Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Uzrāda labus rezultātus

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 10.12.2020.

Uzrāda labus rezultātus
Burtu lielums

Par iedzīvotāju drošību lielu rūpi tur Valsts policijas nodaļu vadītāji un inspektori. Ik gadu tiek apkopots gada laikā paveiktais, analizēta iecirkņu darbība, sasniegtie rezultāti un nosprausti jauni mērķi.

Katru gadu Vidzemes reģiona pārvaldāmajā teritorijā policijas iecirkņi strādā ar labiem rezultātiem. Kā šogad vērtējama Madonas policijas iecirkņa darbība, stāsta Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas policijas iecirkņa priekšnieks Gundars Trops.

– Kā kopumā ir vērtējams šis gads Madonas policijas iecirknī?
– Šāgada vienpadsmit mēnešos paveikts nopietns darbs, inspektori savu darbu veikuši ar labiem un teicamiem rezultātiem. Gads ir aizvadīts veiksmīgi.
Salīdzinot ar aizvadīto gadu, vienpadsmit mēnešos reģistrēto notikumu ir par 139 gadījumiem mazāk nekā pērn, tas ir 3226. Noziedzīgu nodarījumu skaits ir pieaudzis, bet tās nav kādas noziedzības tendences vai saistītas ar pašreizējo situāciju valstī. Šajā laika periodā noziedzīgi nodarījumi ir 516, kas ir par diviem gadījumiem vairāk nekā pērn. Nedaudz audzis kriminālpārkāpumu skaits, bet tas vairāk ir saistīts ar nošķiršanas lēmumu pārkāpšanu, arī uzturlīdzekļu nemaksāšanas procesi un sīkās zādzības. Šīs trīs pozīcijas statistiku ir pacēlušas. Pozitīvs rādītājs ir noziedzīgu nodarījumu atklāšana, kas ir par 30 gadījumiem vairāk nekā aizvadītajā gadā. Darbs ir uzlabojies. Arī atklātie kriminālprocesi plus 13, kriminālvajāšanai nodoti 195. Saistībā ar izmeklēšanas vienkāršošanu izmeklētājiem nācis klāt papildu darbs, bet rezultāti uzlabojas. Izmeklēšanas kvalitāte ir augstā līmenī.
Šis gads saistībā ar „Covid-19" pasākumiem – personu, kuras atrodas pašizolācijā, pārbaudes, pulcēšanās ierobežojumu ievērošana un citi notikumi – ir uzlicis papildu slodzi. Papildu pienākums ir arī pašvaldības policijas funkciju pildīšana, jo diemžēl mūsu iecirkņa apkalpojamajā teritorijā nav pašvaldības policijas.
Kopumā esmu pārliecināts, ka Madonas policijas iecirkņa pārvaldāmajā teritorijā dzīvojošie var justies droši, inspektori ir spējīgi reaģēt ātri un kvalitatīvi. Kopš 2018. gada rudens iecirknī tiek strādāts pēc nedaudz cita modeļa – prioritāri tas nozīmē, lai vairāk policijas darbinieku ir uz ielām un vēl ātrāk iespējams reaģēt uz izsaukumiem.

– Jau pavasarī, kad saskārāmies ar „Covid-19", tika izsludināta ārkārtējā situācija un pieņemta virkne ierobežojumu, tika prognozēts, ka pieaugs noziedzība. Vai novērota šāda tendence Madonas policijas iecirkņa apkalpojamajā teritorijā?
– Saistībā ar dīkstāvi, bezdarbu, ar to, ka ģimenes vairāk laika bija spiestas pavadīt mājās, tika prognozēts vairāk zādzību, ģimenes konfliktu, vardarbības. Gadījumu skaits ir saglabājies iepriekšējo gadu līmenī, nav strauja krituma vai kāpuma, kas ļauj secināt, ka „Covid-19" būtiski nav veicinājis noziedzību.

– Diemžēl statistika rāda, ka joprojām augstā līmenī saglabājas gadījumi, kad cieš vai iet bojā mazāk aizsargātie ceļu satiksmes dalībnieki.
– Madonas policijas iecirkņa apkalpojamajā teritorijā diemžēl ir arī bojāgājušie, tostarp ceļu satiksmes negadījumos. Viens no šādiem notikumiem bija pavasarī, kad jaunietis pakļuva zem automašīnas un gāja bojā notikuma vietā. Nupat analogs gadījums norisinājās Varak-ļānu pusē, kad bojā gāja vīrietis gados. Tāpat ir gadījumi, kad bojā iet personas, neievērojot ugunsdrošības noteikumus. Pēdējā laikā ir trīs šādi negadījumi, kad personas ir gājušas bojā. Situācija nav patīkama, bet cilvēkiem pašiem vairāk būtu jādomā par savu drošību. Piemēram, gājējiem jāparūpējas, lai diennakts tumšajā laikā uz ceļiem ir pamanāmi. Tāpat ekipāžas brauc, atgādina, dala vestes un atstarotājus, informē personas. Policijas primārais mērķis nav sodīt, bet gan norādīt, lai cilvēks atceras un ievēro, tiek informēts un saprot, ka tas tiek darīts cilvēka paša drošībai.

