Šogad par godu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai, 4. maijam, Nacionālie bruņotie spēki un Zemessardze, ievērojot valstī noteiktos drošības noteikumus, bija nolēmuši iepriecināt tos, kuriem ik pa laikam vajadzīga palīdzīga roka vai atbalsts, piemēram, veco ļaužu mītņu un bērnunamu iemītniekus.
Zemessardzes 25. kājnieku bataljons 29. aprīlī sniedza atbalstu Grašu bērnu ciematam Cesvaines novadā, veicot meža tīrīšanas darbus, bojājumu novēršanu mežā un teritorijas labiekārtošanu.
– Ņemot vērā pašreizējo situāciju valstī, plānotā Nacionālo bruņoto spēku diena jeb parāde 4. maijā šogad tika atcelta. Katru gadu tā norisinās citā pilsētā, šogad plānotā parāde Daugavpilī pārcelta uz nākamo gadu. Tā vietā bruņoto spēku vienības veidoja svētku izjūtu visā Latvijā, darot labu – sniedzot atbalstu nepieciešamajos darbos vai dāvinot par pašu ziedojumiem sarūpētas dāvanas. Līdz ar to aizvadītajā trešdienā Zemessardzes 25. kājnieku bataljona zemessargi un karavīri darbojās Grašu bērnu ciematā, – pastāsta Zemessardzes 25. kājnieku bataljona virsseržants Māris Ezeriņš. – Brīvības svētki mūsu tautai ir izveidojusies par brīnišķīgu tradīciju. Strādājot un palīdzot citiem, mēs darām labus darbus. Atbalsta sniegšana ir tikai pavisam neliela daļa no mūsu darba. Aktīvi iesaistāmies arī Lielajā talkā. Viena no vietām, kur mēs esam klāt un palīdzam uzturēt kārtībā, ir Oskara Kalpaka dzimtās mājas Liepsalas. Arī šogad tur norisināsies talka, un sadarbībā ar Ošupes pagasta pārvaldi tajā piedalīsies zemessargi. Tas ir mūsu pienākums un atbildība. Šīs tradīcijas tiek nodotas no paaudzes paaudzē. Bataljona atbildības teritorija ir plaša, tā ietver Gulbenes, Madonas, Cesvaines un Lubānas novadu, tiek uzturēti arī Litenes Brāļu kapi, Jaungulbenē Liedeskalnos. Vienmēr ir gandarījums par paveikto. Tas ir liels gods un cieņa pret mūsu valsti.
Ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus un distancēšanos, Grašos zemessargi strādāja mežā, lai sarūpētu malku un bērniem ziemā būtu silti.
– Iepriekš sazinoties ar Grašu bērnu ciemata vadību, vienojāmies par nepieciešamo palīdzību, un šoreiz tā bija malkas sagādāšana. Koki tika sazāģēti, mums atlika tos sakraut kaudzēs, lai saimnieks ar tehniku tos varētu nogādāt tālāk. Grava ir plaša, lielākoties tie bija vējā izlauzti koki, kas bija jāsavāc, lai būtu kurināmais materiāls. Darbs ritēja ļoti raiti, paveikts tika daudz, bet zinām, ka arī nākamajā gadā viesosimies šeit un palīdzēsim veikt kādu labu darbu. Īpašs uzaicinājums nav vajadzīgs, mēs zinām, ka šeit ir nepieciešama mūsu palīdzība, un ar prieku braucam, – uzsver virsseržants.
Jau iepriekš zemessargi ir iesaistījušies dažādās aktivitātēs un snieguši palīdzīgu roku dažādos darbos bērnu ciematā.
Tāpat zemessargi un karavīri ar savu klātbūtni iepriecina bērnus un labprāt dalās pieredzē, kas saistīta ar militāro jomu.
– Aizvadītajā gadā, īsi pirms Ziemassvētkiem, Grašos viesojās arī NATO Spānijas kontingenta karavīri. Bērni mūs gaida un uzņem ar lielu prieku. Šoreiz ar bērniem nevarējām būt kopā, lai gan domāju, ka viņi ar lielu prieku palīdzētu. Jācer, ka arī turpmāk sadarbība būs tikpat veiksmīga. Bērni, sagaidot mūs un ievērojot distanci, sasveicinājās, uzdeva dažādus jautājumus. Viņi ir ļoti priecīgi par karavīru apciemojumiem un ar interesi izzina karavīru un zemessargu ikdienu. Lai bērniem diena būtu jaukāka un iespaidiem bagātāka, parūpējāmies par muzikālu noformējumu sadziedoties, radot spilgtas emocijas. Strādājot mežā manījām bērnu celtas būdiņas, slēpņus. Priecē, ka viņiem patīk būt pie dabas, darboties radoši, veicinot plašāku redzējumu. Mūsu klātbūtne bērniem sniedz drošumu, rada izjūtu, ka viņi nav aizmirsti, bet mēs viņus sargājam, tāpat kā visu latviešu tautu. Esot kopā ar bērniem, stāstot un rādot piemēru, ieinteresējam par Zemessardzi, un, iespējams, kādam tas būs pamudinājums arī pašam pievērsties militārajai jomai, – uzskata Māris Ezeriņš.
Pielāgojoties ārkārtējai situācijai valstī un noteiktajiem ierobežojumiem, ievērojot papildu drošības pasākumus un īpašu piesardzību, turpinās pamatapmācības un norisinās citas aktivitātes.
Nacionālie bruņotie spēki ierobežojuši apmācības, neietekmējot kaujas spējas. Aprīļa izskaņā Zemessardzes 25. kājnieku bataljona zemessargi veica kaujas šaušanas vingrinājumu, bet no 1. līdz 4. maijam zemessargi kopā ar Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas iecirkņa policistiem trenēja kopēju patrulēšanu Madonā, turpinot Zemessardzes spēju pārbaudi vīrusa „Covid-19" izplatības ierobežošanā. Mācību laikā zemessargi un policisti trenēja savstarpējās sadarbības procedūras un sakaru līdzekļu savietojamību, ziņojumu un koordinācijas kārtību, lai būtu gatavi kopēju patruļu veikšanā, ja radīsies tāda nepieciešamība, pārvietojoties kājām un ar transportu, nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību publiskās vietās, atbilstoši ārkārtējās situācijas laikā noteiktajam.
– Valstī esošā situācija ir ietekmējusi arī mūsu bataljona ikdienu. Izvērtējot situāciju, iespējamos riskus, piesardzību, tika pieņemts lēmums, ka pamatapmācības tiek turpinātas arī pašreizējā situācijā, ievērojot īpašu piesardzību un drošības noteikumus. Process ir iesākts, un tas noteikti ir jānoslēdz. Apmācības tika aizvadītas veiksmīgi. Esam gatavi sniegt atbalstu Valsts policijai, un jau šobrīd sadarbojamies ar Valsts robežsardzi. Pašreizējā situācija ir jāpieņem un jāstrādā atbilstoši tai. Jācer, ka viss ātrāk atkal nostāsies ierastajās sliedēs, – atzīst virsseržants Māris Ezeriņš.
06.05.2020.