Madonas novada pašvaldībā 22. septembrī Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projekta „Nacionālie koordinatori Eiropas programmas ieviešanai Latvijas pieaugušo izglītībā” (Nr. 101144108-NCLV2024-2025-ERASMUS-EDU-2023-AL-AGENDA-IBA) ietvaros tika organizēta pieaugušo izglītības diena, kurā klausītājiem tika piedāvāta programmas „Zaļās prasmes” viens modulis „Kā samazināt atkritumu daudzumu mājsaimniecībā”.
Lektore Elga Anspoka – SIA „Madonas namsaimnieks" namu apsaimniekošanas vadītāja, juriste – vadīja devīto pieaugušo izglītības dienu.
Pirmajā pasākuma daļā bija iespēja reāli ielūkoties SIA „Madonas namsaimnieks" darba ikdienā, klātienē redzot gan atkritumu savākšanu no konteineriem, gan svēršanu, izbēršanu, šķirošanu un apstrādi. Nozīmīgi bija arī uzzināt, kādus atkritumus iedzīvotāji ikdienā saražo, kas nonāk konteineros un ko var vest uz SIA „Madonas namsaimnieks" teritoriju un nodot klātienē gan bez maksas, gan par samaksu. Kā atzina klausītāji: „Labāk vienreiz ir redzēt, nekā daudzas reizes dzirdēt".
Otrajā aktivitātes daļā – lekcijā – tika uzklausīti reāli padomi un sniegtas atbildes uz jautājumiem. Ikdienā katram no mums ir sava kārtība, kurā ikvienai lietai ir sava vieta. Ja lietas nav savās vietās, mēs tās kārtojam un šķirojam – apģērbu, rotaļlietas, pat garšvielas. Šķirot ir mūsu dabā, tas liek mums justies labāk. Kā padoms no lektores izskanēja, ka šķirošanas paradumiem noteikti ir jāpievieno vēl viena lieta – atkritumu šķirošana.
Ir konteineri, kas domāti papīram, plastmasai, metālam, stiklam, bioloģiskajiem atkritumiem, tekstila izstrādājumiem. Atsevišķs stāsts ir par depozīta punktu. Ir jāzina, kādas lietas drīkst un kādas nedrīkst mest šajos konteineros. Lektore uzskatāmi parādīja, kā notiek sadzīves atkritumu šķirošana.
Kopīgi visi pieaugušie secināja, ka iegūtās zināšanas noderēs katrā mājsaimniecībā, ikvienam piedomājot par savu ikdienas paradumu stiprināšanu, šķirojot atkritumus. Paldies visiem par kopā būšanu, par jautājumiem, par atbildēm, par savstarpējo domu apmaiņu!
30.09.2025.