Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Svinīgā atmosfērā pasniegti novada pašvaldības apbalvojumi

BAIBA MIGLONE

Autors • 20.11.2025.

Svinīgā atmosfērā pasniegti novada pašvaldības apbalvojumi
Burtu lielums

Cēli un svinīgi, tērpusies svētku rotā, 14. novembrī — īsi pirms Latvijas Republikas proklamēšanas 107. gadadienas — Cesvaines pils sagaidīja šī gada Madonas novada pašvaldības augstāko apbalvojumu — Goda zīmes „Gada novadnieks” un „Atzinības” — nominantus.

Pavisam šogad tika pasniegtas septiņas „Atzinības" un viena Goda zīme „Gada novadnieks". Par katru no viņiem bija sagatavots neliels videosižets. Bet pasākumu atklāja Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, uzsverot: – Šogad, sagaidot valsts svētkus, man ir bijusi izdevība satikt izcilus mūsu novada cilvēkus dažādos formātos – uzņēmēju godināšanas pasākumā, jauniešu godināšanas pasākumā, nevalstisko organizāciju pasākumā un, protams, šajā novada augstāko apbalvojumu pasniegšanas pasākumā, kas emocionāli ir ļoti svarīgs un skaists brīdis. Man ikdienā ir nācies uzklausīt daudz labu vārdu par Madonas novadu un tā cilvēkiem un arī pašam stāstīt par mūsu sasniegumiem, un ir pilnīgi skaidrs, ka mūsu Madonas novads ir tāds vienīgi tāpēc, ka tādu to ir veidojuši un veido mūsu cilvēki. Un šodien mūsu vidū ir cilvēki, kuru pēdu nospiedums ir īpaši liels – tas ir viņu darbs, kas nav veikts, lai gūtu atzinību, bet gan, neskaitot darba stundas, darīts ar dziļu mīlestību pret savu novadu, vietu un kopienu.
Šie cilvēki, varbūt daļa pat to nenojauš, ir kā ceļa rādītājs vietējiem iedzīvotājiem. Liels paldies par jūsu paveikto novada attīstībā un izaugsmē!
Arī Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks un Apbalvojumu piešķiršanas komisijas priekšsēdētājs Zigfrīds Gora pauda gandarījumu par šo īpašo svētku brīdi, piebilstot, ka šis paldies tiek teikts laikā, kad mēs pieminam notikumus, kas saistīti ar Latvijas valsts dibināšanu, un kad mēs lepojamies ar mūsu drosmīgajiem karavīriem, kas ar ieročiem rokās ir aizstāvējuši mūsu brīvību. – Latvijas valsts nav abstrakts jēdziens, jo tā ir tautas griba. To pierāda arī mūsu Latvijas tautas spēja 107 gadus nodrošināt mūsu valstī šo dzīvotspēju. Tas noteikti balstās uz mūsu cilvēku gribu un spēju godprātīgi pildīt savus pienākumus un cienīt savu valsti un savus līdzcilvēkus. Mēs esam tik stipri, cik stipra ir mūsu kopiena, mūsu valsts.
Apbalvojumu piešķiršanas komisijai ir liels gods un gandarījums ik reizi saņemt pieteikumus par novada izcilībām, kuru paveiktais vienmēr ietver godprātīgu darbu, cieņu pret līdzcilvēkiem un savu valsti. Šie cilvēki vienmēr dara vairāk, nekā prasa tiešie pienākumi, un viņu izcilība ir spēja iedvesmot mūs visus uzdrošināties, un tādā veidā mēs spējam padarīt vairāk nekā esam plānojuši, un tas ir mūsu, kā tautas un valsts, dzīvotspējas pamats.

