Monika Baduna, kā arī junioru divdesmitgadnieku puišu konkurencē 8. vietā ierindojās Jēkabs Putniņš. Ne tik veiksmīgi starti bija vidējā distancē, kur labākais rezultāts Emīlam
Zērnim – 7. vieta. Garajā distancē labāko sešniekā spēja ielauzties tikai Uģis Beķeris, izcīnot 5. vietu junioru konkurencē.
Latvijas izlases galvenais treneris Gunārs Ikaunieks atzina, ka "rezultāti sprintā bija izcili, bet turpmākajos startos jaunos sportistus ietekmēja psiholoģiskais faktors. Iespējams, ka līderi, kuri sprintu noskrēja ļoti labi, mazliet par daudz sajuta uzvaras garšu, uzskrēja par ātru vidējai distancei un pieļāva kļūdas, kas liedza pacīnīties par vērā ņemamām vietām. Garajā distancē atkal rezultāti bija labi, jo Uģim Beķerim –
5. vieta, Annai Emīlijai Sutai – 8. vieta, apsteidzot vairākas skandināvu sportistes. Kopumā ir labi".
"Madonas kausa" izcīņā labi startēja mūsu orientieristi. Savā vecuma grupā kopvērtējumā Anete Strauta, Dāvis Vintišs, Nauris Raize, Zane Robalde, Jānis Putniņš, Ilmārs Bērziņš izcīnīja 1. vietu. Otrajā vietā – Ritvars Ļepeškins, Elīza Madsena, Dana Nagle, Aira Bērziņa, 3. vietā – Evelīna Galeja, Artems Babins, Andris Jubelis, Māra Putniņa, Juris Drunka.
Visi sacensību rezultāti pieejami OK "Arona" mājaslapā www.okarona.lv.
Sezonas svarīgākie starti ziemas orientēšanās sportā gaidāmi marta otrajā pusē, kad Zviedrijā norisināsies Eiropas jauniešu čempionāts, pasaules junioru čempionāts un pasaules čempionāts ziemas orientēšanās sportā, kam gatavojas arī Latvijas pieaugušo vīriešu stafetes komandas.
30.01.2019.