Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Vilnis turpina augt

LAURA KOVTUNA

Autors • 27.01.2022.

Burtu lielums

Lai gan izplatība ar kovidu Latvijā šonedēļ rezultējusies kārtējā antirekordā, 25. janvārī jaunatklātiem saslimšanas gadījumiem sasniedzot 9143, valdība pagaidām negrasās lemt par stingrāku ierobežojumu ieviešanu. Šābrīža „atbilde" bijusi ar 25. janvāri aizliegt auduma masku lietošanu publiskās vietās, turpināt ievērot ierobežojumus un aicināt iedzīvotājus uz pirmreizējo vakcīnu vai balstvakcināciju.

Kādēļ bija jāpaiet diviem gadiem, lai secinātu, ka videi un iedzīvotāju maciņam draudzīgākās auduma maskas būtībā nodrošina mazāku aizsardzību pret infekcijas izplatību nekā vienreizējās medicīnas maskas un respiratori (bez vārsta)? Ja pieturēties pie tiešām pareizas un drošas vienreizējo medicīnisko masku un respiratoru lietošanas, tie ir kārtējie papildu izdevumi iedzīvotājiem brīdī, kad jau tā vidējā Latvijas mājsaimniecība cenšas pārciest preču sadārdzinājumu, dramatiski pieaugušos elektroenerģijas rēķinus, un gaidāms pieaugums arī vēl citiem – atkritumu apsaimniekošanai (pieaugot atkritumu apglabāšanas tarifam), citiem komunālajiem pakalpojumiem (kuri arī sava pakalpojuma ražošanā izmanto elektrību) u. c. Kaut kāds īstermiņa atbalsts no valsts un vietējo pašvaldību puses ir paredzēts mērķgrupām – gan finansiāls atbalsts elektrības rēķinu segšanai, gan vienreizējo masku izsniegšana; pārējais vidusslānis lai kuļas, kā var.
Kā neliela gaisma tuneļa galā – nedēļas sākumā izskanēja Pasaules Veselības organizācijas pieņēmums, ka pēc koronavīrusa omikrona paveida pašreizējā viļņa pandēmija Eiropā varētu beigties sakarā ar to, ka uz dažiem mēnešiem varētu būt izveidojusies globālā imunitāte, ko veicinātu vakcinācijas aptveres, pārslimošanas daudzskaitlīgāku gadījumu un arī siltāka laika iestāšanās kopums. Tomēr jau trešdien „trauksmes zvans" par kārtējo kovida omikrona apakšpaveidu – BA.2 variantu, kas varētu būt vēl lipīgāks (bet, iespējams, ne nāvējošāks) par līdzšinējo.
Mājsēdes izsludināšana šobrīd nozīmētu to, ka „Covid-19" epidēmijas vilnis vienkārši tiktu atlikts uz martu, tā vietā, lai to, visticamāk, piedzīvotu jau februāra vidū, tā Latvijas Televīzijas raidījumā „Šodienas jautājums" sprieda epidemiologs, Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas speciālists Ņikita Trojanskis. Šobrīd būtu svarīgāk ievērot ierobežojumu samērību un kopumu. Kā un vai tie tiek ievēroti – vairs jau trūkst kapacitātes pārliecināties; piemēram, laboratorijās: ja kādreiz pēc katra testētā apmeklētāja tika dezinficēts vismaz durvju rokturis un regulēts cilvēku skaits telpās, šobrīd sakarā ar nenormālo pārslodzi vienkārši ir „konveijers". Kā vienmēr – dzīvosim, redzēsim un no kļūdām mācīsimies, kad tās jau paveiktas.

28.01.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px