Laimīga sagadīšanās mūža garumā
Madonas novada pašvaldības augstāko apbalvojumu Goda zīmi „Gada novadnieks" par mūža ieguldījumu Madonas novada iedzīvotāju veselības aprūpē, sevišķiem nopelniem profesionālajā, zinātniskajā un sabiedriskajā darbā, veicinot novada labklājību, Agris Lungēvičs pasniedza ārstei endokrinoloģei Ritai Eglītei.
Vairāk nekā pusgadsimtu Rita Eglīte veltījusi darbam Madonas slimnīcā, palīdzot tūkstošiem madoniešu. Šī gada oktobrī daktere devusies pelnītā atpūtā. Kā izcila endokrinoloģe viņa ne tikai ārstēja, bet arī aktīvi ieviesa progresīvas metodes – pateicoties viņas iniciatīvai, slimnīcā tika izveidoti Diabēta un Diabēta pēdas aprūpes kabineti.
Rita Eglīte ir bijusi gan nodaļas vadītāja, gan mentore jaunajiem ārstiem, gan aktīva zinātnisko pētījumu dalībniece, gan arī aktīvi iesaistījusies finansējuma piesaistīšanā slimnīcas jauno korpusu celtniecībai. Ar savu profesionalitāti, stingrību un sirsnību viņa atstājusi paliekošas pēdas tūkstošiem madoniešu dzīvē.
Pateicoties kolēģiem un tiem, kuri tik augstu novērtējuši viņas mūža veikumu, kā arī visiem pārējiem, Rita Eglīte vēlēja labu veselību, mierīgas debesis virs galvas un mieru dvēselē. Arī sarunā ar „Staru" pēc apbalvošanas daktere Eglīte atcerējās un pateicās saviem pirmajiem kolēģiem Trikātas lauku slimnīcā toreizējā Valkas rajonā, kurā tika nostrādāti četri gadi, gan vēlāk Smiltenes slimnīcā. – Tagad, pēc gadiem atceroties, pašai neticas, kā toreiz ar visu tiku galā, jo Trikātā nebiju tikai terapeite, bet bija arī trīs dzemdību gultas, un, protams, ne jau tāds aprīkojums kā tagad. Atceros, reiz man palīgos pēc mana telefona zvana atsaucās ārste ginekoloģe no blakus rajona – no Valmieras slimnīcas. Nezinu, vai tagadējos laikos pēc vienkārša telefona zvana tas tā notiktu. Toreiz bija mazliet cita attieksme.
Savukārt uz Madonu atnācu 1969. gadā. Sākumā par iecirkņa ārsti, bet tas viss mainījās mēneša laikā, kad mani uzaicināja par Madonas slimnīcas terapijas nodaļas vadītāju. Šajā amatā nostrādāju līdz 2001. gada maijam. Pēc tam par manu darbavietu kļuva Diabēta kabinets, līdz tam endokrinologa pienākumus pildīju sabiedriskā kārtā papildus saviem tiešajiem pienākumiem, nesaņemot par to nekādu samaksu. Tajos laikos mēs strādājām, cik vajadzēja, neraugoties uz samaksu. Katrā ziņā esmu pateicīga visiem saviem kolēģiem šajos garajos gados par atsaucību.
Kad jautāju dakterei, vai pēc tik ražena mūža medicīnā var teikt, ka tas ir mūža aicinājums, Rita Eglīte teic, ka drīzāk tā ir laimīga sagadīšanās, jo vidusskolas gados par medicīnu īpaši domāts neesot. – Vairākas klasesbiedrenes gāja uz iestājeksāmeniem Medicīnas institūtā, un tad es nodomāju – jā, kāpēc gan nepamēģināt…

