Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Uzsāk daudzdzīvokļu ēku termokameras mērījumus

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 10.02.2025.

Uzsāk daudzdzīvokļu ēku termokameras mērījumus
Burtu lielums

No 13. līdz 31. janvārim ikvienam Vidzemes plānošanas reģiona iedzīvotājam bija iespēja pieteikt savu daudzdzīvokļu ēku bezmaksas termokameras mērījumam, lai noskaidrotu, kur ēkā rodas vislielākie siltuma zudumi.

Pieteikšanās norisinājās kampaņas „Kur pazūd siltums" ietvaros, un to organizēja Vidzemes plānošanas reģions un informatīvā atbalsta punkts Vidzemes EnergoGids.
Par kampaņu un bezmaksas termokameras mērījumiem iedzīvotāji izrādīja lielu interesi, un saņemti 128 pieteikumi no daudzdzīvokļu ēku iedzīvotājiem, apsaimniekotājiem un biedrībām visos 11 Vidzemes plānošanas reģiona novados.
Vislielākā interese par termokameras mērījumiem bijusi Gulbenes novadā – 26 pieteikumi, Madonas novadā – 24, Valmieras novadā – 20, Alūksnes novadā – 19 un Ogres novadā – 17. Tikmēr Varakļānu novadā reģistrēti 8 pieteikumi, Cēsu novadā – 5, Limbažu un Valkas novadā – katrā pa 3, Smiltenes novadā – 2, bet Saulkrastu novadā – 1 pieteikums, kas apliecina, ka interese par ēku energoefektivitāti ir visā reģionā.
Februāra sākumā Vidzemes EnergoGids uzsāka veikt termokameras mērījumus, lai identificētu ēku siltuma zudumu vietas pieteiktajās daudzdzīvokļu ēkās. Varakļānu novadā, Madonā, Mārcienā, Kusā un Liezēres pagasta Ozolos mērījumi tika veikti aizvadītajā trešdienā, 5. februārī, savukārt tuvākajā laikā paredzēts tos veikt arī Lubānā, Ošupes un Dzelzavas pagastā.
Dace Pastva, Vidzemes EnergoGids eksperte daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas jautājumos, par pirmajiem veiktajiem mērījumiem Varakļānu un Madonas novadā pastāstīja: – Mērījumu veikšana aizritējusi labi. Tas, ko mēs redzam, visās mājās situācija, ar mazām atšķirībām, tomēr ir līdzīga. Vairāk vai mazāk, bet sienas laiž cauri siltumu, ar vislielāko akcentu uz pamatu līniju, īpaši ēkās, kur ir siltie pagrabi. Siltuma zudums novērojams gar logu malām jaunajiem logiem, savukārt dzīvokļos, kuros vēl ir vecie logi, siltums pazūd pat caur stiklu. Savukārt ēkai Ozolos ļoti spilgti var novērot, ka vietā, kur ir izbīdījums, ir ļoti liels siltuma zudums. Noteikti šīs telpas ir vēsākas. Ēku stāvoklis ir ļoti dažāds. Šajā dienā, veicot mērījumus, bija ēkas, kas ir bēdīgā stāvoklī, un termokamerā varēja novērot, ka visas sienas ir sarkanas, kas liecina, ka tur ir lieli siltuma zudumi.
Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste Laima Spalva iezīmēja: – Mājas, kas iesaistījās kampaņā, saņems termokameras mērījumu attēlus. Tie tiks apkopoti un publicēti Vidzemes EnergoGids Facebook lapā. No 3. līdz 7. martam iedzīvotāji varēs balsot par ēku, kurai, viņuprāt, visvairāk nepieciešams bezmaksas energoaudits.
– Balsot varēs, atzīmējot "patīk" jeb "like" pie attēliem. 10. martā tiks paziņota ēka, kas saņems pilnībā apmaksātu energoauditu, kas tiks finansēts no Interreg BSR programmas projekta "RenoWave" līdzekļiem, – informēja Laima Spalva. – Šīs kampaņas mērķis ir mudināt domāt par ēku uzlabojumiem un parādīt problēmas, kas ar aci varbūt nav saskatāmas. Tāpat notiek apmācību cikls apsaimniekotājiem, pašvaldību speciālistiem un arī dzīvokļu īpašniekiem Valmiermuižā 14., 21. un 28. februārī.
Madonā, izmantojot termokameru, mērījumi tika veikti Saules 38 un Rūpniecības ielā 18. Inita Lazdupe, Rūpniecības ielas 18 daudzdzīvokļu mājas vecākā, taujāta, vai kampaņā iesaistījās, lai plānotu mājas siltināšanu nākotnē, skaidroja: – Izlasot par iespēju veikt bezmaksas termokameru mērījumus, lai noskaidrotu, vai un cik ļoti zūd siltums, sazinājos ar apsaimniekotāju un lūdzu pieteikt kampaņā arī mūsu māju. Par mājas siltināšanu nedomājam, vairāk vēlējāmies noskaidrot, kāda ir reālā situācija. Pārrunājot ar citiem mājas iedzīvotājiem, šobrīd nesaskatām vajadzību māju siltināt. Tiesa, neesam vēl redzējuši mērījumu bildes, lai varētu spriest, vai ēkai ir lieli siltuma zudumi, kuras ir būtiskākās siltuma zudumu vietas. Manuprāt, vismaz pagaidām siltināšana nav nepieciešama. Siltummezglā ir par diviem grādiem augstāka temperatūra kā citus gadus, jo šogad ir lielāks mitrums. Jāteic, ka dzīvokļi ir ļoti silti un nedomājam par energoefektivitātes uzlabošanu. Nupat tika aizvadīta mājas sapulce, un vienojāmies, ka ieradīsies sertificēts inženieris, kurš apsekos māju un novērtēs situāciju, ko būtu nepieciešams paveikt. Ēka ir celta pirms daudziem gadiem, ir jūtams nolietojums, piemēram, stāvvadiem, elektroinstalācijai. Manuprāt, jāsāk ar to, jo, ko dos skaista fasāde, ja plīsīs stāvvadi?
– Apsaimniekotāji norāda, ka šīs bildes būs nepieciešamas, lai viņi tālāk strādātu ar cilvēkiem ne tikai uz mājas kopējo atjaunošanu, bet arī pastāstītu, kāpēc, piemēram, pagrabos ir svarīgi ielikt logus. Tās vizuāli parādīs vietas, kurām jāpievērš vērība, – Dace Pastva papildināja. – Tas ir ieguldījums mājai, kuru ir nepieciešams veikt. Izmaksas ir tikai viens solis. Tā ir īpašuma ilgtspēja, komforts un vērtība.
Taujājot, vai ir kāda iespēja arī citām ēkām veikt termokameru mērījumus, Dace uzsver: – Vidzemes EnergoGids ir bezmaksas informatīvais atbalsta punkts, kur iedzīvotāji var saņemt konsultācijas par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu gan klātienē, gan attālināti. Tikšanās norisinās Cēsīs (Bērzaines ielā 5), Valmierā (Purva ielā 12a) vai citviet Vidzemes reģionā pēc iepriekšējas vienošanās.

11.02.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px