Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Viedo ciemu pasākums pulcē interesentus no visa novada

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 29.02.2024.

Viedo ciemu pasākums pulcē interesentus no visa novada
Burtu lielums

Viedo ciemu pieeja Latvijā un Eiropā ir salīdzinoši jauna, tāpēc nereti dzirdami jautājumi, kas ir Viedais ciems? Vai mēs esam Viedais ciems? Kā kļūt par Viedo ciemu? Kāds no tā labums? Atbildes uz tiem un citiem jautājumiem varēja rast Madonas biznesa attīstības centrā 26. februārī pasākumā „Viedie ciemi Madonas novadā — pieredze, iespējas un sadarbība”.

Pasākuma programma tika plānota tā, lai ikviens varētu rast atbildes uz jautājumiem par Viedo ciemu iniciatīvu un gūt iedvesmu aktīvai darbībai. Uz pasākumu īpaši tika aicināti aktīvie iedzīvotāji neatkarīgi no nodarbošanās un pārstāvētās organizācijas, pagastu un apvienību pārvaldnieki, kā arī nevalstiskā sektora pārstāvji.
– Šis bija pirmais pasākums, ar kuru aktivizējām un aktualizējām aktīvo iedzīvotāju iespējas. Aprunājoties ar pasākuma dalībniekiem, saņēmu atziņu, ka tā ir bijusi lieliska iespēja ikdienas skrējienā gūt jaunu motivāciju kaut ko darīt. Manuprāt, neatkarīgi no tā, vai ir Viedā ciema nosaukums, būtiski, vai tur ir šie viedie cilvēki, kas tur darbojas. Lai kādas būtu teorijas un statusi, līderi ir vajadzīgi. Tiklīdz pārējie ierauga, ka kaut kas notiek, un saredz gala rezultātu, arī pārējie rod motivāciju iesaistīties. Tas ir lēns darbs, kam nepieciešama pacietība, – iezīmē Madonas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vecākais speciālists sabiedrības integrācijas un līdzdalības jomā Aigars Noviks. – Biju patīkami pārsteigts par dalībnieku skaitu. Interese un atsaucība bija liela. Pagastu pārvalžu vadītāju apmeklējumu novērtēju visaugstāk. Pārstāvēts tika viss novads, pārvalžu vadītāji piedalījās gan darba grupās, gan diskusijās un līdzdarbojās. No pašvaldības puses tas ir vislielākais resurss ciemiem, lai tie ir viedi un aktīvi. Pārvaldnieks ir pirmā persona, ar kuru tiek izrunātas idejas, risinātas praktiskas, ikdienišķas lietas. Parunājot ar pārvalžu vadītājiem, noskaidroju, ka viņiem jau ir vairākas idejas, kuras vajadzētu īstenot.
Pasākuma laikā Viedo ciemu koncepcija tika apskatīta pēc būtības; uz jautājumu „Kas ir Viedais ciems?" atbildēja „Latvijas Lauku foruma" padomes loceklis un Eiropas Lauku pakta koordinācijas grupas loceklis Āris Ādlers. Par Viedo ciemu nozīmi reģionālajā attīstībā runāja VARAM Pašvaldību departamenta direktors Viesturs Razumovskis. Ar pašvaldībā esošajiem instrumentiem Viedo ciemu atbalstam iepazīstināja Aigars Noviks. Pieredzē un iedvesmā dalījās „Viedā ciema 2023" titula ieguvēji – Ošupes pagasta pārstāve Dace Kalniņa un Jaunlutriņu attīstības biedrības vadītāja, Latvijas Mazpulku padomes priekšsēdētājas vietniece Ilze Kļava.
Diena noslēdzās ar paneļdiskusiju, kurā piedalījās VARAM Pašvaldību departamenta direktors Viesturs Razumovskis, Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs.
Diskusiju ar savu pieredzi un skatījumu bagātināja vecākais speciālists sabiedrības integrācijas un līdzdalības jomā Aigars Noviks, Viedās Skujenes idejas iniciatore, Cēsu novada pašvaldības pārstāve Zane Pīpkalēja, Aronas, Dzelzavas un Sarkaņu pagastu pārvalžu vadītājs Sandis Kalniņš.
Dalībnieki ne tikai klausījās lekcijas, bet arī līdzdarbojās problēmu identificēšanā un labāko risinājumu definēšanā.
– Pēdējā laikā par Viedajiem ciemiem tiek ļoti daudz runāts, dažādos veidos popularizēts. Tomēr pirmajā mirklī vārds "viedais" saistās ar viedajām tehnoloģijām, un, protams, sākotnēji tas netiek sasaistīts ar patieso būtību. Pamatā vārds "viedais" nav absolūti nekas jauns. Kā izrādās – viss ģeniālais ir vienkāršs un viedums ir darīšana. Pasākuma pamata ideja bija rast atbildi, kas tad ir šis Viedais ciems, – uzsver Aigars Noviks. – Jebkurš mūsu novada ciems var būt Viedais ciems, un es saskatu potenciālu daudzos no tiem. Mūsu novads ir liels, un no pašvaldības puses atbalsta mehānismi pārklāj visu novadu. Mums ir pārvaldnieki visos pagastos, ir kultūras nami, multifunkcionālie un jauniešu centri, mums ir nevalstiskās organizācijas, bibliotēkas, sporta darba organizatori, grantu konkursi. Šobrīd ir izsludināti vairāki projektu konkursi, kas sniedz iespēju darboties, realizēt savas idejas. Manuprāt, dzīvīgumu pasākumam piešķīra dažādie pieredzes stāsti, jo tie nāk no darītājiem un ir reāla pieredze sadarbībā ar pārvalžu vadītājiem, pašvaldību, valsts sektoru.
Aigars Noviks piebilst, ka šis nepavisam nav vienīgais šāda veida pasākums.
– Aizvadīto gadu noslēdzām ar NVO tīklošanās pasākumu, šo gadu iesākām ar pasākumu aktīvajiem novada iedzīvotājiem. Šogad tiek plānoti dažādi semināri, pieredzes apmaiņas brauciens, mācības. Pilnīgi noteikti strādāsim iedzīvotāju aktivizēšanas virzienā. Viens no galvenajiem šo pasākumu devumiem ir domubiedru satikšana, jaunu zināšanu gūšana. Tiek iegūts apliecinājums, ka ir vērts darīt, dalībnieki gūst iedvesmu uzsākt un turpināt iesākto. Šobrīd ir ļoti labi, ka ir noslēdzies šis pasākums, bet līdz 8. martam turpinās pieteikšanās NVO projektu konkursā un sociālās jomas projektu konkursā. Manuprāt, tas lieliski sasaistās. Cilvēkiem ir idejas, tās var realizēt, iesniedzot projektus, – aicina Aigars Noviks.