Vairāk nekā pienākums prasa
Tovakar septiņi mūsu novadā pazīstami cilvēki dažādās jomās saņēma „Atzinību" Viņu vidū Andris Sakne, kas apbalvojumu saņēma par ilggadēju un pašaizliedzīgu ieguldījumu novada sociālās politikas veidošanā, godprātīgi veicot deputāta pienākumus un uzlabojot sociālo pakalpojumu pieejamību. Viņš deputāta pienākumus pildījis no 1997. gada – toreiz vēl Madonas pilsētas domē.
Viņa sirds, veicot deputāta pienākumus, vienmēr piederējusi sociālajai jomai, rūpējoties par neaizsargātākajiem novada iedzīvotājiem – mazturīgajiem, pensionāriem, daudzbērnu ģimenēm. Viņa darbs nav bijis tikai politiski lēmumi, bet gan cilvēcīgums un principiāls atbalsts ikvienam iedzīvotājam.
Šoreiz Andris Sakne tika godināts par deputāta pienākumu godprātīgu pildīšanu, taču, kā viņš pats atzina, viņa mūža darbs saistīts ar autotransporta jomu un pasažieru pārvadājumiem.
Ligita Tumanova ir iedvesmotāja, ideju autore, Mētrienas sabiedrības dvēsele, kura ar neizsīkstošu enerģiju vada projektus un organizē saliedējošas aktivitātes dažādām paaudzēm – no jaunajām māmiņām līdz senioriem. Viņas vadītā biedrība "Ābele" darbojas jau 25 gadus, šai laikā realizēti apmēram 20 dažādi projekti vietējās kopienas dzīves bagātināšanai.
Ligita Tumanova saņēma „Atzinību" par izciliem nopelniem un ieguldījumu sabiedriskajā darbībā, aktīvi vadot projektus, organizējot saliedējošas aktivitātes un veicinot lauku kopienas radošumu.
Cesvaines vidusskolas direktors Didzis Baunis ar „Atzinību" apbalvots par izcilu un ilggadēju ieguldījumu izglītības jomā un novada izglītības kvalitātes uzlabošanā, kā arī mērķtiecīgu rīcību jaunas skolas ēkas būvniecībā.
Kā Cesvaines patriots un savas skolas absolvents Didzis Baunis līdz ar pašvaldības vadītāju ar milzu atbildību uzņēmās vadīt jaunās skolas celtniecību pēc ugunsnelaimes Cesvaines pilī. Viņš ir Cesvaines patriots un vadītājs ar vīziju, kurš spēj apvienot pedagoģisko profesionalitāti ar cilvēcību, iedvesmojot gan kolēģus, gan skolēnus, gan vietējo kopienu.
Par izcilu ieguldījumu kultūras mantojuma saglabāšanā, kā arī augstu profesionalitāti Nacionālā Muzeju krājumu kopkataloga digitalizācijā, par sadarbības veicināšanu starp Madonas novada un Vaijes (Vācija) pašvaldībām tika apbalvota Laima Garā.
Laima Garā ir ieviesusi un vada Nacionālā Muzeju krājumu kopkataloga digitalizācijas procesu, apmācot kolēģus visā Latvijā. Viņa ir muzeju nozares profesionāle un atzīta krājuma darbu eksperte. Caur šo darbu Laima glabā un padara novada atmiņu pieejamu nākotnei. Kā arī ārpus darba pienākumiem Laima Garā jau daudzus gadus aktīvi iesaistās Madonas novada sadarbības veicināšanā ar Vaijes sadraudzības pilsētu Vācijā.
Sandis Kalniņš vada trīs pagastu pārvaldes. Kā Dzelzavas, Sarkaņu un Aronas pagasta pārvalžu vadītājs viņš īstenojis daudzus infrastruktūras projektus katrā no tiem – no jauniem ceļiem, apgaismojuma izbūves, līdz iestāžu un skolu labiekārtošanai. Viņa dzinulis ir censties uzlabot dzīves kvalitāti ikvienam iedzīvotājam. Sandis Kalniņš prot iedvesmot citus un apvienot paaudzes darbam, kā arī attīstīt kultūras dzīvi, piemēram, organizējot rokfestivālu. Apbalvojumu „Atzinība" viņš saņēma par izciliem nopelniem saimnieciskajā darbībā un novada attīstības veicināšanā, mērķtiecīgi vadot trīs pagastu pārvaldes un īstenojot infrastruktūras projektus.
Par izciliem un ilggadējiem nopelniem izglītības jomā, par nesavtīgu ieguldījumu skolēnu muzikālās gaumes izkopšanā un teicamiem sasniegumiem XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koru konkursos „Atzinību" saņēma Ārija Tumane.
Viņa ir mūzikas skolotāja, kura Varakļānos nostrādājusi 35 gadus un audzinājusi vairākas muzikālas paaudzes. Viņas darbs ir bijis degsmes un iedvesmas avots simtiem skolēnu. Skolotāja Ārija Tumane ar saviem koriem un vokālajiem ansambļiem regulāri nesusi Varakļānu vārdu visā Latvijā, izcīnot visaugstākos panākumus, tostarp Zelta diplomu šī gada Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos.
Līga Fiļipova vairāk nekā 40 gadus savu darbu ir veltījusi Madonas bibliotēkas izaugsmei darbā ar bērniem un jauniešiem. Viņa ir cilvēks, kurš māca mīlēt grāmatas un rosina lasītprieku. Līga bijusi ideju autore daudziem radošiem pasākumiem, kā, piemēram, "Ģimeņu sestdienām", "Lelles Šarlotes skolai mazajiem"; koordinējusi "Bērnu, jauniešu un vecāku žūriju", "Skaļās lasīšanas sacensības" un daudz ko citu. Viņas profesionalitāti un radošumu atzīst nozares speciālisti visā Latvijā.
Līga Fiļipova „Atzinību" saņēma par ilggadēju un mērķtiecīgu ieguldījumu Madonas novada bibliotēkas darbībā, bērnu un jauniešu lasīšanas veicināšanā.

Iepriecina novadnieki
Izcilu māksliniecisko un emocionālo pacēlumu pasākumā radīja Latvijā un pasaulē aktīvi mūziķi, kuru saknes ir Madonas novadā: soliste Sintija Paegle, pianists Didzis Kalniņš, kas bija mērojis ceļu no Īrijas, lai nozīmīgajā brīdī sveiktu brāli Sandi Kalniņu, flautiste Paula Silava un čelliste Iveta Graubiņa. Mūziķi bija sagatavojuši īpašu programmu ar muzikālu sveicienu, kuru radītāji arī ir novadnieki – Juris Brežģis, Broņislava Martuževa, Jānis Gavars un Arturs Kloppe. Vakaru vadīja Latvijas Nacionālā teātra aktieris Gundars Grasbergs.

21.11.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px