Lai arī iestājies astronomiskais pavasaris, sporta un atpūtas bāzē "Smeceres sils" vēl sniegotās trases pulcē slēpotājus no malu malām. Daudzi vēl cenšas izmantot iespējas marta beigās pavadīt laiku svaigā gaisā, slēpojot.
Ārkārtējās situācijas ierobežojumus sportošanā turpina izjust sporta spēļu dalībnieki, vieglatlēti, jo sporta zālēs epidemioloģiskās drošības dēļ pieņemtie valdības noteikumi aizliedza trenēties, turpretī slēpotājiem šoziem bija visas iespējas izbaudīt sniegu.
Lai gan šajā ziemas sezonā bija gandrīz ideāli apstākļi slēpošanai, par sacensību rīkošanu varēja tikai piedomāt – ir sniegs, ir visi apstākļi, bet sacensības, lai salīdzinātu spēkus, nedrīkst rīkot.
Aicināju Madonas BJSS slēpošanas nodaļas vadītāju un slēpošanas treneri Daini Vuškānu pavērtēt aizvadīto slēpošanas sezonu.
– Sniegotā ziema noteikti veicināja gan grupu treniņus (10 audzēkņi un treneris), gan jauno slēpotāju piesaisti. Iespēja gatavoties savās mājās slēpotājiem ir liels pluss. Lai gan arī "Smeceres silā" šajā sezonā visas plānotās sacensības tika atceltas, labākajiem sportistiem distanču slēpošanā, kas sevi jau ir parādījuši, pavērās iespēja piedalīties arī pasaules un Eiropas čempionātā. Distanču slēpošanā junioru konkurencē latviešiem gan ir grūti pasaulē tikt augstāk par sešdesmitajām vietām, kamēr netiks izveidota pastāvīgi funkcionējoša jauniešu izlase. Grūti ir konkurēt arī ar tādām valstīm kā Slovākija un Čehija, kur distanču slēpošanai pievērsušies ar vērienīgāku pieeju, – vērtēja Dainis Vuškāns. Viņaprāt, jāmeklē attīstības iespējas: – Ir jauni talanti, bet treneriem nodrošināt progresu ir sarežģīti, jo nav sistēmas, kas pavērtu pakāpenisku ceļu uz valsts izlasi. Jaunieši trenējas, trenējas, bet pēc skolas beigšanas visai sportošanai bieži vien nav izaugsmes. Pasaules čempionātā Vuokati Somijā Raimo Vīgants sasniedza izcilu rezultātu – izcīnīja 17. vietu 15 km brīvā stila distancē 71 dalībnieka konkurencē. Raimo Vīgants studē Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas fakultātes Vides zinātņu nodaļas 3. kursā. Iesāktās studijas viņš turpināja Erasmus apmaiņas programmā Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģiju universitātē Tronheimā, kur arī apvienoja mācības ar treniņiem. Gan Raimo, gan Patrīcija Eiduka ir juniori, kas startē jaunatnes izlasē. Gatavošanos šā gada čempionātam Raimo veicis Madonā, daļēji arī Rīgā un Pierīgā, bet kopš 3. janvāra, kad piedalījās "Tour de ski", sacensībās nebija sanācis startēt. Savulaik Madonas sporta skolā bija ievērojams slēpotājs Rinalds Kostjukovs, kas Eiropas jaunatnes olimpiādē izcīnīja bronzas medaļu. No jaunajiem patlaban ļoti perspektīvs ir Madonas BJSS audzēknis Lauris Kaparkalējs, viņam šoziem bija debija pasaules junioru čempionātā Somijā. Arī mūsu biatloniste Līva Šahno startēja junioru konkurencē distanču slēpošanā. Ir jāmēģina palīdzēt atrast mūsu jauniešiem ceļu uz jaunatnes izlasi. Ja nav pakāpenības no junioru uz jaunatnes izlasi, tā būtu jārada.
Atzinīgi tika novērtēts fakts, ka pasaules un Eiropas čempionātos distanču slēpošanā šoziem piedalījās jaunieši, kas savas prasmes pilnveido arī "Smeceres sila" trasēs: Līva Šahno, Kitija Auziņa, Raimo Vīgants, Indulis Bikše, Niks Saulītis, Lauris Kaparkalējs, Ilvars Bisenieks. Pirmo reizi vēsturē pasaules čempionātā Obersdorfā 4 × 10 km stafetē tika izveidota Latvijas komanda, kuru veidoja tikai Madonas novada sportisti: Raimo Vīgants, Indulis Bikše, Niks Saulītis, Lauris Kaparkalējs. Mūsu jaunieši spēja Latvijai izcīnīt 15. vietu, kas ir iepriekš nebijis panākums.
23.03.2021.