Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Vilciens kursē gandrīz kā sendienās

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 15.06.2021.

Vilciens kursē gandrīz kā sendienās
Burtu lielums

Kopš jūnija sākuma vilciens no Madonas uz Rīgu un otrādi kursē gandrīz kā sendienās – katru dienu, tikai ar mazāku vagonu un arī pasažieru skaitu, kā arī tā galapunkts vairs nav Vecumi, bet gan Madona un nedēļas nogalē – Gulbene.

Daudzi lēmumu par vilciena satiksmes atjaunošanu kādreiz tik ierastajos ritmos uztvēra kā lielu, bet patīkamu pārsteigumu. Kur tas laiks, kad cerības uz kaut ko tādu jau bija zudušas. Arī tad, kad pirms gadiem diviem Madonas reģionā darba vizītē ieradās satiksmes ministrs Tālis Linkaits un cita starpā solīja, ka vilciens no Madonas uz Rīgu un no Rīgas uz Madonu varētu kursēt katru dienu un šo maršrutu vismaz nedēļas nogalē būtu iespējams pat pagarināt līdz Gulbenei, šie vārdi raisīja lielu neticību un skepsi – sak', labi jau būtu, ja Madonai vilciena satiksme vispār tiktu saglabāta un tas turpinātu kursēt kaut vai tikai dažas reizes nedēļā. Tomēr ministra vārdi, kā tai dziesmā dzied, nebija vējā kaisīti un tos nevar attiecināt arī uz bēdīgi slaveno „Kā var nesolīt?". Vienīgi nedaudz bažīgu dara tas, ka šādas patīkamas izmaiņas piedzīvojām tikai dažas dienas pirms pašvaldību vēlēšanām. Cerams, ka tā vienkārši bija tāda apstākļu sakritība un vilciens turpinās kursēt ne tikai šo vasaru, bet arī daudzas citas, tāpat rudeņus, ziemas un pavasarus. Tiesa, tas gan lielā mērā būs atkarīgs arī no mums pašiem – vai uz galvaspilsētu brauksim ar savu automašīnu, autobusu vai tomēr vilcienu.
Katrā ziņā aizvadītās sestdienas rītā Madonas dzelzceļa stacijā sastaptie pasažieri, kuru, starp citu, bija pietiekami daudz, atzina, ka ar vilcienu braukt viņiem patīkot. Tas esot ērtāk, ātrāk un arī lētāk.
Savukārt madonietis Ivars Pudāns vērsa uzmanību, ka dzelzceļa stacija lielā mērā ir katras pilsētas vizītkarte, tāpēc tai ir jābūt arī Madonas novada pašvaldības redzeslokā, it īpaši, ja grib, lai vilciena kustība tiktu saglabāta arī turpmāk. Būtu jāvienojas ar ēkas īpašnieku par fasādes atjaunošanu no dzelzceļa puses. Tāpat jāierīko soliņi, lai cilvēkiem, gaidot vilcienu, būtu, kur apsēsties, kā arī kastēs jāatjauno puķu stādījumi, citiem vārdiem – vilciena pieturvieta jāpadara vizuāli pievilcīga.
Pozitīvi izmaiņas vilciena kustības grafikā, jo īpaši nedēļas nogalē novērtēja arī jaunievēlētais Madonas novada pašvaldības deputāts, Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats.
Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats atzīmēja, ka šis vispār ir vēsturisks laiks. Līdz 1. jūlijam, kad beigs pastāvēt līdzšinējo novadu domes, vairs tikai dažas nedēļas. Viņš atcerējās 1999. gadu, kad kļuva par Cesvaines pilsētas domes priekšsēdētāju. Tas bijis laiks, kad cesvainieši ļoti aktīvi iestājās par vilciena satiksmes saglabāšanu.
– Pirmais darbs, kas man bija jādara, bija aktīva cīņa par dzelzceļa un vilciena satiksmes saglabāšanu. Toreiz „Latvijas dzelzceļa" priekšnieks Zorgevics cīnījās par to, lai visu likvidētu, solīja autobusus un labus ceļus. Mēs gan iebildām, ka tas vispirms ir jānodrošina un tikai pēc tam jāslēdz vilciena satiksme un jānojauc sliedes. Taču mūsu argumenti netika sadzirdēti, tie bija kā sauciens tuksnesī. Gulbenē dzelzceļu paspēja pat nojaukt. Taču mēs sarīkojām demonstrāciju un vismaz sliežu ceļš, pa kurām vilciens var kursēt joprojām, palika. Toreiz Zorgevics izdarīja visu, lai braukt ar vilcienu būtu neizdevīgi, bet savulaik vilciens pieturēja daudzās apdzīvotās vietās Madonas reģionā, – atzīmēja Vilnis Špats. – To, ka tagad vilciens no Rīgas līdz Madonai un otrādi kursē katru dienu un nedēļas nogalēs līdz pat Gulbenei, piestājot arī Cesvainē, zinu, bet pagaidām iedzīvotāji īpaši to nav komentējuši. Es to, ka vilciens vismaz līdz Madonai kursē katru dienu, protams, vērtēju pozitīvi. Visā Eiropā, kur valstis gan ir blīvāk apdzīvotas nekā Latvijā, dzelzceļš ir kā mugurkauls. Un tā tam jābūt arī Latvijā, nevis uzskatot, ka viss ir jālikvidē, jānojauc dzelzceļa sliedes tikai tāpēc, lai kāds to varētu prihvatizēt, pārdot un nopelnīt. Tas taču ir absurds. Mans vēlējums – lai vilciena satiksme atdzīvotos! Bet tas nebūs viegli. Laiks paies, kamēr iedzīvotāji pie tā pieradīs, ka uz Rīgu un atpakaļ atkal var aizbraukt ar vilcienu. Turklāt ir pagājuši jau vairāk nekā 20 gadi, kopš cīnījāmies par vilciena saglabāšanu, un pa šo laiku ir krietni samazinājies iedzīvotāju skaits. Tāpat daudzi ir jau atradinājušies no braukšanas ar vilcienu. Katrā ziņā atjaunot šo tradīciju mūspusē nebūs tik vienkārši, it īpaši ņemot vērā, ka uz Cesvaini vilciens kursēs tikai nedēļas nogalē. Bet cik esmu dzirdējis no cesvainiešiem, ar vilcienu braukt ir ērti, tas esot ātrāk nekā ar autobusu un arī lētāk. Es pat brīnos, ka notikušas šādas pozitīvas pārmaiņas un ka tie, no kā tas bija atkarīgs, ir nākuši pie prāta.
Jāpiebilst, ka vilciens no Madonas uz Rīgu darbdienās dosies pulksten 4.56, sestdienās un svētdienās – pulksten 7.33, svētdienās – pulksten 16.35 (tātad pat divas reizes!), bet no Rīgas uz Madonu tas katru dienu izbrauks pulksten 19.01 un svētdienās – pulksten 12.01.
Braucot ar vilcienu no Rīgas uz Madonu un otrādi, pasažieri ceļā pavadīs par aptuveni 30 minūtēm mazāk laika, kā arī ieekonomēs 1,40 eiro.

16.06.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px