Jau vairāk nekā mēnesi ilgst postošais karš Ukrainā, kas sagrāvis ierasto dzīvi miljoniem Ukrainas iedzīvotāju. Tiek ziņots, ka teju trīsarpus miljoni no viņiem devušies bēgļu gaitās, meklējot patvērumu ārvalstīs, tostarp arī Latvijā.
Pagājušās nedēļas nogalē, kā jau ziņots, pirmie Ukrainas bēgļi tika uzņemti arī Madonas novadā. Kā informē Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājs Vilnis Špats, 17 no viņiem – lielākoties mātes ar bērniem – pagaidu mājvietu raduši Cesvainē.
– Bēgļus esam izvietojuši Cesvaines vidusskolas dienesta viesnīcā-internātā. Sākotnēji tie bija 14 cilvēki (mammas ar bērniem), bet pēc tam radām iespēju vēl uzņemt trīs cilvēkus, kuri sākotnēji bija izmitināti Sarkaņos. Visi viņi nāk no Dņipras pilsētas, kas ir trešā lielākā pilsēta aiz Kijivas un Harkivas – atrodas Ukrainas centrālajā daļā pie Dņepras upes – un kurā pirms kara dzīvoja ap pusotra miljona iedzīvotāju, – stāsta Vilnis Špats, uzsverot, ka ukraiņu sievietes un bērni ar sadzīves apstākļiem esot apmierināti un paužot patiesu pateicību vietējiem par sirsnīgo uzņemšanu. – Viņi visi ir piedzīvojuši kara šausmas, sirēnu kaukšanu un bumbu sprādzienus, arī tagad, esot drošībā, saraujas no katra nezināma trokšņa. Ļoti uztraucas par savām ģimenēm.
Jautāts, kā šobrīd atbraucējiem veidojas dienas ritmi, pārvaldes vadītājs stāsta, ka daļa no mātēm turpinot strādāt attālināti, arī bērni mācoties attālināti. – Diemžēl radās problēmas ar infrastruktūru – iepriekš internātā dzīvojošajiem bērniem nebija tik liela pieprasījuma interneta noslodzei. Tā ka šo jautājumu šobrīd risinām, var teikt, triecientempā, lai palielinātu interneta ātrumu. Iespējams, ka pat ievilksim optisko kabeli.
Un tad, protams, visi sadzīviskie jautājumi. Tā kā te tagad tomēr dzīvo vairākas ģimenes, papildus vajadzīgi gan veļas automāti, gan elektriskās plītis, gan cita sadzīves tehnika. Par laimi, mums Cesvainē ir atsaucīgi cilvēki, kuri gatavi ziedot līdzekļus, lai palīdzētu atrisināt šīs problēmas. Tā, piemēram, uzņēmējs Jānis Buļs, kas pēc mūsu kopējām pārrunām, kā labāk palīdzēt ukraiņu bēgļiem, par saviem līdzekļiem iegādājās veļas mazgājamo mašīnu, cepeškrāsni, televizoru, vārdu sakot, sadzīves tehniku, kas tagad atvieglos ukraiņu ģimeņu ikdienu. Un tā jau ik uz soļa parādās kāda vajadzība, labi, ka ir atsaucīgi cilvēki apkārt, kuri ir gatavi palīdzēt.
Apstākļus un iespēju palīdzēt skaidro un kārto arī sociālā dienesta darbinieki – notiek anketēšana, ir izsniegtas SIM kartes. Tāpat ieplānotas tikšanās ar tūrisma centra, jauniešu centra, kultūras nama pārstāvjiem, lai apzinātu iespējas, ko varam viņiem piedāvāt. Izveidojušies kontakti arī ar vietējiem iedzīvotājiem.
Jāuzteic tas, ka ukraiņi arī paši ir ļoti aktīvi un izrāda interesi par vietu, kur viņi ir nokļuvuši. Aizvadītajā svētdienā ar interesi apskatīja Cesvaines pili, šodien laikam ies ekskursijā pa Cesvaini. Tūrisma centra pārstāve Lilita Ļava viņus iepazīstinās ar apkārtni. Ir tā, ka ar pieaugušajiem vairāk kontaktējamies krievu valodā, ar jauniešiem – angliski. Šobrīd domājam arī par trīs bērnu iekārtošanu bērnudārzā. Tā ka sadzīvi būsim sakārtojuši – jāskatās uz priekšu. Bez šaubām, mums visiem tā ir jauna pieredze. Visiem jāmācās dzīvot šajos apstākļos, bet galvenais jau – lai karš ātrāk beigtos.
25.03.2022.