Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Trenē cietušo evakuāciju uz ārstniecības iestādēm

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 26.06.2023.

Trenē cietušo evakuāciju uz ārstniecības iestādēm
Burtu lielums

17. un 18. jūnijā Vidzemē notika Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kopīgās mācības “Ausma”, kuru laikā Medicīnas rotas militārie mediķi un karavīri-glābēji cietušo karavīru lomu spēlētājus nodeva Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, kas tos nogādāja Vidzemes medicīnas iestādēs — Alūksnes un Madonas slimnīcās.

Mācību laikā ātrākai cietušo nogādāšanai uz ārstniecības iestādēm atbalstu sniedza arī Valsts robežsardze, transportējot cietušos ar helikopteru, tādā veidā attīstot savstarpējās koordinācijas procedūras starp kompetentajām iestādēm.
Aktīva mācību fāze 18. jūnijā norisinājās Cesvainē. Mācību laikā Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rota vienlaicīgi izvērsa divus mobilos cietušo aprūpes punktus, uz kuriem brigādes karavīri-glābēji nogādāja cietušo karavīru lomu spēlētājus. Aprūpes punktos medicīnas rotas speciālisti veica cietušo šķirošanu, stabilizāciju līdz pacientu tālākai evakuācijai uz medicīnas iestādi. Tālāk cietušie tika nogādāti pie Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem, kuri ar operatīvo tran-sportlīdzekli cietušos nogādāja uz medicīnas iestādēm – Alūksnes slimnīcu un Madonas slimnīcu. Šajās mācībās tika testēta arī spēja nogādāt cietušos uz medicīnas iestādi ar helikopteru.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Gunārs Kauliņš norāda: – Mācību "Ausma" galvenais pamatmērķis ir kopā trenēties ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, lai mēs būtu spējīgi un gatavi reaģēt krīzes situācijā, lai parūpētos par ievainotajiem un cietušajiem karavīriem, zemessargiem. Jau ceturto gadu kopā trenējamies, mācāmies cits no cita un katru gadu mācības papildinām, padarām sarežģītākas. Šogad esam iesaistījuši arī Valsts robežsardzi. Mācību laikā var secināt, kas jāuzlabo Bruņotajiem spēkiem, zemessargiem, arī civilajā medicīnā.
Abu dienestu kopīgās mācības "Ausma" norisinās jau ceturto gadu. Iepriekšējo gadu mācību pieredze sniedza iespēju uzlabot Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta praktisko sadarbību, izveidot personiskus kontaktus, kā arī veicināja labāku abpusēju izpratni par pieejamajiem resursiem un informācijas apmaiņas iespējām.
Šāgada mācību scenārijs izstrādāts, balstoties uz pagājušajos gados mācībās gūtajiem secinājumiem, attīstot tās un izspēlējot arvien sarežģītākas mācību situācijas.
Mācībās piedalījās arī desmit dienesta mediķu brigādes no visas Latvijas. Kopīgajās mācībās tika izspēlēta cietušo pārņemšana no cietušo evakuācijas punktiem Alūksnes un Madonas novadā un viņu nogādāšana ārstniecības iestādēs. Šajā gadā tiek trenēta spēja koordinēt cietušos evakuēšanai uz civilajām ārstniecības iestādēm, pastiprinātas bīstamības apstākļos, kas ir dažādi uzbrukumi, sabotāžas, sprādzieni u. c. Līdz ar to Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādēm ir sarežģītāk pārvietoties, bet, lai būtu droši, tika izsniegtas bruņuvestes, ķiveres. Tāpat nedrīkstēja izmantot telefonus, navigāciju. Braukšana notika tikai pēc kartes, kurā norādīti nedrošie ceļi, pa kuriem nedrīkst pārvietoties. Pirmo reizi mācībās piedalījās Valsts robežsardzes helikopters, kas palīdzēja cietušos transportēt uz Madonas slimnīcu.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule pastāsta: – Lielais uzdevums mācību laikā bija stiprināt civilmilitāro sadarbību, kas tiešām ir ļoti izaicinoša civilajiem mediķiem, jo strādājam citā vidē, ar citu apziņošanas sistēmu, koordinātu un cietušo meklēšanu, arī esam iekļāvušies militāristu izveidotajās ROL sistēmās, pacientu pārņemšanas punktos. Tāpat mācības izceļas ar to, ka mums jāstrādā daļējos bīstamības apstākļos, un brigādēm ir izsniegti aizsardzības līdzekļi. Mācības ir ar ļoti daudziem jauniem elementiem, un pēc tām noteikti būs vērtīgi secinājumi.
Katrās mācībās mums ir jauni secinājumi, un katrām nākamajām mācībām varam izvirzīt jaunus uzdevumus. Katra krīze ir unikāla ar to, ka tai ir atšķirīgi
apstākļi un koordinācijas situācijas, tāpēc šādas mācības ir ļoti vērtīgas, un ir jāturpina tās organizēt, lai dienesti būtu gatavi savstarpēji sazināties un sastrādāties. Mācību laikā dienesta mediķiem, pretstatā ikdienas situācijai, kad darbs norit, pateicoties modernajām tehnoloģijām un navigācijai, bija jāizmanto koordinātas un papīra karte cietušo pārņemšanas punktu atrašanai, kā arī cietušo apmaiņa drīkstēja notikt tikai tad, kad dienesti savstarpēji sazinājās, izmantojot iepriekš atrunātus signālus. Šīs mācības bija vērtīga pieredze, kas ļaus būtiski uzlabot dienesta gatavību ārkārtas situācijās, notiekot militāram konfliktam.
– Mācību mērķis ir sasniegts, jo vingrinājumā pārliecinājāmies, ka abi dienesti ir spējīgi organizēt un koordinēt cietušo evakuāciju konvencionālā konflikta gadījumā. Tāpat arī ļoti būtiska ir Valsts robežsardzes iesaiste mācībās, kas ļāva testēt savstarpējo koordināciju un sadarbību, – pēc mācībām pauž pulkvedis Gunārs Kauliņš, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris. – Augstu novērtēju Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta spēju īsā laikā apgūt un adaptēties mūsu informācijas aprites plūsmā, izmantojot militārās ziņošanas formu, terminus un specifiku. Uzskatu, ka šāda veida mācības brigādes Medicīnas rotai ir nozīmīgākās gadā, jo tajās tiek pārbaudītas gan medicīnas personāla, gan karavīru-glābēju, gan komandvadības elementu spējas.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta rīkotajās mācībās "Ausma" novērotāju statusā piedalījās arī Zemessardzes komandieris pulkvedis Kaspars Pudāns, 2. Vidzemes brigādes vadība, 31. un 26. kājnieku bataljona vadība, kā arī Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes priekšnieks pulkvežleitnants Mareks Ļahnovičs un Madonas novada pašvaldības pārstāvji.
Kopš 2018. gada Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē notiek mērķtiecīga Medicīnas rotas attīstība. Šo gadu laikā dienestu Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotā uzsākuši vairāk nekā 50 praktizējoši mediķi – ārsti, medicīnas māsas, feldšeri, kā arī vairāk nekā 40 karavīri un zemessargi, kuri vēlas apgūt medicīnas prasmes. Medicīnas speciālistiem dienests Medicīnas rotā sniedz iespēju papildus savai specializācijai apgūt militāro medicīnu un spēju strādāt paaugstināta stresa apstākļos, kā arī iespēju gūt starptautisku pieredzi kopā ar sabiedroto spēku pārstāvjiem Latvijā un ārvalstīs.

27.06.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px