Pieredzes stāsts
– Man bija gods pastāstīt par savu un Ošupes pagasta pieredzi ceļā uz Viedo ciemu. Varam lepoties, ka Madonas novadā esam pirmais ciems, kas ieguvis šo statusu. Viss sākās ar to, ka mūs pamudināja pieteikties Madonas novada fonda meitenes, aizpildījām anketu, rakstot un pamatojot, kāpēc mūsu Degumnieki būtu pelnījuši šo nosaukumu. Pagaidām šis ir tikai statuss, nekādos projektos vēl neesam startējuši, jo tādi nemaz nav izsludināti. Pasākumā saklausījām, ka šādi konkursi būs, un mēs noteikti piedalīsimies. Līdz šim esam līdzdarbojušies 24 stundu hakatonā, kur tika aicināti Viedie ciemi un tie, kas vēl ceļā uz to. Ieguvām 3. vietu un 100 eiro idejas attīstībai. Veidosim atpūtas vietu Līdakalnā, Degumniekos. Arī citi pieredzes stāsti liecināja par to, ka galvenais ir ideja un iedzīvotāju iniciatīva, nauda nemaz tik daudz nav vajadzīga. Par to jau savā ziņā ir arī šis viedais stāsts, ka saimniekojam gudri, domājam, kā ar mazākiem resursiem iegūt lielāku labumu. Viedo ciemu varētu salīdzināt arī ar savu sētu. Tu taču nemetīsi miskasti pagalma vidū, jo tā ir tava vieta, tu tur dzīvo! Padomāsi, ka varbūt var izveidot komposta kaudzi, lai samazinātu izmesto atkritumu daudzumu. Šādas izmaiņas tev neprasa lielu ieguldījumu, bet dod salīdzinoši vērtīgu devumu, – pastāstīja Dace Kalniņa, Ošupes pagasta pārstāve. – Nozīmīgs ieguldījums ir veikts iepriekšējos gados, kad pagastā tika realizēti projekti, kā, piemēram, baseina izbūve, skolas renovācija, multifunkcionālā centra „13. km" izveide, hokeja laukuma un futbola laukuma izveide u. c. Šeit paldies mūsu iepriekšējam pārvaldes vadītājam Aigaram Šķēlam, pārējos sasniegumus, kas jau ir iedzīvotāju iniciatīva, varējām pievienot kopējam „attēlam puzlē". Statusa iegūšana pagaidām nav mērāma naudas izteiksmē, tā vairāk ir kā novērtējums, motivācija censties, turpināt mācīties un gūt jaunu pieredzi. Tā, piemēram, papētot pieredzes stāstus smart rural Zviedrijā, varam lasīt, ka ir vietas, kur iedzīvotājiem izdevies ciematā atvērt jau aizslēgtu skolu. Un tad jāaizdomājas, varbūt šis piemērs var kalpot kā iedvesma. Īsti viedi vārdi skan mūsu Degumnieku pamatskolas instrumentālā ansambļa „Trrr" dziedātajā dziesmā „Laimes lācis": „Laimes lācis ir tevī pašā, tevī pašā tas mājo un mīt! Katrā elpā, katrā dvašā, ja nevari šodien, tu varēsi rīt!" Viss mūsu pašu rokās, ja paši nedarīsim, neviens cits arī mūsu ciemā nedarīs.

