Lūgšanu brokastis ir pateicības pasākums, kurā notiek sirsnīga un garīga
tikšanās starp formāliem un neformāliem sabiedrības līderiem, kuriem ir
iespēja apsēsties pie brokastu galda un atklāt, ka kopā spēj vairot
labo, iedrošināt veidot attiecības.
Lūgšanu brokastis ir aizsākušās
Amerikas Savienotajās Valstīs, kad 1952. gadā Vašingtonā vadītāji
saprata, ka labklājība vien nespēj risināt daudzos izaicinājumus
sabiedrībā.
Pasākuma vēsturiskais fons
Vairākas Latvijas pilsētas un novadi jau labu laiku ir pārņēmuši un uzņēmušies šo iniciatīvu – rīkot Lūgšanu brokastis savās pilsētās, lai dažādu profesiju pārstāvji tiktos un vienlaikus ziedotu kādam cēlam mērķim. 2018. gada pavasarī vairāki simti vidzemnieku pulcējās koncertzālē „Cēsis" uz pirmajām Vidzemes Lūgšanu brokastīm. Lūgšanu brokastu neatņemama sastāvdaļa, protams, ir brokastis, kurās pie galdiņiem sēdošie iepazīstas, dalās pieredzē. Lai arī satiekas galvenokārt savstarpēji nepazīstami dažādu profesiju cilvēki no dažādiem novadiem, cilvēki jūtas brīvi, sarunas rit nepiespiesti, katrs atrod sev domubiedrus, apmainās kontaktiem, viens otru iedrošina garīgajiem meklējumiem. Tradicionāli katrās Lūgšanu brokastīs daļa no dalības maksas tiek ziedota labdarībai. Vidzemes ziedojuma mērķis bija atbalstīt Latvijas karoga vēstures ekspozīcijas izveidi Cēsu Vēstures un mākslas muzejā.
Gulbene – šā gada brokastu vieta
Pērn Vidzemes reģiona Lūgšanu brokastis notika Līgatnē, šogad tās notiks Gulbenē. Lai pasākumu sagatavotu iespējami saturīgi, februārī kopā pulcējās sabiedrības pārstāvji no Vidzemes novadiem. Sanāksmē piedalījās Valmieras katoļu draudzes prāvests Lauris Malnačs, Siguldas katoļu draudzes prāvests Rihards Rasnacis, Gulbenes novada pašvaldības vadītājs Normunds Audzišs, dalībnieki no luterāņu un baptistu draudzēm, pārstāvji no brīvbaznīcām.
Mūsu pusi pārstāvēja Lūgšanu brokastu organizatores Madonā – Juta Strazdiņa un Nelda Janoviča. Atgādināšu, ka Madonā Lūgšanu brokastis notikušas trīsreiz, un tiek plānotas arī ceturtās novada Lūgšanu brokastis, kas notiks rudenī – septembrī.
Sapulcinot kopā cilvēkus no dažādām sfērām un ar atšķirīgiem pasaules uzskatiem, iespējams skatīties pāri lietām, kas šķir, un kopīgi ieraudzīt to, kas vieno. Tā ir iespēja uzrunāt plašāku sabiedrību, apsēsties pie brokastu galda un atklāt, ka kopā visi spējam paveikt lietas, kas katram atsevišķi neizdotos.
Akcenti Vidzemes pasākumam
Juta Strazdiņa informēja, ka Vidzemes reģiona Lūgšanu brokastis Vecgulbenes muižā ritēs 15. maijā.
– Noteikti tiks aicināti novadu pašvaldību vadītāji, uzņēmēji. Sanāksmē no savas puses prezentējām, kā tas notiek pie mums. Būtiskais mūsu pasākumā ir sadraudzība starp dažādiem cilvēkiem, kuriem ir liela ietekme politiskajā, ekonomiskajā, sociālajā jomā uz citu cilvēku dzīvi. Dažviet Lūgšanu brokastis ir izvērtušās savā virzienā – tiek vākti ziedojumi konkrētiem mērķiem. Mēs paliksim pie pamatkoncepta – lai veidojas pozitīva sadarbība, vairāk iepazīstam cits citu, sāktu lūgt viens otra nodomā un lūgt par novada vajadzībām. Ziedojumu vākšana mūsu puses Lūgšanu brokastīs nav priekšplānā. Tā ir tikai tik daudz, lai varētu nosegt tiešās brokastu izmaksas, – uzsvēra Juta Strazdiņa.
Viņa piebilda, ka Madonas pusē nelielas problēmas rada fakts, ka draudzēs samērā bieži tiek mainīti priesteri un mācītāji, līdz ar to viņus iesaistīt pasākuma veidošanā ir grūtāk: – Piemēram, Siguldā, kur kalpo priesteris Rihards Rasnacis, tieši garīdznieki iesaistās Lūgšanu brokastu organizēšanā. Ja notiek garīdznieku rotācija un atsūtītais Dieva kalps nav iedzīvojies šinī pusē, tas rada sarežģījumus. Tomēr mēs turpināsim veidot Lūgšanu brokastis un esam gandarīti, ka Madonas cilvēki ir gatavi pozitīvai atsaucībai. Mums ir atsaucīga novada pašvaldība, un caur Neldas Janovičas darbu ir izdevies uzrunāt arī biznesa cilvēkus.
Vaicāta, kāpēc no gada sākuma Madonas novada Lūgšanu brokastis pārnestas uz rudens pusi, Juta Strazdiņa atbildēja: – Mums ir doma šogad pasākumu rīkot Kučuru dzirnavās. Ziemas sezonā tur nav pats labākais laiks sarīkojumu rīkošanai, tādēļ pārnesam novada Lūgšanu brokastis uz siltāku laiku. Madonā ir nelielas problēmas ar telpām: mūzikas skolas zāle, kur divreiz notika pasākums, ir lieliska, bet nedaudz par mazu, savukārt kultūras nama zāle ir par lielu. Līdz ar to meklējam iespējas, lai tikšanās ir vēl sirsnīgāka un mājīgāka.
04.03.2020.