Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Slēdz publiski pieejamos rotaļu laukumus

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 02.04.2020.

Slēdz publiski pieejamos rotaļu laukumus
Burtu lielums

Pirms nedēļas, pagājušajā ceturtdienā, Madonas pilsētā tika slēgti pirmie publiski pieejamie bērnu rotaļu laukumi, bet šopirmdien – arī visi pārējie, tai skaitā tie, kuros ir uzstādīti trenažieri un ko sportiskām aktivitātēm var izmantot arī pieaugušie.

Kā skaidro Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, tas tiek darīts, lai pēc iespējas samazinātu riskus, kas saistīti ar „Covid-19" izplatību Latvijā.
Madonas novada pašvaldība visā tās administratīvajā teritorijā – gan Madonas pilsētā, gan pagastos – ir nolēmusi valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā slēgt publiski pieejamos rotaļu laukumus. Iekļuve tajos tiek ierobežota ar norobežojošiem elementiem, brīdinājuma lentēm, izvietojot arī informatīvus paziņojumus.
Ierobežojumi attiecas uz rotaļu laukumiem pilsētas un pagastu publiskās teritorijās (skvēri, parki, daudzdzīvokļu māju iekšpagalmi u. c.), kā arī uz pirmsskolas izglītības
iestāžu un izglītības iestāžu teritorijās esošajiem rotaļu laukumiem.
– Esam salikuši informatīvās plāksnes laukumos pie daudzdzīvokļu mājām, kur arī ir rotaļu laukumi, bet tie nav pašvaldības pārziņā, tāpēc atbildība par to izmantošanu ir pašu iedzīvotāju ziņā. Pašvaldība no savas puses aicina tos neizmantot un cer uz iedzīvotāju sapratni. Arī pašvaldības kārtībniekiem ir uzdots apzināt situāciju Madonas pilsētā, ieskaitot daudzdzīvokļu māju iekšpagalmus, sekot, lai bērni nepulcētos un neizmantotu publiski pieejamos rotaļu laukumus, skaidrot un norādīt uz riskiem šādas rīcības gadījumā. Diemžēl tas tiek uztverts ļoti dažādi, tai skaitā paužot lielu neapmierinātību, – situāciju raksturoja Guntis Ķeveris.
Kā piemēru viņš minēja Rūpniecības ielas dzīvojamo kvartālu, kur šonedēļ kādā rītā jau pulksten deviņos bija sastopami deviņus desmit gadus veci bērni un bija jāuzklausa ne tikai viņu iebildumi, bet arī kādas mammas sašutums, kāpēc bez vajadzības piesienoties bērniem, kam nepieciešams svaigs gaiss un fiziskas aktivitātes. Līdzīga situācija bija jāpiedzīvo arī, slēdzot basketbola laukumu pie Priežu kalna, kad savukārt pārmetumi par šādu rīcību bija jāuzklausa no jauniešiem.
Neizpratni iedzīvotājos raisīja arī ar trenažieriem aprīkotā laukuma iepretim Madonas pilsētas sporta centram slēgšana. Šoreiz pārmetumus izteica pieaugušie, proti, kāpēc viņiem tiek liegta iespēja svaigā gaisā pievērsties fiziskām aktivitātēm.
– Diemžēl situāciju saistībā ar pasākumiem „Covid-19" vīrusa izplatības ierobežošanai neizprot ļoti daudzi un pret to izturas bezatbildīgi, kaut gan tas, kā turpmāk attīstīsies notikumi, būs atkarīgs tieši no katra attieksmes, cik precīzi un godprātīgi tiks ievēroti valstī noteiktie piesardzības pasākumi un ierobežojumi. Jo ilgāk cilvēki izturēsies pret to nenopietni un tos ignorēs, jo ilgāk turpināsies šis process, – atzina Guntis Ķeveris.
Vaicāts, vai pašvaldības kārtībnieki ir arī sastādījuši administratīvo pārkāpumu protokolus par pulcēšanās ierobežojumu un pašizolācijas režīma neievērošanu, viņš skaidroja, ka pašvaldības kārtībniekiem šādu pilnvaru nav, tas ir Valsts policijas kompetencē, kas tam pievērš uzmanību. Pašvaldības kārtībnieki varot tikai pakratīt ar pirkstu, informēt un aicināt vecākus ar bērniem pēc iespējas mazāk šajā laikā atrasties sabiedriskās vietās.
– Protams, ir ļoti svarīgi uzturēties svaigā gaisā. Zinātnieki pasaulē ir jau izpētījuši, ka koronavīrusam nepatīk skābeklis, svaigs gaiss. Bet stiprināt savu imunitāti var visa ģimene kopā, piemēram, dodoties pastaigās uz mežu, kur nav jāsastopas ar citiem cilvēkiem, un pastaigāties, cik sirdij tīk. Nevienam jau tas netiek liegts. Taču par rotaļāšanos un sportošanu publiski pieejamos laukumos uz kādu laiku, kamēr netiks atcelta ārkārtējā situācija valstī, aizmirsīsim. Neizmantosim arī publiski pieejamos solus. Arī tos esam iecerējuši norobežot ar brīdinājuma lentēm. Ir jāsaprot, ka arī tādā veidā var inficēties, jo nav zināms, kas pirms tam uz tā ir sēdējis. Cilvēkiem ļoti nopietni būtu jāpiedomā par inficēšanās riskiem, maksimāli izvairoties no pieskaršanās kādām virsmām, – aicināja Guntis Ķeveris.
Viņš arī norādīja, ka tik stingri ierobežojošie pasākumi ir jāievieš arī tāpēc, ka ne jau visiem cilvēkiem ir pieejami dezinfekcijas līdzekļi, cimdi, respiratori, ko patlaban tikpat kā vairs neesot iespējams nopirkt. Tāpat visiem nav tik augsts apziņas līmenis, lai pirms/pēc katras spēlēšanās rotaļu laukumā katru rīku dezinficētu. To nevar nodrošināt arī Madonas novada pašvaldība, kam nav tādu iespēju.
Ņemot vērā, ka infekciju izraisošais koronavīruss izplatās arī netieša kontakta ceļā, pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem, Madonas pilsētas pārvaldnieks aicina maksimāli izvairīties no pieskaršanās publiski pieejamiem priekšmetiem, kas nav dezinficēti, un ar sapratni izturēties pret ierobežojumiem, vecākiem pacietīgi skaidrot to nepieciešamību saviem bērniem.
– Paldies Dievam, Madonas novadā, tāpat kā pārējos bijušajā Madonas rajona teritorijā izveidotajos novados, vēl nav konstatēts neviens „Covid-19" saslimšanas gadījums, tāpēc ļoti svarīgi ir ievērot visus valstī noteiktos piesardzības pasākumus, lai šī infekcija līdz mums nenonāktu, – piebilda Guntis Ķeveris.


03.04.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px