No apmeklētāja skatupunkta
Kaspars Parfenovičs par Viedajiem ciemiem pirmo reizi dzirdēja pirms vairākiem gadiem. Saņemot "Madonas Novada Vēstnesi" un pamanot informāciju, ka Madonā norisināsies Viedo ciemu pasākums, nedomājot pieteicās, jo šī tēma jau labu laiku bija raisījusi lielu interesi.
– Viedie ciemi vairumam cilvēku asociējas ar informācijas tehnoloģijām, gudrajām mājām, ciematiem, bet patiesībā tā nemaz nav. Šī pasākuma laikā bija lieliska iespēja atsvaidzināt savas zināšanas, iedziļināties tik tālu, lai saprastu, ko tad nozīmē "Viedais ciems", – uzsver Kaspars Parfenovičs. – Visa diena, aktivitātes bija ļoti vērtīgas. Sākotnēji šķita, ka būs ļoti mazs apmeklējums, bet, kad devos uz pasākumu un ieraudzīju, cik daudz apmeklētāju, ļoti priecājos. Mani ļoti pārsteidza, ka pašvaldībā ir spēcīgi cilvēki, kuri domā ļoti gudri. Manā skatījumā, ļaujot viņiem izpausties, Madonas novads var plaukt un zelt. Pēc pasākuma esmu ieguvis daudz atziņu, svarīgi ir tās nepazaudēt, bet izmantot nākotnē. Man pašam visinteresantākais likās darbs grupās. Tas bija Viedo ciemu tipisks piemērs, ka nevis viens tikai runā, bet tiek prezentētas visu domas, kopienas viedoklis. Pārrunājām, ka patiesībā nauda nav tas galvenais. Sanākot kopā, ir vairāk resursu, jo katram ir savi resursi. To saliekot kopā var panākt rezultātu ar minimālu finanšu iesaistīšanu.
Kaspars ir iegādājies īpašumu Ļaudonas pagastā. Cik vien iespējams, cenšas būt tur un īstenot savas ieceres. Jautājot, vai viņam ir kādi tālejošāki plāni, kā Ļaudonas pagastu padarīt viedu, Kaspars teic: – Paneļdiskusijas laikā Zane Pīpkalēja norādīja, ka ciemu var nosaukt visdažādākajos vārdos, tam nepavisam nav jābūt Viedajam ciemam. Svarīgi ir atrast to, kas vislabāk raksturo šo ciemu. Manā izpratnē Viedais ciems ir apkārtējās vides attīstīšana, pilnveidošana un uzlabošana. Tas notiek ne tikai vienas ģimenes ietvaros, bet sadarbojoties tuvākajiem kaimiņiem un izejot ārpus savas individuālās saimniecības – saliekot kopā savas domas un idejas, pēc tam jau darbus. Ir jādara pašiem, nevis jāgaida no pašvaldības. Es to ļoti vēlos, un esmu gatavs iesaistīties, lai Ļaudona kļūtu par vienu no labākajiem ciemiem Latvijā. Ir jābūt vismaz vienam cilvēkam, vislabāk, protams, ja tas ir pagasta pārvaldes vadītājs, kurš deg par savu ciemu. Ja ir šī degsme, tu dari un pavelc līdzi arī citus. Man ir daudz plānu, kurus vēlos īstenot. Mana laime ir tad, ja apkārtējie ir laimīgi. Pamatu pamatā ir mīlestība ģimenē. Lai tā ir stipra visa mūža garumā. Bērni redz šīs attiecības ģimenē un pēc šī labā piemēra veido savas attiecības. Ja Latvija ir piepildīta ar šādām ģimenēm, tad valsts uzplaukst. Lai to izdarītu, ir jābūt apmierinātiem pašiem ar sevi un laimīgiem. Ir jādara pašiem, nevis jāgaida no citiem. Kad satiekas šādi cilvēki, tad viss notiek! Man tik ļoti patīk viss, kas notiek Madonas novadā. Esmu pārliecināts, ka šim novadam ir spoža nākotne.

01.03.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px