– Policija ir sabiedrības drošības garants, bet kā sabiedrība iesaistās policijas darbā?
– Jāsaka paldies sabiedrībai par sapratni un sniegto atbalstu, īpaši šajā kovida laikā. Cilvēkiem rūp drošība, līdz ar to sabiedrība ziņo, informē, seko, lai nenorisinās nekārtības. Ar katru gadu situācija uzlabojas, iedzīvotāji kļūst aktīvāki. Tas liecina par to, ka iedzīvotāji uzticas policijai. Sabiedrība ir liels atbalsts policijai, pateicoties tai, tiek atklātas un novērstas daudzas lietas, tāpat arī neatgriezeniskas sekas, kas var rasties no kāda nodarījuma, personu neapdomīgas rīcības, tiek laikus apturētas, un nenotiek lielākas nelaimes. Piemēram, automašīnas vadīšana alkohola reibumā bieži vien tiek atklāta, pateicoties sabiedrības līdzdalībai un atbalstam, jo policijas darbinieki ir spējuši ātri reaģēt.
Nevajag baidīties ziņot par pārkāpumiem, neapdomīgu rīcību. Policija strādā pie personu datu aizsardzības, un šie dati netiek izpausti, tāpēc nevajadzētu satraukties par informācijas datu noplūdi vai to, ka tiks vērstas kādas sankcijas. Mēs rūpējamies, lai personu identitāte būtu aizsargāta un netiktu atklāta. Tāpat tiek pieņemti arī anonīmi zvani, informācija tiek pārbaudīta, un nekavējoties reaģējam. Saprotam, ka ir personas, kas zināmu apsvērumu dēļ nevēlas atklāt savus datus, tas tiek ņemts vērā, un sniegtā informācija tiek pārbaudīta.
Liels darbs tiek veikts prevencijas jomā – darbs ar sabiedrību. Tiek publicēti informatīvie materiāli par dažādām lietām, skaidrotas situācijas gan nepilngadīgu personu un skolēnu izglītošanas jomā, gan saistībā ar mājokļu un cita veida drošību. Tas ir darbs, kas tiek veikts ikdienā.

– Kādas pārmaiņas gaidāmas, kādi mērķi tiek izvirzīti nākamajiem gadiem?
– Valsts policija no nākamā gada vidus paredz strukturālās izmaiņas, kas nozīmē, ka policijā būs divi dienesti – reaģēšana un izmeklēšana. Lielāks amatpersonu skaits tiks virzīts tieši reaģēšanai. Tas nozīmē, ka vairāk policijas norīkojumu atradīsies reģionā un izsaukumam tuvākais izbrauks un strādās uz vietas.
Šobrīd jau reaģēšanas grupa ir saņēmusi jaunos formastērpus, bet līdz gada beigām, izņemot kriminālpolicijas nodaļu, pārējie policijas darbinieki saņems šos formastērpus. Automašīnām jau ir jaunais trafarējums, kas dod citu skatījumu, un sabiedrība sāk pierast pie šīm automašīnām. Apstākļi ir labi, tehniskā bāze nodrošināta, atliek darboties.
Viens no mērķiem ir kadru politikas jautājums motivēt cilvēkus nākt pieteikties dienestam. Pašlaik notiek paaudžu maiņa, jauni darbinieki ir nepieciešami. Kolektīvs ir pieredzējis, draudzīgs, izpalīdzīgs. Jaunie kolēģi tiek uzņemti ar prieku, apmācīti. Tāpat viņi parāda arī labus rezultātus, nāk ar jaunām dvesmām, redzējumu, kas ir viņu devums, pienesums kopējam darbam, labiem rezultātiem.
Sekosim līdzi tendencēm, uzlabosim komunikāciju ar sabiedrību, vairāk stāstīsim par labajām lietām, lai sabiedrība vēl vairāk varētu justies droši.
Manā skatījumā, Madonas policijas iecirknis ir progresīvs un iet laikam līdzi, izvērtējam to, kas ir bijis, mācāmies no pieļautajām kļūdām, izdarām secinājumus un virzāmies uz priekšu.


AGRA VECKALNIŅA foto

11.12.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px