No 1. līdz 5. augustam Madonā norisinājās Eiropas Meža darbinieku orientēšanās sacensības (EFOL). To atklāšanas dienā – 1. augustā – Madonā sabraukušos ciemiņus sagaidīja un uzrunāja Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, biedrības „OK Arona" vadītājs Gunārs Ikaunieks, kā arī EFOL prezidents Mārtiņš Gaigals.
Tās pēc kārtas bija jau 27. un Latvijā līdz šim notikušas vēl trīs vietās. Rūpējoties par Eiropas meža resursiem, meža darbiniekiem gadu gaitā izveidojušās noturīgas tradīcijas. Iepazīt kolēģu veikumu, apmainīties ar pieredzi un sacensties – tāda ir Eiropas Meža darbinieku orientēšanās sacensību būtība.
– Pirmkārt, orientēšanās sportā mūsu novadā ir ieviestas un saglabājušās daudzas tradīcijas. Varam lepoties gan ar aktīviem sportistiem, gan teicamiem treneriem, kā arī ar labām orientēšanās vietām. Ir milzīgs prieks par to, ka šāda veida orientēšanās pasākums notiek Madonā, un šis ir stāsts, kas sevī apvieno gan tūrismu, gan kultūru, gan sportu – sacensības bija arī iespēja dažādu valstu pārstāvjiem pabūt mūsu novadā, reģionā un ne tikai sportot, bet arī aplūkot mūsu skaistākās vietas. Šie cilvēki deva pienesumu mūsu ekonomikai, ļoti iespējams, ka viņi atgriezīsies Madonā vēl kādu reizi kā tūristi, – sacīja Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs.
Viņš pauda gandarījumu un prieku arī par kvalitatīvi noorganizētajām sacensībām, sakot par to paldies Gunāram Ikauniekam. Jautāts, vai tuvākajā laikā šādas sacensības varētu notikt Madonā vēlreiz, Agris Lungevičs atbildēja – organizācijām ir savas dotācijas, kas jāievēro, tāpēc tuvāko piecu gadu laikā nekas tamlīdzīgs mūsu pilsētā netiek plānots. Taču netiek zaudētas cerības, ka šāda veida sporta pasākumi nedaudz tālākā nākotnē atkal varētu norisināties Madonā. Pozitīvi ir arī tas, ka šādu sporta pasākumu ietvaros visā pasaulē izskan „Smeceres sila" vārds, kas palīdz piesaistīt atpūtas un sporta bāzei arī jaunus sportistus, kā arī rodas interese par iespējām tur rīkot nometnes.
Agris Lungevičs atzinīgi vērtēja ne tikai sportisko aktivitāšu, bet arī kvalitatīvi izplānoto atpūtas sadaļu, kuras ietvaros sportisti devās aplūkot skaistākās mūsu novada vietas – par to saņemtas labas atsauksmes no ciemiņiem. Parasti ir tā, ka sporta pasākumu laikā sportisti uzturas savās bāzēs, bet šeit viņiem bija iespēja baudīt arī kultūras un tūrisma piedāvājumu, satikt citus cilvēkus un iepazīt novadu.
– Šīs sacensības notiek dažādās Eiropas valstīs. Šogad uz Eiropas Meža darbinieku orientēšanās sacensībām ieradās 170 dalībnieki no desmit valstīm. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, dalībnieku skaits ir krietni sarucis. Tas skaidrojams ar vīrusa radīto situāciju visā pasaulē, jo ir nepieciešams pie robežām uzrādīt vakcinācijas sertifikātus – tas rada grūtības pārvietoties. Iepriekšējos gados sacensībās piedalījušies vidēji četri simti dalībnieku, – informēja biedrības „OK Arona" vadītājs Gunārs Ikaunieks.
Sacensības notika atbilstoši starptautiskajiem noteikumiem, dalībniekiem bija jāveic elektroniskā atzīmēšanās. Nekādas atkāpes no noteikumiem netika pieļautas, viss noritēja korekti.
– Jāpiezīmē, ka sākotnēji šīs sacensības tika plānots organizēt Baltkrievijā, bet, tā kā ir noteiktas starptautiskas sankcijas un šobrīd Baltkrievijā ir gana sarežģīti iebraukt, orientēšanās sacensības tika nolemts rīkot Latvijā. Sacensību pirmajā dienā dalībnieki startēja sprinta distancēs, otrajā dienā viņi devās startā vidējā distancē. Trešā diena bija no sporta brīva diena jeb atpūtas diena, kad visu valstu pārstāvji devās ekskursijā pa Madonas novada skaistākajām apskates vietām un iepazina mūsu puses tūrisma piedāvājumu. Bija iespēja doties arī nelielās
ekskursijās. 5. augustā sacensības noslēdzās ar stafetēm „Smeceres silā", – informāciju par Eiropas Meža darbinieku orientēšanās sacensībām sniedza Gunārs Ikaunieks.
Viņš piebilda, ka nekādi citi drošības pasākumi sacensību norises laikā nebija jāievēro. Tā kā šobrīd sporta pasākumos ir atļauts piedalīties līdz 500 cilvēkiem, nebija vajadzības ieviest papildu piesardzības mehānismus. Gunārs Ikaunieks neslēpa prieku par mūsu novadnieku augstajiem sasniegumiem – sacensībās 1. vietu sprintā izcīnīja Ilmārs Bērziņš, savukārt Dace Saulīte uzvaras laurus plūca vidējā distancē (viņai arī 3. vieta sprintā).
10.08.2021.